[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Foarte frumoase, ambele clipuri!


PS: Bun venit pe forum!



Later edit: Rugaminte mare de tot

NU aminti aici de problemele avute pe nanoreef!

... si eu am fost banat acolo, dar nu vrem sa facem nici atmosfera si nici scandal... fiecare este cu bucataria lui si fiecare se poarta asa cum crede de cuviinta cu userii. Nu e fair sa injuri aici, tinand cont ca "paratul" nu se poate apara. Merci de intelegere!
Am ajuns acasa, seara la 20.30... nu a fost deloc usor in tara vecina si prietena, arat ca un greiere bortos, ars de soare si plin de scoici si bere ...


- am lasat instalatia sa mearga de sambata, ora 00.00 ... astazi, la ora 12 noaptea, se fac trei zile pline de cand curge non-stop.
- acvariul s-a umplut abia in proportie de 2/3 din volumul total...
- in conditiile astea, nu am nici o teama ca uit furtunul inauntru si ca se inunda parchetul ...
- tot in aceste conditii, simt ca voi "trage" de apa cat de mult se poate...

image
La Dalboka imi statea, o scoicuta el halea...si o bere ca-mi cerea... Kamenitza ii zicea, si tare rece era.
Domnule, superb! M-ai lasat fara glas, felicitari!
La cati prieteni am, o sa fac ciroza galopanta!... stii cum e, vine omu' la tine cu o galeata de apa, nu poti sa-l lasi sa plece asa. Tre' sa bei cu el o bardaca de vin .


PS: Acum, dupa ce instalatia merge de azi noapte, apa din acvariu abia a depasit cu 1 cm rama de jos a acvariului... plec in Bulgaria peste weekend si las instalatia asa, mergand... am socotit ca o sa se adune in acvariu cam 350 de litri, pana cand ma intorc.
Sa-ti traiasca pestiucii!
In seara asta "am pus in opera" instalatia de RO...

- Model Aquatic Nature Osmo-Box 150,
- Este o cutie extrem de "aratoasa", care s-a incadrat perfect in spatele vasului de toaleta,
- Am "mufat-o" la robinetul pe care-l utilizam sa alimentez bateria de filtre,
- Sunt deceptionat de debitul de apa scoasa... pur si simplu, tre' sa ai rabdare. Estimez ca o sa am nevoie de ~ o saptamana ca sa umplu tot acvariul.
- Incep sa inteleg de ce acvaristii de apa sarata sunt reticenti vis-a-vis de schimburile de apa, ai face orice numai sa nu te lasi in baza furtunelului ala care picura incetisor ,
- Am lasat instalatia sa mearga in gol ~ 2 ore, iar acum fac teste cu o sticla de 2,5 litri... revin cu date complete.


Domnilor, revin cu calculele facute:

- in 35 de minute am reusit sa umplu o sticla de 2.5 litri.
- adicatelea, 1 litru de apa / 14 minute...
- adicatelea, putin peste 100 de litri / zi ... cu conditia sa o las mergand non-stop, cu furtune intinse prin toata casa si toata baia.
- cum ziceam in paginile anterioare, instalatia se pisha ca un batran bolnav de prostata.
- o sa ajung sa cer apa cu imprumut, ca sa umplu hurdubaia asta de acvariu.



Salut!

Omule, nu ai pe nimeni in Bucuresti?... vreo ruda, vreun prieten, ceva?

- eu am spatele paradit, nu pot sa car mai mult de 5-10 kg... iar ca sa chem oameni si sa-ti incarc tie nisipul intr-o masina, te va costa cat nu face...
- mai gandeste-te!... eu am facut anuntul in ideea sa daruiesc ceva, cuiva care are nevoie... daca te costa bani ca sa intri in posesia nisipului, e ca si cum l-as fi vandut
Andrei (dexlink) a fost la mine si a luat pietrele & inelele ceramice... asa ca a mai ramas doar nisipul.
- Ma pregatesc "de bazinul mare", unde voi muta perechea de carcotasi (clarkii).
- In bazinul asta va ramane doar Florica si pestele movuliu (Pseudochromis fridmani)... plus melcii si nea' Caisa.
- Tre' sa fac neaparat ceva, colturile alea rotunde ma scot din pepeni...
- Vreau sa "tapetez" spatele bazinului cu GSP.
Vreau niste sfaturi referitoare la pestii pe care ii pot tine in bazinul mare (550 litri):

1) O pereche de Amphiprion clarkii,
2) 2 mancatori de alge: Zebrasoma flavescens & Zebrasoma xanthurum,
3) 1 Flame angel: Centropyge loricula
4) 1 Paracanthurus hepatus
5) 1-2 exemplare de Pomacanthus

Cam asta ar fi stocul pe care l-as vrea... e prea mult, e prea putin?







- Ideea este sa montez "cutia cu maimute" in spatele vasului de toaleta, pe racordul deja existent.
- Am sa incropesc "dopuri", care sa etanseizeze furtunele in momentele de "respiro".


Salut!


Sa stii ca ai mult prea multi pesti acolo... scoate caraseii afara din acvariu si da-i cuiva!
'neata domnilor!


- pietrele si inelele ceramice sunt rezervate (pana deseara) de catre userul dexlink... mi-a dat aseara mesaj pe PM si am si vorbit la telefon.
- daca el se razgandeste, vom proceda in ordinea in care ati scris voi aici si DanP va primi cei 5 litri de inele...
- b37dra va primi restul de inele (5 litri), daca mai doreste.
- am mai dat, aseara, detalii inca unui user, tot prin PM... dar omul nu a sunat pana acum.
- sunt donatie, deci nu va costa nimic... trebuie doar sa veniti sa le luati.
- ramane valabila oferta cu nisipul.
Se doneaza cu drag, unor acvaristi cu spate puternic , urmatoarele acareturi:

- 40 kg nisip fin... alb... murdar (asa cum a fost scos din acvariul meu).
- 5 pietroaie mari si grele, calcaroase... bune de cichlidae, sau pentru cei care vor sa construiasca ceva rockscape stancos.
- 10 litri de inele de ceramica... aceasta cantitate am avut-o in cele 2 canistre Eheim...

image
image
image



- Sambata plec din Bucuresti si revin luni... oferta e valabila maine, sau incepand de martea viitoare...
- Daca nu se gasesc amatori, in weekendul celalalt (09-10 iunie) le arunc.
- Vreau inapoi recipientul in care se afla nisipul.
Asa este, mai facem si glume pe aici... nu e un forum foarte strict si de obicei permitem sa se destinda atmosfera, atata vreme cat lumea intelege o poanta si nimeni nu o ia razna.
Piatra a fost eliminata in mod natural, ca sa spun asa... am reeditat, cantecul ala vechi de catanie: "M-ai facut din om, neom... cand ma pis, ma tin de pom!"

- deci, sunt iarasi "like new"... la ecograf nu se mai vede nimic, se pare ca a fost singurul bolovan din rinichi.
- saptamana asta nu mi-a ars de nimic, da' o sa ma ocup de bazin incepand cu luna iunie...
- de ce ziceti sa spal backgroundul cu otet?... otetul nu ataca siliconul?
- studiez, destul de serios, posibilitatea tehnica de a incropi o instalatie de RO care sa fie demontabila... nu promit nimic , da' incerc sa tin cont de sfaturile voastre.
Salut si bun venit!

Acvariu mic, pesti putini, compatibili... e bine!
Daca ai intrebari sau nelamuriri, poti sa incepi un topic nou.
Unu' n-ati pune pozele aici, ca sa le vedem ...
Mda, am vazut si eu... se rezolva!
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com