[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sonyk
Forum Index » Profile for sonyk » Messages posted by sonyk
Message
pana la urma cum se numeste acel autocolant de care vorbiti?si unde se gaseste?
adica cum,cu lumina calda?scrie pe ele?si ce autocolant reflectorizant se gaseste?cum se numeste?eu ma gandeam la niste folie de aluminiu(de acea alimentara).totusi nu mi-a raspuns nimeni la intrebare:crapa geamul de la caldura degajata de bec?
da in legatura cu scrisul ai perfecta dreptate dar totusi n-am stiut ca trebuie sa fiu chiar asa atent la tot o sa incerc sa scriu cat mai corect.nu dau bacul nici la sport nici la manele nici la mutu!unu la mana nu suport manele doi la mana sunt paralel cu fotbalul(sportul in general)!

Si totusi cum rezolv problema cu lumina?2becuri economice nu rezolva problema?
ba da fac schimburi de apa dar cu pompa!adica pompa acea de aspirare cu clopot eu o folosesc si la schimburi! pun galeata la un nivel mai inalt si gata!sau pot sa torn direct cu galeata dar sub nici o forma nu sprijin galeata de acvariu!
v-am intrebat pentru ca nu eram sigur de raspunsurile mele!adica sunt constient ca la cel mai mic soc poate crapa sau doamne fereste in caz de vibrati mari(cutremur , vecini care renoveaza cu pick-hamerul prin casa)!i-mi era frica sa nu crape pur si simplu fara sa-l ating!dar acum inteles chestia cu sticla zgariata adica daca sticla e zgariata, factorul de siguranta e mai mic deci sticla e mult mai sensibila!nu?
Rog inchiderea acestui topic!
de ce te legi nu mai de mine?nu te supara, dar nu injur nu vorbesc ca pe mirc cu k sh tz etc...... chiar asa deranjanta e lipsa unei virgule, unei cratime?
nu(,) deci neonul sta in interiorul capacului! pai si din ce sa fac capacul? ca anu(l) asta am si bac-ul si nu prea am timp de constructii. asta e intrebarea mea! becurile economice degaja atat de multa caldura in cat sa crape capacul??
ma gandeam sa iau 2dulii in care sa pun doua becuri economice si sa fixez duliile orizontal spate in spate pe o bucata de ceva ca(-)sa nu stea exact lipit de geam?



editat de razvan
pui!!! tu dai bacul anul asta????
si ai pretentii sa treci la romana?????
inca un post ca asta, si esti out....
punct
zgarieturile nu au nici o legatura cu diagonalele!chestia cu shocul am luat-o in calcul, sunt atent.adica n-am cum sa-l lovesc.decat doamne fereste in caz de cutremur!
image
o schema cu capacul si dimensiuni!
http://forum.softpedia.com/index.php?act=module&module=gallery&cmd=si&img=4309
tot nu reusesc sa bag o poza!in fine asta e linkul
am luat ieri noul acvariul(39x35x35) e din sticla de 4mm iar pe o laterala are si niste zagrieturi!e posibil sa crape?asta e intrebarea mea e riscant?mi-e frica sa nu ma inunde!mentionez ca zgarieturile sunt foarte fine dabia se simt la mana!
Trebuia sa-l iau chiar daca l-am vazut asa de la inceput ptr ca imi mureau pestii in galeata si baiatul de acolo a zis ca garanteaza el ca nu crapa si a zis ca a facut si acvarii de 100l de sticla de 4mm si nu au nimic.
Momentan am un neon pe care scrie 8w la cei 47 de litri nici nu se simte e bezna totala!eu am capac de sticla cum fac sa prind niste becuri economice?si mai am o problema daca becul sta lipit de sticla nu crapa capacul???cum fac?poate sa vina cineva cu niste idei practice?o sa arat si niste poze cu capacul!
totusi revenim la subiect?e sticla prea subtire?exista un risc foarte mare sa crape cu zgarieturile alea?
O sa-mi fac alta acvariu dar macar 6luni daca ar rezista asta!As vrea sa-mi fac unu pe la 150de litri cu 2carasei si multe plante!
Deci rezista?
ok mersi
azi am luat noul acvariu!e din sticla de 4mm smilie si tipu a zis ca garanteaza el ca nu se sparge!si pe laterala are si asta zgarieturi , sunt paralele cred ca sa zgarita cand a tras foile de geam una peste alta!le-am vazut de atunci zgarieturile dar a zis ca nu se intampla nimic!le-am insemnat cu markerul si daca avanseaza ma duc la el!pot fi pericoloase zagrieturile astea?nu sunt adanci dabia se simt la mana!
nu stiu ce sa mai fac simt ca inebunesc!ce sa fac cu acvriul asta?
mi-e frica sa nu pleseneasca!si chiaraa sa cum se manifesta plesneste brusc sau se crapa si supureaza???
unde pot face un acvariu Bun in constanta???are cineva idee?
MARELE ALB wrote:
sonyk wrote:vreau si eu gazon in apa.unde se gaseste acea planta?cum se numeste?
Majoritatea plantelor covor au nevoie de lumina brilianta - spre 1W/litru, de CO2 si de acvarii slab populate cu pesti. Crezi ca le indeplinesti cerintele?

Asta mi-sa parut ca duce putin a ironie!poate indeplinesc cerintele poate am un acvriu e 1000 de litri si 2000W! O sa vad cum fac si o sa maresc lumina eventual niste becuri economice iar pestii o sai dau la schimb, o sai donez,si o rezolv eu si cu CO2.......
Si acum indeplinesc cerintele nu?
oky
nu stiu cum il chema.dar stiu ca era rocker sau motocilist
am intrebat ptr ca el a postat pe 16.11 si noi suntem in 15.12 si m-am gandit ca poate are...
am dat ca exemplu o masa cu 4picioare dar e birou masiv cu corpuri de sertare in stanga,dreapta deci se sprijina pe corpurile de sertare nu are picioare.nu pot sa-l ridic mi-ar trebui o macara
 
Forum Index » Profile for sonyk » Messages posted by sonyk
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com