[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Iskebible
Forum Index » Profile for Iskebible » Messages posted by Iskebible
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by Iskebible
Message
Pai raspunsul argumentat e simplu.
Compusi pe baza de azot care sunt nocivi nu schimba culoarea
apei, dar asta nu inseamna ca ei nu exista.
Filtrul iti foloseste foarte mult ca sa nu ai nitriti si amoniac
dar cu nitratii ce te faci mai ales intr-un acvariu de ciclide
deci neplantat?
Apa o schimpi intr-un raport (nu pe toata) in special pentru a scapa
de surplusul de nitrati.
Daca il umple inspre 55 cm o sa aiba totusi o problema, iar un cot in geam nu este ceva care sa zici ca are sanse doar de 0.01% sa se intample. La urma urmei face cum vrea. Pacat doar ca nu s-a documentat mai bine inainte caci daca e simplu sa strangi apa de pe jos si sa refaci zugraveala de la vecinu' de dedesubt nu e la fel de simplu sa refaci habitatul pe care te-ai chinuit sa il creezi in acvariu si majoritatea ocupantilor sai vor avea de suferit (doar de suferit in cel mai bun caz). 10 cm in coloana de apa nu este putin iti spun asta caci al meu are 55 cm cu totul si umplere la 50 din sticla de 10 la o latime de 48 cm utila. Parerea mea este ca la o coloana asa de mare are o bomba cu ceas in casa. Daca insa dimensiunea de 40 este pe inaltime si (aici MareleAlb ar fi fericit un acvariu mai lat decat inalt) umplerea este pana pe la 35-37 de cm mai merge. (eu nu as fi foarte sigur de el si cam as sta cu frica, dar mere)
Nu-ti fie teama, daca stii teoria si mai faci rost de 2 maini (ai nevoie doar de 3, dar gasesti mai greu doar 1 de imprumut ). Deci tu un prieten, sticla, siliconul pt acvarii (neexpirat), o piatra sau glasspapier (pt. canturi, grija mare aici), sfoara, elastice, poate niste banda izolatoare si niste sipci de lemn si i-ai dat bataie.

PS
Gandeste-te unde il lipesti ca o sa stea vreo saptmana juma sau mai mult in acelas loc aprox. in functie de marime. Ah! Si nu te calici la sticla si marime daca ai loc in casa. Io n-am ca iesea de 1 tona.

Spor la lucru! cu atentie si fara graba.
Acuma mere si de la mine (de la serviciu ca de acasa nu vru) . Simpatic background, dar eu l-as fi vopsit mai spre gri decat spre rosu cum e el. In rest arata super bine.
Pacat ce putin mie nu-mi merge!
Da! Corect! Speram doar la rezultatele unei instalatii neartizanale. In plus ceea ce am linkuit eu nu prea pare electrozi liberi si apoi nu prea se explica in romana :-P nicaeri procesul. In plus inca nu am gasit exact cum faci dozajul!
Mai, mai! Pestisorii astia zgubilitici au dus topicul pe taramul "Carciumei"!
Pai daca tot suntem la atelier maestre de ce sa impartasesti cu toata lumea rezultatele testului tau si restul de cunostinte. Eu unul abia astept sa vaz.
APA, Despre
CONVERSII SI UNITATI DE MASURA
Instalatia de CO2, Despre
Moonlight - homemade
Ozon, Despre
Tuburile Fluorescente, Despre
Despre melcii de acvariu
Caridina japonica
Neritina - un melc nou pe piata din Romania
Deci sunt bune, nu e teapa?!
Am cumparat si eu leduri albastre de la Zexstar 6 bucati =150 mii. Azi le-am luat de la posta si am pus repede unul pe usb sa vad cum merge. Voltajul pe usb fiind de 5V am pus in serie o rezistenta de 100 de ohmi. Vreau sa spun ca abia daca vad ce scriu acum pentru ca m-am uitat in el de la 30 de cm si nu mai vad bine. Nu stiu daca are 3000 mcd, dar stiu ca lumineaza destul de tare fata de un led normal. Ziua fiind imi face pata de culoare vizibila pe tavanul alb (la 2,5 m).
Si nu ne pui si noua poze cu el?
Leo poti sa cureti tu postul asta ca era despre alge si sa le bagi p'astea undeva la General info?
Eh, Leo! Oamenii nu stiau neaparat ca sunt vopsiti! Oricum ideea este DA se injecteaza culori in pesti; DA traiesc, doar ca nu sunt naturali; DA se gasesc la noi pe piata. (si eu am cautat biban de sticla neinjectat si n-am vazut , numai disco :grr: )
Citeste aici atunci . E primul link pe care l-am gasit si mai sunt daca cauti!
Nu mor! Si da se practica, mi-e unul imi displace ideea. Acum nu garantez ca ai tai or fi asa. Pune o poza si cineva cu mai multa experienta poate sa tii identifice.
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com