[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gengiskhan
Forum Index » Profile for gengiskhan » Messages posted by gengiskhan
Message
Ciudat, eu am la intrare ~180 (tot in Bucuresti). Tine si de zona presupun.
Inca disponibil.
Nu mai sunt, sursele s-au dat.
Se poate inchide, multumesc.
Nu, nu il poti folosi.
Daca acesta este produsul despre care vorbesti, din specificatiile TorMec:
* Reduces CH (carbonate hardness) and pH.
* Changes the colour of the water to light amber, preventing the growth of algae.
* Creates the optimum conditions for keeping and breeding fish from black water habitats e.g. ram cichlids.

La un marin nu vrei sa reduci duritatea sau pH-ul. Plus ca scrie ca produsul e gandit pentru "keeping and breeding fish from black water habitats" - asta inseamna ca nu e apa sarata.
Sigur e de la pH metru. Recalibreaza-l.
Cu ce monitorizezi pH-ul?
Se vand:
- doua surse Meanwell ELN-60-12D - 50 de lei / bucata.
- "circuit" de dimming - sursa de tensiune de 10V + 2 potentiometre (unul pentru fiecare sursa). Potentiometrele nu se pot da separat, sunt fixate impreuna intr-o cutie mica din komatex - 15 lei

Daca se iau amandoua sursele, circuitul de dimare e gratis.
Pompa skimmer Eheim Marine

Chestia asta oare poate fi folosita la un Bubble Magus 3.5 Cone? Pompa cu care vine skimmerul e de 1100l/h (asa zic ei).
Am cautat, dar nu am gasit informatii destule ca sa-mi dau seama daca ar merge sau nu.
Si eu mi-am primit coletul, totul este perfect.
Multumesc frumos!
Salut,

TDS Metru inline - ai mentionat ca ai 2 bucati. Daca mai ai unul disponibil, il vreau eu.

Multumesc,
Radu
si mai am nevoie de niste leduri


Cand o fi cazul, spune-mi si mie te rog.

Multumim, domnule!
Eu cred ca ma bucur mai mult decat tine ca a incaput noul skimmer.
Salut Ciprian,
Eu sunt foarte interesat de acropora roz si / sau verde-albastra. Si interesat de blastomussa.
Sebi, eu am un Seneye de-ala. Nu pot sa spun ca e neaparat ieftin, dar pare sa fie acceptabil de exact.
Nu se compara cu un controller, evident.
ionutlatcan wrote:Cum stai cu ph-ul?

Sus sus sus!
Da, corect, ai dreptate, Dragos. Dar e prea tarziu.
Nu e nevoie sa le spui pentru ca nu stiu sigur daca eu l-am stricat sau asa a venit el. Deci nu are rost.
Daca o sa mai cumperi ceva de la ei, tine-ma minte si pe mine.
Mi-e cam greu sa-mi dau cu parerea strict referitor la UV pentru ca nu stiu cum ar fi fara. Eu am schimbat radical lampa, am adaugat mai multe culori si nu pot controla separat UV-ul sa vad pe configuratia actuala cum e fara...

Ce pot sa spun e ca diferenta este enorma fata de ce aveam inainte la nivel de culori ale coralilor. Dar asa cum am spus, nu am cum sa atribui chestia asta exclusiv UV-ului.

Pe de alta parte, din cele 2 UV-uri pe care le-am luat, unul e dus - ori asa a venit (putin probabil), ori am dat eu prea mult curent in el cand lucram la lampa si nu mi-am dat seama... Cert e ca am un singur led de-asta functional la ora actuala.
Nu prea au rost decat pentru ochiul nostru. E o mare diferenta cand pui si alte culori, se completeaza spectrul si arata cu totul altfel.
Si eu mergeam doar pe leduri albastre + albe pana acum si am adaugat UV, cyan, verde si rosu. Este absolut fantastic fata de cum era inainte.
 
Forum Index » Profile for gengiskhan » Messages posted by gengiskhan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com