[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CatalinBarbu
Forum Index » Profile for CatalinBarbu » Messages posted by CatalinBarbu
Message
Asa cum zice Dragos...
Na cam asa arata balastul, din cate imi dau seama se pot dimma doar doua cate doua neoane dar e super oricum.
Acum nu sunt acasa dar cand ajung o sa na uit pe ele si vedem atunci exact cum sunt.
Balasturile sunt Osram, altele nu am gasit la noi
http://www.lumini-si-accesorii.ro/balast-electronic-osram-qti-2x21-39-220-240-dim.html
Sebastian Costin wrote:Combinatia la neoane imi pare chiar potrivita, mai ales ca e dimabila


Dimarea lor nu este chiar independenta, am 3 balasturi dimabile de 2x39W, deci se pot dima doua cate doua, dar oricum eu zic ca e bine din punctul asta de vedere...
Astazi trebuia sa lipesc bazinul si sumpul, dar din cauza unei probleme tehnice (lipsa sticla), ma vad nevoit sa aman momentul pana la jumatatea saptamanii viitoare.
Si ca sa nu imi ies din mana am zis sa ma apuc de comandat niste lucrurui de care o sa mai am nevoie pe viitor, asa ca am nevoie de niste sfaturi si pareri:
Vreau sa achizitionez piatra uscata, nisipul si neoanele.
Sa le luam pe rand

1. PIATRA M-am gandit ca la dimensiunea bazinului sa am un total de 30kg de piatra din care 10 kg vie si 20kg uscata. Acum sa imi spuneti e deajuns, mai trebuie, si referitor la piatra uscata am vazut pe anumite site-uri ca e si plata. Cata sa fie normala si cata plata? Mentionez ca nu vreau o aglomerare ft mare, vreau sa fie loc si pentru ceva pestisori
2. NISIPUL Aici la fel nu vreau un substrat ft mare(gros) si m-am gandit tot asa la 30 kg cu dimensiunea de 0.3mm-1.2mm (nisip alb Fiji). Cantitatea e destula, granulatia...?
3.NEOANE Dupa cum se vede si in pozele atasate la inceput, o sa am un capac din komatex unde o sa fie 6 neoane ATI de 39w, dimabile si cu reflectoare. Am ales urmatoarea configuratie nu neaparat ca si ordine ci ca si numar si tipuri:

Blue plus
Coral plus
Blue plus
Aquablue special
Blue plus
Purple plus

E ok combinatia?

Salut, ti-am trimis un PM.
Vand galeata New Life Spectrum Cichlid Formula dimensiune 1mm de 2kg, am luat foarte putin din ea termen de valabilitate decembrie 2016

Daca cineva doreste dau si cantitati mai mici.

Pret 250 RON


Contact PM, mail catalin_barbu2005@yahoo.com, tel 0745307319
Inaintez intr-un ritm foarte lent...
A venit sticla ultraclara, o fata si o laterala
koala wrote:Frumoase dimensiunile... pe vremea lui Ceasca, as fi omorat pentru un acvariu ca asta!
Spor la treaba!


Merci! Si ca sa nu stau degeaba am facut schita sumpului dupa indicatiile telefonice a lui Dragos, asa ca daca am gresit ceva te rog sa ma corectezi.
Cam asta e punctul de la care plecam...
Multumesc, sper sa fie pus in opera cat mai repede. O sa revin cu poze pe parcursul "facerii", iar pozele care nu merg acum o sa le atasez deseara cand ajung acasa.

Salutare tuturor,

Numele meu este Catalin, sunt din Sibiu, si ma aventurez in lumea acvariilor marine dupa ce am renuntat la un acvariu cu ciclide africane de 600 litri. Nu are rost sa va spun ca nu am nici cea mai mica experienta cu apa sarata asa ca daca vreodata o sa pun intrebari stupide va rog sa nu va suparati pe mine. De vreo trei luni incoace am parcurs toate jurnalele de pe forum asa ca din punct de vedere teoretic am o mica baza, asa ca problemele mele sunt „practica” care lipseste cu desavarsire si chimia care nu mi-a placut nicioadata...

Bazinul va avea dimensiunile de 100x65x55, sticla de 12mm, fund dublu, intarituri longitudinale si transversale pe marginile bazinului. Fata si o laterala o sa fie din sticla ultraclara. Asta va fii factorul de siguranta fara fund dublu si intaritoare:
image

Si cam asa va trebui sa arate produsul finit:
image
image

Sumpul va avea dimensiunea de 80x50x40, iar in capatul lui va fii o camera de 10x50x40 pentru sistemul de autocompletare.

