[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei P
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Message
Salut !
Am si eu o problema cu skimmer-ul . Am un Bubble - Magus Curve 7 si cred ca mi s-a ars pompa ( SP2000 ) . De dimineata mergea perfect , insa seara cand am vrut sa hranesc pestii am observat ca nu mai mergea asa ca am demontat rotorul am spalat cam tot ce se putea spala , insa tot nu merge . Nu scoate nici un sunet .
Aveti idee daca exista undeva in Romania de vanzare o astfel de pompa ?
Credeti ca ar avea ceva daca timp de 2 sapt nu as avea skimmer ( cam atata dureaza transportul din China )
Multumesc !
Adaug la vanzare/schimb o piatra destul de mare ( cam cat o minge de handball ) plina cu Ricordea .


Poza:
image

L.E:
Scuze, m-am prins ulterior de ceea ce aveai nevoie. Am crezut in prima faza ca nu il poti descarca .
Am facut cateva fraguri noi .
Cine doreste poate venii sa isi aleaga corali pe care ii vrea direct din acvariu .
Mi-am propus sa astept pana ce imi dispar complet diatomele si mai apoi sa refac putin hardscape-ul . Sa scot din piatra , deoarece am foarte multa sa mai dau din Ricordea , deoarece imi sufoca toti coralii .

Voi ce parare aveti ?


Ceva frumos mai ales dpdv hardware
Coralul de mai sus isi revine usor usor , insa sunt zone unde este mort complet .
Pe timp de noapte am descoperit asa ceva .... par sa stea doar in zona afectata a acestuia .

https://i.imgur.com/dWOOw94_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium
Update:

- Problema cu diatomele s-a mai rezolvat putin. Mai sunt cateva pete pe nisip , insa nu cum era la inceput.
- Am observat o crestere destul de buna la corali , insa unul dintre ei nu o duce prea bine. Mi-a mai facut figura asta si cand am mutat acvariul dupa care si-a revenit pentru cateva zila si acum , iar a luat-o pe aratura .
image image

- Am gasit exemplarul de Valenciennea sexguttata pe covor intr-o dimineata se bronza. Din pacate era deja uscat cand l-am gasit
- Am dat comanda la chinezi de un Jebao DP4 si de un soi de lampita pt cresterea plantelor. Intentionez sa fac un mic refugiu in care sa bag ceva Chaeto. Momentan pana imi vine lampa am pus niste piatra vie cu care nu aveam ce face
- Am avut prima experienta cu cyanoacrylic si cu spumele aferente facute de skimmer , fapt pt care a trebuit sa schimb cam 30 L pt a il potoli .
- Am dat puiul de la Sarcophyton si de atunci s-a deschis complet ... fara a mai face fite
- M-am jucat putin si odata cu mutatul reactoarelor dintr-un compartiment al sumpului in altul am pus pe pompa ce le alimenteaza un stut folosit la filtrele interne care are si iesirea pt furtunul de aerisire. La el am conectat furtun subtire si un robinet si am facut un fel de sistem de aclimatizare a noilor musafiri , cu debit reglabil .

Ce parere aveti despre acvariul din sump , ma refer la cel pe care intentionez sa il folosesc ca si refugiu ,va fii eficient ? Aveti alte sugestii pe care sa le pot implementa cu ceva materiale pe care le gasesc la noi ?
Am gasit ceva de genul , insa mi se pare scump + ineficient in cazul meu ptc stutul de la skimmer este mai mare decat distanta acestui geam notat cu X in poza si din ce imi dau eu seama acel baffle ar veni fix acolo .

Poze :

image

image

image

image

image


Fragi noi :

image image image

image

Pe langa fragii de mai sus mai am cateva Ricordea ( 3 bucati ) si ECHINOPORA LAMELLOSA ( 2 bucati ).

Se pot vedea in zona Drumul Taberei , punct de reper Mall Plazza .
Dat fiind faptul ca s-au inmultit destul de mult si destul de repede la mine in acvariu am decis sa vand / schimb cativa corali.
Valabil doar pt Bucuresti , nu trimit in tara datorita riscului cu transportul pe care nu mi-l pot asuma.

Ricordea - am diferite marimi si un stoc maricel ...

image

image


ECHINOPORA LAMELLOSA - diferite dimensiuni

image



Are cineva de vanzare GSP in Bucuresti ?
Da , este de la Aquli cu NPS.

Cristi wrote:Poate nu ar fi o idee rea sa lasi un pic bazinul sa "creasca" si singur.
KH-ul de ce il tii asa sus? Idem,Mg la 1420?
Ce folosesti pentru KH?


Carbonat pro instant GROTECH
Referitor la valori , am citit chiar pe spatele acestui Carbonat Pro Instant ca pt acvarii de recif este recomandata o valoare de 10 dKh la aceasta informatie am adaugat ceea ce am citit pe net si am ajuns la concluzia ca 10 dKh este o valoare optima la care ai sanse sa iti apara chiar si coralina.
Referitor la Magneziu , stiu ca este mare pana acum atunci cand faceam aditia de Mg adaugam o cantitatea asemanatoare cu cea de Ca , insa am observat ca am un consum mai mare de Ca si mult mai mic de Mg.
Referitor la lasatul acvariului in pace , stiu ca asa ar trebuii sa fac si imi doresc sa il las doar ca ma enerveaza foarte tare acele diatome care imi fac substratul sa para acoperit de .... cacat

