[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: moisei
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Message
Se poate nu spun nu ...dar tot ma mananca pe mine si daca as tine apa murdara ...sa aibe ce filtra....eventual sa aduc apa din canal
Tare as vrea sa vad scoica intrun acvariu la mine..fara pesti destinat doar lor
Va spun cand le fierbeam sa le dschid aveau obletei morti inauntru..da ma resemnez ce sa fac
Nu am nici o sansa nu? Naspa...eram curios sa vad cum mananca ....cand mergeam la adunat scoici gaseam unele cu pesti in ele eram curios cat de repede se inchid
Gasesti la magazin de bricolage plinta neagra si o imbini cu capacul
Bunaseara
Nu am gasit nimic de scoicile de apa dulce mai exact alea din dunare
Nu ca vreau neaparat in acvariu dar mi.ar placea macar sa o studiez cum se inchide si deschide

Deci ce parere aveti daca pescuiesc una si o tin in alt acvariu pana se curata de mizerii am vreo sansa sa o bag in acvariu mare?
Sau risc sa le fac nani la pesti? Nu ca e amuzant dar asa ..tata e preot are cine cu inmormantari cu aste
MihaiBlD wrote:[

Multumesc, dar cum curat fundul acvariului dupa ce pun plantele?

Asta a fost buna) pai nu il cureti cine se uita prin el
Cei cu acvarii incastrate nu curata decat fata
Nu am fost rau da nu cred ca a mai intrebat nimeni asta vreodata

Stai te referi la fundal sau la fundul propriuzis
TheKing wrote:
moisei wrote:Pune o poza sa vedem si noi cu ce mana ai lucrat


La care sa ii fac poza, la stanga sau la dreapta?

La amandoua si apesi pe fotografiaza cu dintii
Vei ca ai un buton cand postezi undeva jos unde scrie atachements
Sa faci pozele la marime mica sa mearga max 1 mb
Se poate sa fi fost absorbite de filtru cand au eclozat opreste filtrul si baga doar o piatra de aerare
Dupa cum vad eu ...trebuie doar sa le infingi in substrat...dar taiele ultimul segment ca sa fi sigur ca partea plantata e sanatoasa...mi se pare mie ca e un pic mai inchisa la culoare dar nici eu nu sunt profesionist daca ai rabdare asteapta sa iti raspunda un seniormember )dar nu vad sa fie alta modalitate
Eu as zis sa scotimelcul mic si sa il llasi doar pe cel mare pt a nu se iînmultii..in mod sigur sunt melci sanitari si se înmultesc tare..sau poti sa ii tii sub observare si imediat dupa ciclare ii scoti si lasi doar unul...pt fantezia ta sau poti sa îti cumperi altii ulterior
Pune o poza sa vedem si noi cu ce mana ai lucrat
Daca nu se inmultesc agresiv pe plante si substrat, sunt perfect normal e acele firicele de alge ...eu curat cu un burete de bucatarie cu partea abraziva petru ca raman acolo si o pot spala,dar poti si cu racleta sau cu un burete special
Am inteles multumesc nu cred ca e nevoie sa tapetez cutia ..chiar daca ar sta o noapte in depozit ar sta in bucuresti sau in giurgiu nu in sibiu deci cred ca e destul de cald .
Despre rotala e vb ...cred ca ea rezista...a deci sa nu o scufund de tot in apa gen sa umplu punga
Dar altceva in plus ma refeream gen sa aerez bine apa sau sa bag co2 in ea sau stiu eu
Salutare. Vreau sa expediez cateva plante prin curier unui coleg din sibiu...plantelor le treebuie vre-un tratament special ?
sau pur si simplu in punga si in cutie
Cine stie...ape limpezi
Ps eu andrei
Bun venit belgianule )
glumesc..ape bune
&Aqua& ia uite parca suntem frati..numarul de posturi data inscrierii)tre sa faci cinste ca esti mai mic cu cateva zile
Da..s.a ars blastul . L-am inlocuit si l-am pus pe afara
A durat exact 1 luna si 18 zile )
Bine ai venit ..mult succes si ape limpezi
Salutare . Daca nu isi are locul aici topicul va rog sa il mutati si sa imi acceptati scuzele

Am in cap un proiect:eu fac aditia de codoi :d prin bomba in instinctor (reteta clasica +pui repede capacul) asa insa se pierde f multa reactie . Ori cum ai incerca nu poti pune capacul suficient de repede si scapi gaz sau chiar spuma. Si ma gandeam sa introduc mai intai sarea de lamaie dizolvata apoi bicarbonatul de sodiu sa fie impachetat in ceva asa in cat dupa ce pui capacul sa agiti si sa aiba loc reactia. am incercat asa cu o punga dar in urma reactiei punga astupa valva sau ramane blocata in valva si nu mai poti inchide(prin valva vreau sa spun parghia de la instinctor actionata cu surub)
As incerca cu aluat sau plastilina sa inchid ermetic bicarbonatul in bile si ulterior sa agit dar ma tem sa nu influenteze...mai ales solventii din plastilina
Stiti voi alata metoda ...sunt sigur ca mai sunt ca mine "drojdieri pe extinctor") si ar folosii multora o solutie :d
Stiu ca nu e nimeni din giurgiu pe forum dar spun si eu decat sa le arunc poate vrea cineva
Donez rotala rotundifolia (destul de urgent -trebuie tunsa)
lilaopsis braziliens
O planta neidentificata
Vallisenia giganteea

Foto -planta neidentificata
 
Forum Index » Profile for moisei » Messages posted by moisei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com