[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Sambata "lucrez" rockscape-ul, am facut rost de niste bolovani... piatra uscata, ca e criza
Astazi am comandat 2 astfel de pompe:

http://www.reefstore.co.uk/shop/Koralia-Evolution-5200-Circulation-Pump.html


... voi face o prezentare completa, atunci cand le voi pune in functiune.
Astazi am comandat acest model de skimmer interior:

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=RO&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter028

... ii voi face o prezentare detaliata, atunci cand il voi pune in functiune.
Domnilor, am pasit pe drumul fara intoarcere:


- Am comandat un skimmer Tunze, model DOC 9011 + accesoriile de fixare pe ranforsarile bazinului.

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=RO&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter028



- Am comandat 2 pompe de valuri, model Hydor Koralia Evolution (5200 l/h)

http://www.reefstore.co.uk/shop/Koralia-Evolution-5200-Circulation-Pump.html

Foarte frumos este aranjat acvariul tau. Felicitari!
Stiam eu ca am vazut clarkii in pozele alea ... si eu am o pereche. De asemenea, sunt interesat de "Pomacanti" si cred ca imi iau si eu 2-3 bucati.
Gabriel wrote:Asadar.
La paginile 34, 35 si 36 din manual gasesti cum se monteaza in cazul tau.

Va trebui sa achizitionezi separat Tunze Universal Holder 3130.250 - aproximativ 20 euro.

image



Ia baiatu' si din ala, daca trebuie...
Adrian, pestele din prima poza... Pomacanthus?
Ma intereseaza o cutie mai maricica, gaurita peste tot... pe post de "cusca de protectie", in bazinul mare, pentru pesti noi.
Se poate la comanda?
viulian wrote:Nu e drept ....................................................


Stiai de HOB

Asa este, corect!

Numai ca eu nu vreau HOB! O chestie care bolboroseste si face spume, atarnata cumva in afara acvariului, arata ca 'reaku... iar asta e un argument imbatabil, tre' sa recunoasteti ...

... skimmerul ala din primul link al lui Gabriel (de la Tunze) este o cutie neagra care sta in acvariu... deja, devine posibil


@Gabriel: Cum se agata saracia aia in acvariu? Eu am ranforsari (5 cm latime) pe tot perimetrul acvariului...
Ei, asa da!... mai venim de-acasa, nu trebuie sa gaurim acvariul si nu trebuie sa tragem tevi de instalatii sanitare prin casa...

- vreau detalii despre skimmerul ala, spune-mi tot ce poti despre el...
- cum se fixeaza
- cat de mult iese afara din apa (ca sa stiu daca il pot masca in capac)
- la cat timp curatai vasul ala
- chiar nu face zgomot?... hmm

... tot ce-ti aduci aminte si tot ce crezi ca m-ar putea convinge .
Salutare si bun venit!


PS: Nu vreti sa stiti cate tampenii am facut si eu... si inca mai fac, noroc cu prietenii care ma mai trag de maneca
Pai, intreb si eu:

- Daca fosfatii aia se elibereaza treptat, nu pot sa ii tin sub control cu chimicale (antiphos, rowaphos, etc.)?... ce facea lumea inainte sa se inventeze moda asta cu "fosfatul acumulat in piatra"?
- Cyanobacteriile alea or sa manance daca or sa aibe... daca antiphosul isi face datoria, e mai greu... zic si eu.
- Cu skimmerul n-am ce rezolva, pentru ca nu exista un model bun pe care sa-l pot folosi fara sump... iar sump nu am, asa ca .


... asa ca, volens-nolens, acvariul o sa plece la drum asa cum e...
pc.ciprian wrote:
koala wrote:- oricum, eu nu bag otet in acvariu nici sa fiu picat cu ceara .


asa ziceai si cu osmoza

E-adevarat... da' uite ce patesc, din cauza asta

- daca imi vedeam de proiectul initial, aveam acvariul plin cu apa de robinet inca de acu' 3 zile,
- nu imi mai faceam niciun fel de griji vis-a-vis de fosfatii lu' papuc ...
- nu a fost suficient ca am luat instalatie de osmoza, acu' trebuie musai-musai sa spal backgroundul ... ca, vezi Doamne, e plin de fosfati.
- la fel pietrele, trebuie spalate cu otet si clor... plm, eu sunt fabrica de chimicale?


Si toate astea pentru ce? Ca sa nu fac alge verzi?... pai, aricii aia ce-or sa mai manance? Si pestii chirurg? Ii las someri, doar pentru ca sa-mi fac eu ambitia cu fosfatii?
M-am luat dupa voi, cu instalatia de osmoza... si stau cate 5 zile ca sa umplu saracia aia de acvariu ...

- maine o sa iau o proba de apa, sa ii fac testul de fosfati...
- am sa mai fac inca un test, spre sfarsitul saptamanii...
- oricum, eu nu bag otet in acvariu nici sa fiu picat cu ceara .
Ia sa o intreb eu pe Ana daca mai are ceva din setul ala de ferma animalelor... poate "te scoti"!



PS: Subscriu la parerea Altetei Sale, e infioratoare ideea ta!
- Decorul este facut din polistiren, acoperit cu ciment... NU e spuma poliuretanica!
- O sa iau apa si o sa fac teste de fosfati...
- No sump, no skimmer
Salut!

NU mai baga nici un peste acolo!...
1) Bah oameni buni, otetul ala nu ataca siliconul?...
2) Nu miroase urat?... iau foc cu Marea Sefa a Clanului, daca imput casa cu miros de otet... mai ales ca stau cu furtunele alea intinse prin casa de cateva zile
Nu este prima oara cand citesc acest lucru: "Ca Paracanthurus hepatus este un peste care aduce/poarta boli si care iti da peste cap un acvariu" ... hmm, mai am de citit!

Merci de sfaturi!
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com