[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei P
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Message
Ok , imi puteti recomanda o firma care ar taia plexi ?
Ce inaltime ar trebui sa aiba ?
Pe retur ar fii indicat sa adaug robinet , avand in vedere faptul ca pompa are debit reglabil?
Multumesc anticipat
kirucd wrote:
elis wrote:Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !


Si eu cred ca e suficienta teava de 25. Dar gaura pentru flansa de 25 e diferita in functie de flansa. Pentru flansele de la
Aqua-medic, care sint mai ieftine, gaura trebuie facuta de 35 mm, aceste flanse sint din ABS dar se lipeste ok PVC-ul in ele,
oricum in interiorul casetei nu e nevoie sa lipesti tevile, doar le infigi in flansa. Flansele 25 PVC, care sint mai scumpe, au
nevoie de o gaura de 33 mm.

Dupa ce citesc mai amanuntit prima postare mai revin cu pareri.


Multumesc pt raspuns
De unde as putea sa cumpar toate aceste lucruri , am gasit pe partea de pvc.u la bwinstall , insa nu am gasit la noi pieptane si overlock line

O seara frumoasa
elis wrote:Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !

Multumesc mult pt raspuns .
In cazul flanselor de 25 , schimb diametrul tevilor de tur la 25 , cea de retur ramane nemodificata , ca diamtru ?
La ce distanta fata de intarituri aveti dvs geamul de la overflow , cel cu pieptanele ? Ce inaltime are piptanele ?

O seara placuta
P.S: As prefera sa lipesc geamul de fund prin metoda din figura de mai jos .


image

P.S 2: Credeti ca ar fii probleme daca as sprijini capacul acvariului direct pe sticla ? Capacul doresc sa il confectionez din pal , iar pe interior sa fac o rama din komacell ce se va aseza pe sticla. Am vazut la domnul koala acelasi tip de capac , insa dansul il are sprijinit de niste coltare ce vin din partea inferioara a mobilei. As prefera varianta fara coltare deoarece consider ca acestea il fac mai robust si dat fiind faptul ca toata sufrageria mea are 15 mp , ar arata putin cam prea robust
Buna seara ,
numele meu este Andrei, in acest moment am doua acvarii de mici dimensiuni ( 120 l , cel mai mare ) , pasiunea pentru acvaristica presupun ca o mostenesc de la tatal meu care in perioada in care eu eram mica avea diferite acvarii.
In aceasta vara voi renova apartamentul in care locuiesc si cu aceasta ocazie am reusit sa fac loc unui acvariu mai mare . Proiectul cu acvariul il voi demara cel mai repede in luna septembrie in functie de ce buget mai am dupa ce renovez.
Citind de ceva vreme topicurile cu acvariile celorlalti de pe forum am decis ca as dori un acvariu cu SUMP in detrimentul unei canistre externe , avantajele din punctul meu: un acvariu mult mai simplu , mai curat fara acareturi lipite pe geam ( sorb filtru / retur filtru / incalzitor / samd) si o eventuala flexibilitate daca ulterior as decide sa trec pe un acvariu marin ( mi-as dori un acvariu marin , insa fiind student nu imi permit , momentan ) .
Acvariul va fii de apa dulce si va gazdui ciclide africane ( exclusiv masculi din specia Aulonocara), acvariul actual de 120 L gazduieste africani de aprox 1 an si jumatate , insa datorita volumului mic de apa acesti nu au crescut la adevarata marime.

