[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihai20005
Forum Index » Profile for mihai20005 » Messages posted by mihai20005
Message
Stiu ca nu este domeniul de activitate al acestui forum, insa sunt disperat si am nevoie de o garsoniera sa o pot inchiria in Bucuresti.
Asadar dupa cum v-am spus din titlu am nevoie de o garsoniera sa o inchiriez in Bucuresti, insa este exclusa zona Rahova si Ferentari.
Pret negociabil, avans pentru 3 luni.
Vor sta 2 persoane in acea garsoniera, eu si inca o fata.
Cine are oferte le astept aici ori pe PM unde va voi contacta eu pentru stabilirea datelor de contact.
Cum sa se inteleaga, ca soarecele cu pisica sau ca pisica cu cainele! Nu este recomandat sa pui ambele specii impreuna, pentru scalarii guppy sunt niste delicatese!
Nu spal filtrul in fiecare, ci doar cand fac schimbul de apa saptamanal, am schimbat si din apa in fiecare zi, dar acelasi rezultat. De mentionat ca in urma cu o jumatate de luna mi-a crapat pompa de aer, adica mi s-a rupt membrana aceea. Era un Resun si nu am mai luat alta, dar o sa fac tot posibilul saptamana asta sa imi iau alta. Sa fie si din cauza asta ? mancarea le-am redus-o (o sg masa pe zi le dau si nu foarte consistenta).
Atunci scuzele mele daca am fost off topic !
Daca nu ai plante pretentioase de ce vrei sa te complici cu CO2, plantele vor creste ele, ce-i drept mai incet, dar vor creste.Nu e frumos sa te joci cu viata pestisorilor tai !
Nu prea se gasesc pe la noi produse pt acvaristica! Am mai citit pe forum si am vazut ca se mai poate adauga si niste albastru de metil. Voi ce ziceti sa adaug sau nu ?
Chiar azi am schimbat 15 l de apa, o sa fac la fel si maine, altceva ce ma sfatuiti sa fac ? Nu am mai spalat filtru azi deloc!
Da, le-am spalat cu apa de la robinet, din aia rece, o sa incerc sa le spal cu apa din acvariu. Cum adica sa am grija cu schimburile de apa in perioada asta ? Adica sa fac mai dese schimburile ? Sau mai rare ?
Din cat am vazut eu culoarea apei este putin galbuie as zice eu, pacat ca nu pot pune o poza (deh lipsa aparaturii :trist ! Acvariu nu l-am umplut pana in gat cu apa, deci nu are fix 50 de litrii. Cand scot buretelul de la filtru sa il spal nu prea iese mizerie (il spal in fiecare saptamana). Alge pe geamuri nu am sau pe plante!
Cand am bagat nisipul in acvariu asta acum mai bine jumatate de an poate si mai mult l-am spalat pana cand apa care iesea din galeata era limpede, limpede, deci l-am spalat bine!
Dar pana acum apa a fost limpede precum cristalul! Nu am avut nici o problema pana acum. De o saptamana maxim 2 apa nu mai este limpede!
Am uitat sa mentionez ca nu hranesc pesti in exces, hrana lor fiind Tetramin Flakes BioActive Formula, le dau de 2 ori pe zi atat cat sa consume cat stau fulgii la suprafata, deci hrana nu ajunge pe substrat.
Prezentarea problemei:
acvariu: 50 l
Iluminare: 40 W de la 2 becuri economice
Pesti: 5 gupisori + 1 corydoras
Plante: Valisneria, Elodeea, riccia, si inca vreo 3 specii pe care nu reusesc sa le identific
Temperatura: 26 C
Filtrare: Aqua El fan mini la putere maxima
Schimburi de apa: 15-20 litri in fiecare saptamana
Substrat: nisip 2 cm as zice eu nu exagerat de fin
Problema este ca apa este tulbure, adica nu este apa cristal cum o aveam pana acuma.
Precizez ca apa o las in bidoane de 5 litrii o saptamana la "invechit"!
Am incercat si cu schimburi de apa la 2-3 zile dar nu am avut nici un rezultat.
Ce mi-ati recomanda ?
Eu folosesc tubul gofrat pe post de reactor !
Stie cineva cum arata o astfel de valva si mai ales de unde o pot cumpara ? Eventual un magazin online, ca pe la petshop slabe sanse, nu de alta dar nu mai vreau inca o balta in casa din cauza instalatiei de CO2 .
Incearca sa pui o poza cu el, asa poate vei primi un raspuns mai repede.
Eu ieri, dau sa ma uit dupa un biet cory si nu il mai vedeam, cand ce sa vezi, m-am uitat si era ingropat aproape de tot ,se mai vedea doar fff. putin din el, in nisip, dar traia , el se bagase, si tot el a iesit.
Eu parca stiam ca regula este de 1w/litru si la incalzitor sau cat mai aproape, deci asa ar cam fii, dar las si pe altii sa-si dea cu parerea. Bafta!
Am un filtru intern aqua el, dintrala fan mini la un acvariu si ma gandeam daca nu il pot modifica un pic, adica pe langa buretele lui sa ii mai indes un burete mai fin. Voi ce ziceti ?
Din cate stiu eu este absolut contraindicat ca sa fie expus luminii solare, iar eu tin acvariul meu de 100 l pe birou, si tu nu ii poti gasi un loc la cel de 20 l in casa ? Cum a zis si florin, un acvariu reprezinta un colt de natura pe care sa iti faca placere sa il privesti in orice moment al zilei
 
Forum Index » Profile for mihai20005 » Messages posted by mihai20005
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com