[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei P
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Message
Azi pot declara sfarsit razboiul cu diatomele
Nu pot spune cu exactitate ce anume le-a facut sa dispara ptc am facut mai multe schimbari .

Am inlocuit sistemul de osmoza cu unul nou , cel vechi ajunsese pe la 9 - 10 TDS , am facut refugiu cu chaeto pe care il luminez invers fata de display ( se suprapun 1 ora dimineata si 1 ora seara ) . Ca si lumina pt refugiu am mers pe un bec cu leduri 200 la numar rosu cu albastru cumparat de pe aliexpres.

Am scos si ciorapii din doua motive : 1. se colmatau la 1-2 zile necesitau spalare 2. gaseam o gramada de copepozi in ele pe care ii spalam

Coralii cresc destul de ok , singura problema o am cu un Torch pe care l-am cumparat acum aprox 2 luni si caruia nu ii merge grozav.

Mai am o mica problema cu cei doi cardinali unul dintre ei este cam batut de consoarta. Nu am bagat de seama vreo doua saptamani sperand ca isi vor reveni , insa am observat ca i-a facut ferfelita aripioarele si statea destul de inert intr-un colt al acvariului asa ca l-am bagat in sump la refugiu sa se vindece . Nu stiu exact daca este bine sau nu cum am procedat asa ca astept si parerile voastre. Tin sa precizez ca eu i-am cumparat ca fiind mascul + femela cu depunere la activ ...
Valabil .

Pentru a putea vedea coralii din care am facut fragurile puteti sa va uitati la jurnal .
Cumpar Cleaner Shrimp in Bucuresti . Eventual si alti membrii CUC in cazul in care se doreste renuntarea la acvariu .
Update :

Am adaugat pompa booster .

PRO:
- Debit mai mare
- TDS-ul de la 10 arata 5-6

Contra:
- Avand debit mai mare apometrul inregistreaza , inainte il fentam

Cu toate astea am cumparat si o instalatie noua pe care o voi pune in lucru cat de curand tot de la Aquili.

Ca si hint pt cei ce au asemenea instalatie de la Aquili producatorul recomanda schimbarea componentelor astfel :
- 3 ani pt membrana DACA este intretinuta corect
- 5.500 litri pt carbune si sedimente
- 250 litri pt rasina

Daca ar fii sa respect indicatiile italieniilor rasina mea era dusa de foarte mult timp , poate de aici si silicatii
Eu am un TDS metru de la D-D . Insa sigur ceva s-a degradat ptc cresterea a fost constanta , nu a crescut brusc .
Multunesc mult pt raspunsuri .

Cred ca voi lua alta instalatie cu totul ptc eu am instalatie de 3 luni si de cand o am o tin in permanenta cu apa in ea pt a nu se usca acea membrana . Insa stiu ca inainte de a o cumpara eu era racordata la dus si mai apoi era depozitata pana la urmatoarea utilizare . Asa ca nu vreau sa risc sa investesc in carbune , sedimente , etc si sa ma trezesc ca am o problema si cu membrana .

Azi voi atasa la ea o pompa booster sa vad daca crescand presiunea de injectie prin membrana scade TDS-ul sau nu .


Eu mai am o problema cu diatomele pe care nu stiu daca o pot pune in seama apei sau a faptului ca am mutat acvariul . Silicatii cfm unor teste Sera au o valoare mica , dar citibila .
Instalatie este conectata permanent la retea si nu are cum sa se usuce membrana daca la asta faceti referire .
TDS-ul a crescut treptat , dar deja din cate am citit valoarea de 10 este cam mare si de aceea m-am hotarat sa fac ceva in privinta asta .
Instalatia are cam 1 an ... si destul de multi litrii la acvtiv.
Salut ,

detin o astfel de instalatie si am observat la ultimele masuratori ca TDS-ul a crescut spre 10 . Ce imi recomandati sa fac , sa schimb doar anumite filtre din ea si care anume sau sa iau un alt kit ?


Multumesc
Valabil .
Salut ,

As vrea sa cumpar niste MM , insa nu prea stiu de unde . Voi de unde cumparati ?
Salut , eu sunt de parere ca discusii necesita destul de multa ingrijire fiind cu mult mai sensibili la calitatea apei vs africani .
Totodata , ei au un comportament destul de timid , in marea majoritate a timpului se ascund cand va exista cineva prin fata acvariului .
Avand in vedere adancimea acvariului exista sanse destul de mari sa se ascunda astfel incat sa para un acvariu gol.
De obicei acestia se comporta bine cu neonii intrucat prin adaugarea unui banc insemnat de neoni ei se simt mai in siguranta si nu ar mai fii asa sfiosi .
Fiind sensibili la calitatea apei ar fii buna apa de osmoza ( implica un cost suplimentar + un anumit disconfort in casa aceasta avand nevoie de racordare la apa si la canalizare ) .
Un acvariu frumos cu discusi este dupa parerea mea unul plantat care iara implica anumite costuri pe partea de fertilizare.
Adunand toate acestea vei ajunge la niste sume maricele si totodata multa munca si timp investit .
Dupa umila mea parere un acvariu de ~500 l plantat si cu discusi arata incredibil INSA ca si costuri si ca si mentenanta ajungi aproape de unul cu apa sarata .
Piatra s-a dat. Restul ramane valabil.
Se adauga 3 gorgoniani la aprox 25 cm fiecare .
Fac si schimburi !
Am rezolvat cu colegu .
Multumesc
Daca recolteaza cineva in perioada urmatoare sunt interesat de un pumn pt refugiu. Dau la schimb niste Ricordea .
In calculul final de PRO/ CONTRA sa iei si uzura pompei . Eu am patit-o cu al meu si pot spune ca nu a fost deloc ieftina pompa , plus ca ti se poate intampla cand iti este lumea mai draga
Eu l-am luat tot SH , avea o vechime de aprox 2-3 ani . Un Bubble Magus Curve 7 . Vorbim de un lucru care sta in apa si merge non - stop .
Avand in vedere ca nu prea ai corali ar putea fii o varianta si scaderea salinitatii ( treptat ) . Nu sunt mare expert , insa am citit aici pe forum ca este si asta o varianta la bazinele numai cu pesti .
Am rezolvat. Daca se mai loveste cineva cu problema asta poate gasi AICI
Trimit in RO contra unei taxe de 16 euro prin DHL
Nu am reusit sa gasesc nicaieri in RO doar pompa. Dupa ce mi-am pierdut cateva ore bune cautand am gasit pe un site nemtesc la pretul de 75 euro + 16 euro transportul.
Va las un link in caz ca mai pateste cineva ca mine sa ii fie de ajutor .... LINK POMPA

De asemenea , daca i se rupe cuiva rotorul sau axul ceramic ii pot furniza cele doua piese de la pompa arsa .
Cumpar pompa pt un skimmer Bubble Magus Curve 7, Rock SP2000
dan.pavelescu wrote:Vorbeste cu Peti de la Aqualife, poate iti poate aduce mai repede. Sau cu Danut de la Pepika.

Ok , multumesc. I-am trimis mail lui Peti. Voi suna maine si la pepika sa vad ce si cum.
 
Forum Index » Profile for Andrei P » Messages posted by Andrei P
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com