[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Ce frumoase flori ai! Ce planta a facut floarea cea mare ?
Gabi C wrote:Frumos, salbatic asa.

Multumesc de apreciere
Arwen_wt wrote:Am v?zut, am zis sa nu mai deschid alt topic despre parazi?i

dupa ce ai dat cu Spirohexol nu s-a rezolvat problema ?

P.S. Spirohexolul sau metronidazolul decicleaza ?
Daca poate cineva sa ma ajute cu identificarea unei plante va rog.
bazinul inainte de tuns
asa e acum
ocean wrote:De fapt gaurile nu sunt provocate de hexamita, am vazut un filmulet unde un veterinar asiatic a prelevat probe de la cativa oscari literalmente ciuruiti de gauri, analizate in laborator -nici urma de bacteria hexamita, doar niste bacterii oportuniste ce profitau de rani, cauzele sunt mai multe :carente, apa, hrana, hormoni-din cate am discutat cu cineva fac doar adultii gauri=toate astea duc la scaderea imunitatii pestilor

Stiam ca aceste gauri sunt un efect secundar al Hexamita nu unul direct. In mod normal , e cum spui tu , daca sunt efect secundar , atunci pot aparea si din alte cauze. Dar ce crezi ? Exista sanse ca pestele sa nu fi fost bolnav de hexamita ? Ai citit simtomele ce le-am descris ? Ce parere ai ?
Salut , din pacate dupa 2 ani si un pic de vietuire in bazinul meu unul dintre scalari ( o femela ) din perechea dominanta a murit. A avut hexamita , si cum nu am locuit unde imi sunt bazinele pe perioada starii de urgenta , boala a progresat neobservata de mine si asta a fost. Cand am vazut am pus pestele in bazin separat si am inceput tratamentul cu multivitamine (JBL ) , si medicament dedicat impotriva hexamine ( tot JBL ) . Pestele avea deja si gauri mici pe opercula . Apoi a murit.
Pestele avea toate simptomele de peste bolnavior : apatie , aripioare stranse , nu manca , era retras , fecale deschise la culoare si leziuni la nivelul capului.
SI acum intrebarea : mai am 3 scalari , o pereche si un mascul solo . Exista riscul sa fie si ei infectati ? Am citit ca multi pesti pot sa poarte hexamita fara sa fie bolnavi simtomatici , si viata cu hexamita sa se desfasoare perfect normal exact ca si cum nu ar avea infectia. Va intreb : Merita sa risc un tratament preventiv ? ( ceilalti pesti au SIMPTOME 0 ! )
Uite asa imi place . Sunt argumente care le pot intelege . Mai silentios , materiale mai bune ( sa zicem , doar un test de rezistenta la lovituri sau efectiv proba timpului ar putea face diferenta ) . Prefiltru mai bun. OK.
Eu sincer la acest bazin nici nu imi trecea prin minte sa pun altceva inafara de prof4+ 600 sau prof 3 2080 . Dar uite ca e si Oase o idee ,la care nici nu m-am gandit.
Buuun , am vazut recomandarile cu Oase , dar nu a zis nimeni nimic de Eheim ( inafara de cel clasic ).
Nu s-a vorbit deloc de Professionel 4+ 600 , sau de professionel 3 2080.
De ce ? Pro4+ 600 are aceleasi specificatii ca si Oase , nu ati spus nimic de el . Iar 2080 - ul e superior . Ati avut si nu au fost bune ? Sau de ce nu ati pomenit de ele . Intreb pt ca eu am un pro4+ 350 de 3 ani ( a mers non stop ) si sunt foarte multumit de el. Cu ce ar fi mai bun acest Oase ? Vreau ceva argumente : design , fiabilitate , consum , in fine ce v-a determinat sa il recomandati in detrimentul Eheim.
Silviu Man wrote:
MihaiF wrote:Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?

In primul rind ... frumos proiect. Am si eu unul la fel dar ... m-a deturnat Aquaminiatura.

Despre Physa ... daca te legi de ei, te dezmostenesc! Or fi ei multi dar sunt frumosi si utili!

