[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
In ultima si in antepenultima poza se poate vedea o femela de elongatus cu gusa plina... bravo!
Sambata, orele 10.30 - 17.30... Prima curatenie "serioasa" de cand am "start-up" acvariul (martie2008):

- am spalat temeinic pietrele, nisipul, buturuga
- am spalat filtrele Eheim 2028 (2 bucati) ... am gasit "marmelada" inauntrul lor ... la aceste filtre am optat de la bun inceput pentru setup-ul "de anduranta" , adica doar ceramica... fara bureti, fara vata-perlon, fara alte sofisticarii ...
- am frecat peretii de polistiren cu peria, a "reaparut" ceva din culoarea initiala...


L-am chemat pe Lofty si i-am dat toti pestii (18 caeruleus + 18 elongatus)... o sa-si opreasca el ce vrea dintre ei, iar apoi e "la liber" ... dupa ce am terminat toata treaba si am umplut bazinul cu apa, am gasit inca 4 pesti in acvariu (se ascunsesera printre bolovani si nu i-am gasit initial)...
Foarte misto arata!... imi place cum se vede bazinul, are un fel de "liniste a adancurilor"...

PS: Pozele sunt foarte bine realizate, bravo fotografului
Mihai, vorbind strict de principii... daca te multumeai sa imi atragi atentia prin PM asupra acestor nemultumiri, totul era cat se poate de in regula... faptul ca ai tinut sa o faci in public ma duce cu gandul la o incercare transparenta de a provoca o disputa... era de ajuns ca ultimul tau raspuns sa mi-l fi adresat pe mesageria privata si as fi fost convins de buna ta intentie.


Imi pare rau, raspunsul tau nu ma multumeste absolut deloc!
Voi inchide acest topic aici si, in 2 zile, voi curata toate postarile "aiurea".
Buna,

Sunt foarte multi pesti pentru volumul acela de apa!!!
Spune-ne te rog ce pesti ai acolo si cati din fiecare specie...
Refa testele de apa si spune-ne valorile actuale...
Trebuia sa faci teste si la apa din care au provenit pestii.
Pestii tai sunt:

- probabil tineri si neexperimentati... lasa-i in pace sa se acomodeze cu noul lor bazin si sa "incerce" depuneri repetate... vor reusi pana la urma
- au perioade "de imperechere", in care depunerile sunt repetate si se intampla la intervale destul de scurte...
- au in schimb si perioade "de somn", in care nu depun nici picati cu ceara
- e normal sa manance mai putin (fara pofta) daca sunt preocupati doar de depunere... corpul secreta feromoni si "nu le sta capul la mancare"


Ai rabdare cu ei si ingrijeste-te sa ai apa corespunzatoare in acvariu... succes!
Mihai,

1) Citeste te rog, TOATE posturile care s-au scris pe ACEST topic, inca de la inceput... o sa ai placuta surpriza sa vezi ca NU EXISTA niciun post in care cineva de aici, membru vechi sau mai nou, sa il certe pe userul Bogdanag... niciunul!

- toata lumea l-a sfatuit si l-a invatat ce sa faca si cum sa procedeze
- nimeni nu s-a legat de felul in care scrie si nimeni nu i-a facut vreo observatie

2) Apare un ilustru necunoscut care, la prima sa postare pe acest forum, ne spune urmatoarele cuvinte:

"Cam multa rautate pe acest forum
,e pacat,unii chiar vor sa invete si sa
tina cont de sfaturile care le primesc...
cei care doresc sa ajute ,sa o faca gratuit ca de aceea
este forum!
Ganditiva: ca sa ai un hobby nu este obligatoriu sa ai
scoli inalte sau sa stii tastele calculatorului...sau trebuie?"


Domnul in cauza nu a binevoit sa se prezinte in vreun fel, sa dea "buna ziua!" pe acest forum... NU!... el a intrat direct aici, si ne-a luat la mataranga pe toti.


3) Gandeste-te la ce ti-am spus la punctul (1), fa legatura cu punctul (2) si spune-mi de ce crezi TU ca ar trebui sa ne purtam cu manusi cu acest LucaSilviu... daca se poate, te rog sa imi si argumentezi spusele tale.



merci,



PS: Daca argumentele tale nu mi se par convingatoare, si daca motivul pentru care TU ca te-ai amestecat in aceasta disputa (care nu te priveste deloc) nu imi este clar explicat, atunci te voi bana personal pe acest forum... fara resentimente si fara vorbe grele!...

Cei patru apostoli au fost trei,
Silviu-Luca si Matei,
Unul dintre ei...



Dupa cum iti ziceam inca de ieri, noi suntem prea prosti pentru cat de destept esti tu... acu' aflu ca esti, nu numai destept, dar si neinchipuit de frumos... mai mult, esti un fel de idol al femeilor... vezi pe forumul www.suntfrumusel.ro, ca te urmaresc aia, ca sa mi te faca direct "admin"... hai pa, acvarist_trist ce-mi esti, cauta-ne pe forumul lu' nea' lamaie







Atata vreme cat miscarea apei, produsa de filtru, iti "valureste" suprafata acvariului, sa stii ca este OK... indiferent de pozitia filtrului.
Draga Silviu, noua nu ne plac oamenii care intra aici si ne ***BEEEP*** din prima... ca atare, vezi-ti tu de drumul tau si lasa-ne pe noi... nu-ti meritam atentia, crede-ma!
Edit by mosu
Nu vreau sa par carcotas pentru ca bazinul este foarte misto si pentru ca se vede pasiunea cu care il "ingrijesti"... insa pietrele alea nu sunt (in opinia mea) aranjate in mod natural si, in mod cert, "nu arata" ca un fund de lac ...


Pestii in schimb, arata bestial de bine! Bravo!
Imi plac pestii!... arata sanatosi si bine hraniti...
Imi place decorul de polistiren de pe fundal!
Imi place "iluminarea", culorile sunt bine redate si la o intensitate "placuta privirii mele"

Nu-mi place aranjamentul de pietre puse ulterior, arata "din alt film"...


Sunt curios sa vad realizarea filtrului de care povesteai (din capac)... banuiesc niste "sicane" + o pompa care "impinge" apa prin niste straturi filtrante.
Un acvariu extrem de bine realizat dpdv al decorului... as trece si eu sa-l vad "pa viu", cu tot cu Panasonicul FZ20 din dotare... nu stiu daca e "mai de soi" decat aparatul tau foto, da' ca pretext tot l-as folosi




PS: Vorbeste cu Lofty, are un aparat mai destept...
Eu as renunta la partea aceea de teava gaurita si as opri doar acel cot (cel de 90 grade, incercuit de mine cu galben pe imaginea ta)... il poti orienta cum poftesti, in directia dorita, iar debitul cu care apa iese este puternic si valureste suprafata in mod optim... eu asa am procedat la acvariul meu, am 2 astfel de coturi orientate oarecum oblic (jetul de apa este directionat catre colturile din fata ale bazinului)... NICIODATA nu am vazut ca pestii mei sa sufere din cauza lipsei de oxigen in apa in conditiile in care:

- am, in mod constant, 30 de grade Celsius in bazin (2 lampi duble T5)
- am cel putin 50 de adulti mari (L. caeruleus si P. elongatus)


Iti postez imaginea ta modificata + o imagine a bazinului meu (unde ti-am incercuit coturile respective).
Imi pare tare rau pentru pierderea suferita!


Ca idee generala, in bazinele noastre supraaglomerate, trebuie luata in calcul existenta unei variante de "dublare" a sistemelor vitale:

- cumparati mai degraba 2 filtre de putere/capacitate medie, decat unul singur mare si puternic!
- acelasi lucru e valabil si pentru incalzitoare...


Eu am 2 filtre externe.




PS: Nu inteleg prea bine despre ce dop vorbesti (nu am avut niciun Tetratec pana acum).
Pai sunt... si batran si obosit

Ma gandesc serios sa schimb pestii, cred ca voi face o experienta cu scalari & neoni...
1) Bun venit pe forum!

2) Combinatia mistica de caeruleus & elongatus vad ca a prins foarte bine la acvaristii "iubitori de africani"... sunt mandru de mine ... si de Lofty

- pestii par a se simti bine si nu mi se par prea aglomerati... asta e un lucru bun acum, cat sunt tineri.
- la maturitate / batranete pot fi tinuti si in numar mai mare... aglomeratia le reduce agresivitatea.

3) Dupa parerea mea (este o opinie pur personala si nu trebuie luata decat ca o observatie) pietrele acelea "nu se potrivesc" cu fundalul de polistiren... si cand zic asta nu ma refer la culoare (se vor umple de alge in 4-5 luni si vor arata identic), ci la "forma & stil"... eu cred ca "ar fi mers" mai bine niste pietre de rau, rotunjite ca forma.

4) Nu cred ca iti trebuie carbune activ in filtru (in 2 saptamani nu mai este deloc "activ" si se colmateaza)... nici buretelui "fin" nu ii vad rostul, sincer!

- pune doar burete "grosier", pentru a crea un mediu propice dezvoltarii filtrului biologic.
- oricum nu scapi de schimburile regulate de apa, asa ca nu te baza pe filtru ca sa-ti curete "mecanic" apa din bazin.



PS: Ascunde si tu cutiile alea de pe acvariu... cel putin, atunci cand faci poze .
Pentru mine, buturuga e parte integranta din viziunea pe care o am despre "lumea apelor"... un trunchi prabusit in apa, in jurul caruia se dezvolta un microsistem, mi se pare ceva irezistibil... am avut "lemne" in acvariu dintotdeauna si cu greu pot fi convins sa renunt la ele
In realitate este mult mai frumos ... e mai luminos decat in imagini si te hipnotizeaza.

- pestii au imbatranit si asta se vede... unii dintre ei se inchid la culoare, altii se cocoseaza
- s-au linistit si nu se mai "incrunta" unii la ceilalti
- mananca 1 masa / 2 zile (si asa cred ca e prea mult)
- am ceva pui din diverse generatii

Apa: pH=7.8; gH=13; kH=8 .... cred ca voi trece pe scalari si neoni
Inainte de a da o replica, de orice fel, mai uitati-va si la data ultimei postari...nu "dezgropati mortii", daca n-aveti nimic de spus!
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com