Acvariul va avea dimensiuniile de 130 x 60 x 60 ( L x l x h ) , fund dublu de 10 mm , restul geamurile de 12 mm , intarituri longitudinale , transversale si probabil un H la 65 cm ( centrat ) din sticla de 10 mm.
Avand in vedere faptul ca nu doresc sa raman pentru totdeauna pe africani si nici nu doresc sa am de scrijelit la geam ( am citit un topic scris de domnul Koala in care povestea prin ce munca de "ocnas" a trecut pentru a indeparta background-ul 3D ) voi merge pe autocolant / vopsirea geamului de spate cu negru.
Pana aici sa zicem ca am inteles toti parametrii cu care lucrez , insa intrebarile curg cand vine vorba de partea de overflow.
Caseta de overflow doresc sa o fac pe partea dreapta a acvariului ( ca a lui Adrian Radu / elis ) cu gaurirea fundului. Aceasta caseta o voi da cu silicon negru pe partea dinspre interiorul casetei pentru a o asorta cu restul fundalului.
Am vazut in topicul lui Adrian Radu ca a mers pe teava de tur de 32 mm si pe tur de 25 mm asa ca am decis sa adopt si eu aceste diametre , considerand ca acvariul meu este mai mic ca si volum deci cu siguranta vor face fata.
In aceste conditii mergand tot pe diametrele din topicul domnului Adrian Radu gaurile din placa de fund a acvariului le voi face de 50 mm.
De ce flanse as avea nevoie pentru acest diametru si pentru conducta de 32 mm ce urmeaza a fii racordata ?
Dimensiuniile pentru cutie de overflow ar fii de 180 x 320 mm , aceste dimensiuni sunt luate din geamul lateral sau din cantul placii de fund ?
image


Pentru conducta care ar aduna mizeria de pe fund , avand in vedere faptul ca aceasta nu va fii acoperita de niciun background ce fel de stut de capat sa adopt si in ce consta constructia ei in partea de jos , o gaura in cutia de overflow de ce diametru , utilizand un alt tank connector ?
Intariturile de la acvariu le voi monta la cati mm fata de cantul superior al foii de sticla ? Totodata cutia de la overflow pe lungime ( unde nu avea pieptane ) va veni pana in intaritura transversala aferenta partii respective , insa pe latime ( unde va veni peptanele cati cm ar trebui sa fie intre ea si buza intariturii , 7 ? Ma voi opri cu intariturile in buza cutiei de overflow .
Acvariul va fii plasat pe un suport de metal realizat din teava rectangulara de 40 x 40 x 2 cu dimensiuniile ( 130 x 60 x 80 ) ( L x l x h ) pe acest suport voi pune o placa de pal de 18 mm prinsa cu negrese in cadru si pe aceasta bucata de pal voi lipi cu silicon o placa de polistrien extrudat de 20 mm .
Caderea apei catre sump se va realiza prin cadere libera , voi monta 2 robineti pe conducta de open siphone si de full siphon pe cea de urgenta nu montez robinet considerant ca nu isi are rostul.
Sumpul este copiat dupa schita domnului elis cu corectare aferenta facuta de domnul kirucd la compartimentul 3 , geamul de 24 cm vs cel din desen de 27 cm
Acesta va fii un acvariu cu dimensiuniile 100 x 45 x 45 ( L x l x h ) din sticla de 8mm cu intarituri longitudinale pentru a ma ajuta ulterior sa sprijun capacul de plexiglass ce il va acoperii
Pompa de retur va fii Jebeo DC 6000.
image



Sper ca la sfarsitul operatiunii sa obtin un rezulatat asemanator cu cel de mai jos , insa cu o filtrare mai eficienta. Personal ador simplitatea si felul in care ies pestii in evidenta cu fundal negru si cu o lumina slaba .




Multumesc anticipat ,
Andrei
miticalimona wrote:vreau sa va întreb dac? se pot scoate zgârieturile de pe sticla. geamul intern frontal este cam zgâriat, fiul meu cu ajutorul magnetului de cur??are a cam prins ni?te fire de nisip si asta e.
exista solu?ie de lustruit polish sticla. daca ?ti?i ceva a?tept sfaturile de la voi. multumesc


Exista un fel de solutie de polisare a geamului , eu am folosit-o pentru cadranul de la ceas si a functionat .
Voi reveni cu EDIT pentru a ii specifica si numele .
 
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com