Merci de aprecieri . Ei si eu care voiam sa aduc o botia sa ii tabaceasca nitel .
Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?
ocean wrote:
MihaiF wrote: Sa inteleg ca acest volum de apa ar putea tine o pereche de altumi in conditii foarte bune , dar inaltimea bazinului e insuficienta ? La bazinul acesta am avea 121 L 50 latime si 65 inaltime ( suntem aproape de inaltimea de 70 .... ) dar totusi .....

Nu gasesti pereche de altumi! Nimeni nu vinde dupa ce s-a chinuit 3 ani sa-i creasca si sa aiba norocul sa se aleaga una! Si de s-ar intampla pretul ar fi prohibitiv! Calculul respectiv e valabil la grup: altumii sunt pesti de grup trebuie sa iei ~10 -12 si sa-i cresti, poate ai sansa sa ramana suficienti cand sunt mari pentru ca in mod sigur pierzi din ei si nu cand sunt mici! Dupa ce trec de 20-30 de cm incep sa pice(am patit-o mai multi). Oricum acvariul acela nu are inaltime, latime si nici lungime suficienta-vezi postarile anterioare. Al meu avea 546 l si inaltime 65, latime 70(coloana de apa 63-il umpleam cat de sus puteam) si era insuficient

Vreau sa iti multumesc pentru informatii . In necunostinta mea am crezut ca as putea sa gazduiesc in acel bazin altumi. Explicatiile tale m-au convins , sa nu. Oricum experienta mea cu ciclidele se rezuma la scalari pana in prezent. Intrebare : 2 perechi de scalari si o pereche de discusi , e rezenonabil la asa bazin ? Experienta mea de pana acum ar zice ca da , totusi eu sunt incepator .
6 discusi cu indulgenta ... eu ma gandeam la maxim 4 ...
Compatibilitatea scalar - discus cum e ? Am auzit tot felul de povesti .
Interventia ta e salutara ! Sa inteleg ca acest volum de apa ar putea tine o pereche de altumi in conditii foarte bune , dar inaltimea bazinului e insuficienta ? La bazinul acesta am avea 121 L 50 latime si 65 inaltime ( suntem aproape de inaltimea de 70 .... ) dar totusi .....
Multumesc de pareri , ca idee , la scalari ma gandeam cam 3 maxim 4 perechi. Am scalari si in prezent si ma impac cu ei. La discusi sincer m-am gandit sa cumpar direct adulti ( stiam treaba cu bazinul plantat ) si as merge pe maxim 4 pesti. Ei da la altumi nu stiam ! Altumul creste mai mare decat discusul ?
Nu ii bai ca va creste temperatura. Las-o asa crescuta. Daca in camera ai 27 , in bazin o sa ai maxim 28-29 , nu se intampla nimic. Ii drept creste metabolismul pestilor putin dar e vorba de cateva zile pe an. Eu las sa mearga apa la 28 29 de grade si nu imi fac nici o grija. Nici pierderi nu am avut nici o data ( care sa le asociez cu apa prea calda ).
Salut , doresc sa amenajez un bazin pentru un prieten bun . Bazinul va fi un Juwel Vision 260 de 260 litri brut . Va fi bazin plantat obligatoriu si va fi populat cu ceva americani . Inca nu ne-am decis ce . Oricum dintre scalari , altumi si discusi se pune problema . Bazinul are un filtru intern , pe care il voi pastra pentru filtrare mecanica , nu cred ca merita sa ma complic sa bag in el tot felul de saculeti cu siporax , substrat pro sau altceva.
Si acum intrebarea pentru cei cu experienta mai mare decat mine : ce filtru extern sa pun ? Vorbim de ciclide , adica pesti mai marisori decat neoni si gupi , care vor face mizerie. La filtru extern nu am o limita de buget sa zic asa , dar ar fi 2 conditii : 1 sa fie Eheim , 2 musai un singur filtru ( nu vreau cu doua )
Foarte frumos acvariul , felicitari !
Pesti , ce ai sa pui ?
Atunci , trebuie sa fii foarte FOARTE atent cu lumina .
Ca sa iti faci o idee aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47092.page am 0,36 w / l . Bine inteles ca am CO2 , dar ce voiam sa zic ii ca daca o sa pui mai mult de 0,35 w si fara CO2 , va trebui , nu sa fii bun ci AS in acvaristica ca sa il poti tine decent in lupta cu algele. Atentie cu lumina peste 0,35w/ l .

Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to: