[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CatalinBarbu
Forum Index » Profile for CatalinBarbu » Messages posted by CatalinBarbu
Message
Daca te ajuta la ceva, asta e schita cu gaurile ce trebuiesc date in fundul bazinului
In primul rand trebuie sa faci o schita sa vedem unde e plasat owerfloul. Inteleg ca e pe toata lungimea unei laterale.
Ai doua variante de overflow:
1. Intern
2. Extern

Daca il faci intern cutia de overflow va fii de sus pana jos.
Daca il faci extern cutia nu trebuie sa fie pana jos.
In ambele cazuri ai nevoie de 10 cm. Daca il faci intern piezi 10cm din lungime, daca il faci extern ar trebui sa mai adaugi 10 cm lacalculul lungimii in care este pozitionat bazinul. Adica sa mai ai loc in camera de inca 10 cm.
De aceea zic ca e nevoie de o schita, pentru ca functie de cum e pozitionat bazinul in camera, owerfloul se poate face si pe lungimea din spate.
Hai ca arata foarte bine nu stiu ce nu iti place. Sa nu dea naiba sa il desfiintezi. E pacat. Si crede-ma ca am incercat sa ma las. Si dupa o vreme te apuca iar dorul
Domnu' Dan da' o poza cu bazinu' actual nu ne arati?
[
Bah baieti de cand nu am mai scris pe aici eu -m-am lasat de marine, m-am apucat de ciclide, m-am lasat de ciclide si daca scap din pandemia asta ma apuc din nou de marine, dar cu un cub asa mai mic.
Va salut si eu, si cine stie, poate vom scrie mai des pe aici!
Daca ai android pe telefon sunt cateva aplicatii care iti pot indica PAR-ul, dezavantajul e ca il poti masura doar deasupra apei...
Eu zic ca merita investitia. Posibilitatile de combinare a canalelor este mult mai mare si zic eu ca ledurile scot mai bine in evidenta culorile vietuitoarelor.
In acelasi timp, daca vei face schimbarea trebuie sa stii ca, coralilor le va trebui o perioada sa se acomodeze la noua lumina, ei fiind invatati cu neoane.
Salut, o vreau eu.
Multumesc


parca te si vad cum alergi cu plasele in bazin...
Au ajuns cu bine, multumesc frumos, recomand ! smilie
Ai probleme ori cu rotorul ori cu statorul. Rotorul il poti inlocui, mai sunt magazine online pe afara care vand. Daca in schimb problemele vin din "partea fixa" e aproape imposibil deoarece este intr-un fel de ceara care o protejeaza de apa.
Daca nu ai corali in bazin si daca nu se exagereaza cu mancarea teoretic nu ar trebui sa ai probleme.
Multumesc frumos, momentan ma lupt cu diatomele, fosfatul si alte chestii de inceput...
Merci, are 1300 x 700 x 550.
Pe celalalt nu îl mai am, l-am dat.
Vine asa cum se vede in poza cred ca are lipsa ceva suruburi 3 din ce am numarat eu la prima vedere, poate sa fie folosit si fara.


Daca e musai sa aiba toate suruburile, se gasesc in Leroy Merlin, sunt 10 buc/set, diferite dimensiuni, undeva între 7 si 10 lei...
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Am zis sa mai pun niste poze.
În ordine invers cronologica...

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image
Se poate închide, mul?umesc!
De vanzare, 50 ml fiecare, 300 lei pret fix

Sa vedem....sper sa iasa ceva frumos. O sa vreau sa il imbrac in sticla sablata. Sa fie totul de sticla..."de sus pana jos".
Sa vedem ce o sa iasa pana la final. Va tin la curent.
 
Forum Index » Profile for CatalinBarbu » Messages posted by CatalinBarbu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com