Ca si hardwere:
Skimmer Beckett made by Dragos
Reactor biopelete made by Dragos
Doua pompe de valuri WP-25

Cam asta e in plan deocamdata, saptamana asta sper sa imbrac standul in pal, comanda la sticla a fost data, asa ca asteptam...
Vand galeata New Life Spectrum Cichlid Formula dimensiune 1mm de 2kg, am luat foarte putin din ea termen de valabilitate decembrie 2016

Pret 250 RON

Contact PM, mail catalin_barbu2005@yahoo.com, tel 0745307319
Salut, arata foarte bine bazinul, in ceea ce priveste pompele de valuri, depinde si de buget, dar o varianta ieftina ar fii pompa Sun Sun de 12000l/h pe care ai putea sa o pozitionezi pe laterala opusa overflowului. Depinde ft mult si de puterea pompei de recirculare pt ca si aia misca un pic apa. Ai putea sa astepti pana dai drumul la bazin si sa vezi dupa de ce pompa de valuri ai nevoie.
Ciclide Malawi import Germania:
Labidochromis Caeruleus White Nkali 7-8cm 2M+3F 200 ron pret fix
Aulonocara Firefish 12cm 1M+1F 100 ron pret fix

Acvariu 170x65x55 sticla de 12mm cu fund dublu 12mm+10mm intarituri longitudinale si transversale, fata si o laterala sticla ultraclara, spatele si o laterala fundal negru.
Capacul este din komatex lipit professional cu 4 coolere pt aerisire colantat in culoarea wenge. Neoane Aqua Medic Reef White de 80W fiecare, droser Osram, instalatie leduri de moonlight.
Standul este din teava de 30x30x2 imbracat in pal culoare wenge.
Pretul este de 1000 ron fix


O bucata filtru extern SUN SUN HW 404B 2000l/h cu UV de 9W (pentru fiecare filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic, o garnitura si un bec UV, practic filtru se poate face “nou”)
Pret fix 300 ron

O bucata filtru extern SUN SUN HW 304 2000l/h diferenta fata de celelalte fiind lipsa UV-ului. (si pentru filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic si o garnitura, practic filtrul putandu-se face “nou”)
Pret fix 250 ron

Sera siporax curatat in otet, 8 litri
Pret 150 ron

Acvariu 60x35x35 sticla de 6mm, capac de firma, neon T18 Aqua Glo plus unul de rezerva Sun Glo, filtru intern Sera 1200l/h, incalzitor 50W, termometru
Pret 150 ron

Nu pot oferii transport, iar pentru detalii astept PM, mail: catalin_barbu2005@yahoo.com sau telefon 0745307319
Datorita faptului ca o sa ma indrept spre meleagurile sarate scot la vanzare urmatoarele:

1. Ciclide Malawi import Germania:
Labidochromis Caeruleus White Nkali 7-8cm 2M+3F 200 ron pret fix
Fossochromis Rostratus WC 18cm 1M+1F 200 ron pret fix (masculul inca nu e colorat)
Protomelas Boadzulu Red Empress 18cm 1M+2F 200ron pret fix
Aulonocara Firefish 12cm 1M+1F 100ron pret fix


2. Acvariu 170x65x55 sticla de 12mm cu fund dublu 12mm+10mm intarituri longitudinale si transversale, fata si o laterala sticla ultraclara, spatele si o laterala fundal negru.
Capacul este din komatex lipit professional cu 4 coolere pt aerisire colantat in culoarea wenge. Neoane Aqua Medic Reef White de 80W fiecare, droser Osram, instalatie leduri de moonlight.
Standul este din teava de 30x30x2 imbracat in pal culoare wenge.
Pretul pentru punctul 2 este de 1300 ron

3. O bucata filtru extern SUN SUN HW 404B 2000l/h cu UV de 9W (pentru fiecare filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic, o garnitura si un bec UV, practic filtru se poate face “nou”)
Pret 330 ron
O bucata filtru extern SUN SUN HW 304 2000l/h diferenta fata de celelalte fiind lipsa UV-ului. (si pentru filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic si o garnitura, practic filtrul putandu-se face “nou”)
Pret 280ron

Preturile sunt usor negociabile, nu pot oferii transport, iar pentru detalii astept PM, mail: catalin_barbu2005@yahoo.com sau telefon 0745307319
Datorita faptului ca o sa ma indrept spre meleagurile sarate scot la vanzare urmatoarele:

1. Ciclide Malawi import Germania:
Labidochromis Caeruleus White Nkali 7-8cm 2M+3F 230 ron
Fossochromis Rostratus WC 18cm 1M+1F 230 ron (masculul inca nu e colorat)
Protomelas Boadzulu Red Empress 18cm 1M+2F 230ron
Aulonocara Firefish 12cm 1M+1F 130ron


2. Acvariu 170x65x55 sticla de 12mm cu fund dublu 12mm+10mm intarituri longitudinale si transversale, fata si o laterala sticla ultraclara, spatele si o laterala fundal negru.
Capacul este din komatex lipit professional cu 4 coolere pt aerisire colantat in culoarea wenge. Neoane Aqua Medic Reef White de 80W fiecare, droser Osram, instalatie leduri de moonlight.
Standul este din teava de 30x30x2 imbracat in pal culoare wenge.
Pretul pentru punctul 2 este de 1300 ron

3. Doua bucati filtre externe SUN SUN HW 404B 2000l/h cu UV de 9W (pentru fiecare filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic, o garnitura si un bec UV, practic filtrele se pot face “noi”)
Pret 350 ron/buc
O bucata filtru extern SUN SUN HW 304 2000l/h diferenta fata de celelalte fiind lipsa UV-ului. (si pentru filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic si o garnitura, practic filtrul putandu-se face “nou”)
Pret 300ron/buc

Preturile sunt usor negociabile, nu pot oferii transport, iar pentru detalii astept PM, mail: catalin_barbu2005@yahoo.com sau telefon 0745307319
Datorita faptului ca o sa ma indrept spre meleagurile sarate scot la vanzare urmatoarele:

1. Ciclide Malawi import Germania si Ungaria:
Labidochromis Caeruleus White Nkali 7-8cm 2M+3F 250 ron
Fossochromis Rostratus WC 18cm 1M+2F 400 ron (masculul inca nu e colorat)
Protomelas Boadzulu Red Empress 18cm 1M+2F 250ron
Nimbochromis Venustus 16cm 1M+3F 250ron
Aulonocara Firefish 12cm 1M+1F 150ron
Copadichromis Mloto Yvory 10cm 1M 50ron

2. Acvariu 170x65x55 sticla de 12mm cu fund dublu 12mm+10mm intarituri longitudinale si transversale, fata si o laterala sticla ultraclara, spatele si o laterala fundal negru.
Capacul este din komatex lipit professional cu 4 coolere pt aerisire colantat in culoarea wenge. Neoane Aqua Medic Reef White de 80W fiecare, droser Osram, instalatie leduri de moonlight.
Standul este din teava de 30x30x2 imbracat in pal culoare wenge.
Pretul pentru punctul 2 este de 1500 ron

3. Doua bucati filtre externe SUN SUN HW 404B 2000l/h cu UV de 9W (pentru fiecare filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic, o garnitura si un bec UV, practic filtrele se pot face “noi”)
Pret 350 ron/buc
O bucata filtru extern SUN SUN HW 304 2000l/h diferenta fata de celelalte fiind lipsa UV-ului. (si pentru filtru am de rezerva un rotor cu ax ceramic si o garnitura, practic filtrul putandu-se face “nou”)
Pret 300ron/buc

Preturile sunt usor negociabile, nu pot oferii transport, iar pentru detalii astept PM, mail: catalin_barbu2005@yahoo.com sau telefon 0745307319
Am de vanzare urmatoarele:

Labidochromis Caeruleus Yellow 2M+4F intre 6cm si 12cm pret 120 ron
Labidochromis Caeruleus White Nkali 2M+3F 7-8cm Femelele au depus de mai multe ori Pret 250 ron
Copadichromis Mloto Yvory 1M+1F 12cm Pret 150 ron
Aulonocara Red Rubin 1M 12cm Pret 60 ron

Detalii, poze, pe mail: catalin_barbu2005@yahoo.com, PM sau tel. 0745307319
 
Forum Index » Profile for CatalinBarbu » Messages posted by CatalinBarbu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com