Ca si dozare fac in felul urmator :
- A , B , C, M / saptamanal
- N / in fiecare zi
- P / la doua zile
- Ca/Mg/KH - in functie de teste
Momentan tot ceea ce am sunt produse de la GROTECH. Pe viitor voi incerca sa merg si pe aditiile de la AquaForest nu ca nu as fii multumit de GROTECH , dar nu stiu daca raport calitate / pret avantajeaza.
Pana azi adaugam si NOPOX zilnic , insa azi am ramas fara NOPOX asa ca nu voi mai doza NOPOX.
Vand un neon Marine-Glo T8 , 20 W, 61cm.
Neonul este nou nout , nu a fost scos din cutie. ( il foloseam ca si rezerva la vechiul acvariu cu africani, insa acvariul a fost vandut inainte de a fii nevoie sa il folosesc)
Azi mi-am facut curaj si am dat lampa jos. Am aspirat forate mult praf din ea si i-am dat de cap si cu memoratul setarilor la eventuale pene de curent.
De doua zile sifonez nisipul in fiecare seara . Am pus in sump la gura skimarului un ciorap si cu ajutorul unui furtun sifonez nisipul fara a pierde apa.
Sper sa obtin rezultate mai repede . Dupa prima sifonare nu am reusit decat sa diminuez din ele . Pe moment dispar , insa a doua zi pe la pranz cand lumina este puternica reapar.

Intrebare: dupa cum am remarcat si ieri ma cam invadeaza acea presupusa cyanobacterie. Ce parere aveti ? Este cyano sau nu ? Daca este cum ar trebuii sa actionez ?

LE: Sarcophyton-ul pe moonlight https://imgur.com/Zk7aXXq

O seara buna ,
Andrei
Eu am lampa pe doua canale , unui canal ii sunt atribuite ledurile albastre si celuilalt restul ledurilor ( alb , rosu, verde) .
O sa incerc timp de cateva zile sa cresc cu mult mai mult intensitatea pe cele albastre .
Momentan merg pe schema asta , CH1 - leduri albastre ; CH2 - ledurile albe , rosi, verzi

In seara asta as vrea sa dau lampa jos ( o am cocotata direct in tavan prin niste tiranti ) si sa ii desfac capacul pentru a o aspira. Am observat ca are ceva praf in ea si cele 3 ventilatoare ale ei devin cam zgomotoase de la un punct . Cu ocazia asta poate ii schimb si bateria din ea . Din cate am inteles ar avea ca si placile de baza de la PC o baterie ca cele de ceas care sa ii mentina in memorie setarile facute. Nu de alta , dar de fiecare data cand imi pica curentul trebuie sa introduc din nou programul de mai sus .... de aceea l-am si notat pe hartie
Sper sa si imi fac curaj .... nu de alta , dar de 3 zile spun ca fac asta
dan.pavelescu wrote:Vazut acum.

La fel patesc si eu cu sarcophytonul meu. Sta a prost.. ca o palnie.

Am observat ca seara se desface mai mult, cand lampa e "in amurg" si mai mult pe albastru. Poate vrea mai multa lumina albastra?


Si eu am observat asta
Pe moonlight se deschide aproape complet ....
dan.pavelescu wrote:...

Am modificat eu link-ul acum cateva secunde .

https://imgur.com/Pn3CWbc
Nu am mai observat pana acum puncte albe pe ei . Asa ca nu am mai dozat nici una din substantele mai sus mentionate .

Ziua 20 de cand am acvariul:

* Diatomele se estompeaza , dar nu se grabesc deloc.
* Cred ca am un inceput de cyanobacterie , dar nu sunt sigur . Se pot observa cateva pete rosii pe pietre ici si colo . Imagine 1 - Imagine 2
* Am realizat un schimb de apa de aprox 25 L , al treilea schimb in cele 20 zile. Am adaugat in urma lui BioDigest si BioOptim.
* Am inceput sa bunghesc usor usor consumul de Ca, Mg . KH inca ma bulverseaza si variaza ciudatel ( Carbonatul il am sub forma de praf si il dozez in camera pompei de recirculare , insa nu prea se dizolva).
* Incerc sa mentin pe cat posibil parametrii la valorile Ca - 430 ; Mg - 1420 ; KH - 10
* Am facut niste mancare semi DIY adica 1 cubulet de Mysis + 1 cubulet de Artemia + foarte putin usturoi taiat marunt marunt. Toata treaba asta o pun in niste forme pt cuburile de gheata cu putina apa din acvariu si ii hranesc cu 1 cub / zi de dimineata. Aditional le mai dau spirulina , seara.
* Nu reusesc sa satisfac sarcophyton-ul , sta mai mult inchis. Am incercat sa il tot mut , sa il orientez catre partea frontala a acvariului unde ar avea loc sa se deschide , insa pana a doua zi el se rasuceste si atinge geamul .... Imagine

Avand in vedere stocul viu pe care l-am enumerat mai sus considerati ca ii hranesc prea mult ? ( cuburile de Artemia si Mysis sunt acelea micute din comert )
Herbtana Microbe-Lift am in casa. In cazul in care mai observ acest fenomen si in urmatoarele zile voi aplica acest tratament cu narcotice marine
Pana acum in cele 16 zile am facut 2 schimburi de apa la interval de 7 zile fiecare a cate 25 L dupa fiecare schimb de apa am adaugat o fiola de BioOptim si una de BioDigest ... ca si inlocuitor pt Seachem Stability
Am procedat gresit ?
Mai am o nedumerire ... din cand in cand ... destul de des observ pe un peste 1 - 2 puncte albe . Ma gandesc la ICH , dar pana a doua zi nu mai are nimic .... si am patit chestia asta de multe ori cu diversi pesti .
Ei se comporta perfect normal numai ca ocazional au 1-2 puncticele albe . Spre exemplu de dimineata am observat la FoxFish 2 - 3 puncte pe bot , seara nu le mai avea ...

Devin tare confuz
 
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com