[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: edyr
Forum Index » Profile for edyr » Messages posted by edyr
Message
Mai e o chestiune:berghiile mor dupa ce nu mai au de mancare si dupa ce termina de curatat acvariul s-au dus insa aptasiile din sump,tevi etc raman si apoi o sa reapara si in acvariu...
Eu am avut mai multi tomentosus,toti si-au facut treaba.Nu se vede din prima,mai ales daca ai invazie,insa isi va face datoria.
Se poate inchide,multumesc!
Up.
Iti raspund punctual:
1-nu cred,in functie de ce vrei sa bagi dar probabil ca ai nevoie de un beckett
2-nu cred, in functie de ce vrei sa faci ....,daca il faci F.O. probabil ca e ok
3-cred ca ai nevoie cam de 3-4 saci la 20kgca sa acoperi 2cm pe toata suprafata
4-ceva mai "normal" la 160cm nu ai,poate gasesti un coleg pe formul sa iti bricoleze una insa tot ai sa depasesti suma bugetata....
A doua pompa utilizata s-a dat,ramane valabila cea noua cu 390 lei.
Fiindca mi-au ajuns pompele Mp40 scot si cealalta pompa RW15 la mezat cu 200 sau la pachet 550.
up!
Am comandat o pompa si a ramas nefolosita,390 lei.
Nu, e Aquaforest probiotic.

Una peste alta am aflat ca nevasta-mea nu vrea sa renunt la acvariu..asta e buna!?
ciprian wrote:Si eu care cautam masini sa-ti trimit seriatopora.
Dar vorba colegului, asteptam pana luni,......
Ma lasati balta, sa raman singurul din Moldova,...

Lasa ca luni tre` sa ajunga o galeata de sare etc..deci nu e chiar asa simplu cu lasatul asta...Si cum piata acvaristica e in descrestere probabil va fi mult timp la mine acvariul,chit ca il dau ieftin...
edyr wrote:M-am enervat!Nu mai am loc in casa!!
Daca stiti e cineva care vrea un acvariu la un super pret sa ma anunte.Il dau cu tot ce am,inclusiv tot ce am strans pe parcursul anilor!!

Eventual cu scule audio la schimb!!
aurecj wrote:Asta nu suna bine deloc...

Dar ca norocul e vineri, iar peste weekend nu e foarte multa activitate pe aici, asa ca pana luni ai timp sa te razgandesti...

Buna asta!
M-am enervat!Nu mai am loc in casa!!
Daca stiti e cineva care vrea un acvariu la un super pret sa ma anunte.Il dau cu tot ce am,inclusiv tot ce am strans pe parcursul anilor!!
-Hrana pesti/corali-60 ron
le iau eu.
Daca are cineva un transformator de la o pompa jebao dc il vreau eu.
Model Gm150-2400500
imput 2,5A
output 24w-5A
elven wrote:eu folosesc sarea lor si pare ok....
singurul lucru dubios este ca a inceput sa piarda tesut montipora verde insa nu stiu de la ce. sigur nu este din cauza pradatorilor deoarece am observat si noaptea si nimic nu sta pe montipora. Am si 2 wrasse. Ideea e ca celelalte montipore lipite de ea albastre respectiv rosii o duc perfect. Doar cea verde peste noapte transforma o parte din tesutul verde in tesut alb (mucos asa)

Si eu am patit cu monti verde la fel.
Cred ca e mai degraba 24"..se poate da si pe manual dar e complicat,mai bine o lasi pe auto.Eventual, o poti ridica mai sus daca ti se pare ca e prea mult.
koala wrote:
@edyr: Parca am vorbit de asta, acu' ceva vreme... solutia aia nu are efect impotriva acelor alge.

Trebuia sa incerc..
petre florentin wrote:Naspa,ma lupt cu scirbele astea de trei luni,am badat un litru de api algaefix.
Initial au disparut iar acum sunt pe felie,am toate natiile de reactoare cu toate felurile de medii si degeaba,nu stiu ce sa zic.

Algaefix am comandat si eu pentru buble alge si degeaba...trebuie sa elimini nitratii si fosfatii din apa.
 
Forum Index » Profile for edyr » Messages posted by edyr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com