[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: moisei
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Message
Daca ai melci sigur asta e rezolavarea pistuciderii, totusi dadea vreun semn ca e bolnava ?
Bine ai revenit
Ce inseamna carantina? Poate i-ai provocat un soc ,iar el fiind slabit ,i-ai grabit moartea
Salut underwater," te-a certat oamenii astia " mie imi place conceptul asta..de 2 in 1 ,bine nu e chiar aquascape dar daca tie iti place. Mie mi se pare ca acvariu are potential.
Acu de greseli..toti facem greseli,zise eu expertu care nici acvariu nu mai am de vreo cateva saptamani..intru doar sa vad cum sunt apele pe la voi...
Despre partea cu alte forumuri si eu as condamna un pic . Iti zic si eu mai tarziu ca acu am vazut Bine ai venit !
@nene koala . Asa scurt vacance-ul?
Herr K wrote:mai jos de 20 de grade nu prea putem merge ca-mi ingheata jumatatea .
jumatatea mai buna
Cum fac eu ca dau sfaturi eronate îmi cer scuze daca am indus in eroare. Este foarte logic ce ai spus nene Koala cu adâncimea acvariului si sumpul
Atunci calculezi în?l?imea buturugii ,aproximezi substratul si spatiulpe care il necesita neoanele pt a nu iînc?lzii excesiv apa si daca î?i da aproape de 60 eu zic sa alegi 65 doar ca e un poc cam înalt ...po?i totu?i sa compensezi în?l?imea cu o rama in partea de jos acoperind substratul
Nu am multa experienta dar cred ca la dimensiunea asta cel mai potrivit e sump-ul. Asta depinde si de spatiul pe care il ai . daca ai acces usor la el e mai bun sump.
inaltimea 65 eu cred ca e prea mare dar ce vrei sa faci in acvariu da mai degraba inaltimea daca pui o buturuga inaltya e ok , vrei capac, lampa suspendata?
Problema cu punga in interior e ca uneori merge alteori nu
uneori presiunea o inpinge in valva si nu o mai poti inchide dar daca ai reusit (secretul cred ca e sa nu dai drumu imediat , cand inca e spuma si punga se afla sus langa valva)
vand acvariul intrucat trebuie sa plec la facultate, iar acasa nu are cine sa il ingrijeasca
114L brut => L 79, l 39 h 39(si eu ma intreb de ce toate fara 1 cm) ) sticla 6 mm- are fundul aparent
Incalzitor 50 w
Filtru intern SunSun SP 1100L
Teava diy de overflow PPR23
Pesti: 2gourami
3 xifo(2 fem . 1 masc cu coada alungita)
3 fem gupi
I mustacios
termometru
. Capacul il pot da dar eu acvariul l.am avut incastrat si este axat doar pe partea din fata (in rest e urat)
2 dintre neoane imi trebuie deci mai ramane 1 philips tl-d 18w/ 830 + suport si balast
Il pot livra in starea actuala plantat si cu pesti in el pana la intrareadinspre giurgiu in bucuresti (dar contracost) in alta parte in tara prin curier cred
Defecte -eu l.am cuparat cu zgarieturi nu foarte vizibile dar exista
O mica ciobitura la buza ,facuta de mine cand montam capacul
A 2 poza e de la start-up asa arata pietroaiele din el
Detali PM
Nu aduce beneficii acea sticla
1 nu vei avea acces usor -va trebuii sa ridici sticla
2 ori cat de racite ai avea neoanele sticla va fii calda si vei avea mereu depuneri dedesupt( optureaza lumina)
3 din cata fizica stiu eu odata ce aerul de sub sticlacse satureaza cu o anumita substanta sa spunem clor-in stare gazoasa evaporarea nu va mai avea loc (deci adio declorificare naturala)
4 niste bani in +pe sticla
Hai noroc. Bine ai venit
Daca vrei plante iti pot dona eu ..tu sa platesti transportul sunt easy si cu crestere rapida ezact" ce iti trebuie tie la start
Daca pui ochi pe vreo una lasi PM
Vreo planta de aici îti face cu ochiul? (e netuns dar mi.a murit frizerul )
.
Uite poza cu interiorul n. Nu ti.l dau ruginit sau ceva Înainte sa încep sa il folosesc am amestecat diluant si grund si i.am f?cut o "spalaceala
.
.iertti postarile astea dar am vazut cum arata acvariul tau si din invidie a inceput sa imi tremure degetu pe submit (sunt pe tab)
@catre cel de sus asta si urmatorul sunt de sters cu scuzele de rigoare
Pai daca te intereseaza ti.l dau eu pe a meu ..eu ori cum va trebui sa desfiintez acvariul (?lec la facultate)

Euro 2 me ..nu am da ce sa fac nu ma para dau o bere
uite cum am adaptat eu am vreo 3 piese metalice si un stut de furtun de gaz =>furtun de nivel =>corp de pix apoi furtun de oxigen acvariu
Stiu ca nu rezista dar are pana acu 6 luni si nu da semne de corodare ..ori cum e 2 lei m deci nu e mare paguba
Uite si unde trebuie date gaurile ( cred ca se vede. Eu nu aveam surubu pus bomba fiind goala)
Daca tot suntem drojdieri cum spune un coleg avatajele bombei extinctor sunt ca ai un manometru care arata macar orientativ presiunea .a meu are pana la 13 bari ..si deobicei acul sta putin peste 13 .; are supap de suprapresiune -deci ceva mai multa siguranta ;+ estetica (ce.a mai importanta pt mine.fiind la vedere
 
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com