[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Exact cum trebuie!

Regula ar fi ca` incep sa consume carne dupe` 10-15 zile. (scriu si eu)

In momentul asta: cati Cm au delfinii?
Pana la urma: au papat doar buruieni de sarbatori?

Ori a fost nevoie si de carne?
Am variante sa reduc din alge: sterilizator UV care va decima sporii algelor si lumina mai redusa.

Manevra este ca pestii "astia" mananca doar alge si buruieni.

In toamna, am fost plecat 6 zile si cand am revenit, pietrele erau albe.
A pierdut zborul si a revenit acasa dupa 5 zile. (a dat mancare acuma)

Tunde` si iarba, numara pestii... (personal: nu as` tunde` iarba)
La multi ani!

Algele sunt acolo de fro` doua luni. (necuratate) mai cresc si ele... obtureaza geamu...

Dau` cu cardul pe ele ca nu am bazin plantat.

L.Edit: La masa asta de pesti, nu prea merge: fara alge.

Si inca o poza cu apa limpezita:

Exact pe centrul pozei este o doza de bere in capatul opus al bazinului.
image
Ca tot a fost Duminica si zi de intretinere.

Am curatat algele de pe geam...
image

Asa arata supa de alge:


LA MULTI ANI !
Cu fluturasii: (si buruienile de la rgenerare)

image
image
Pacu asta, este un fel de Iepuras de Pasti, in sens negativ. (ia` oua... nu se bucura de ele cand le vede in cuibul/aranjamentul cu grau, cum se practica traditional, pe vremuri)

Firesc ca daca haleste ouale` nu lasa nimic in cosulet... (un fel de Bad Rabbit, concurent cu Bad Santa)

Unde so` ajuns si cu sarbatorile astea, cand` trebuie sa primeasca copii cadouri... (haleste "ala/pacu" bilele lu` tacsu' copilului....)

Doamne fereste! Bag ceva in sarbatoare... (ca deja a halit Pacu bilele... sa ia si restu`)

Pacu` asta: chiar nu este de tinut in acvariu... (aviz incepatorilor care: isi` baga *ula in acvariu)

Se vede ca ai rezolvat problema absorbtiei la IN.

TetraMin Granules, sunt in regula: dar trebuie administrate putin cate putin pe parcursul a 3-4 minute. (se scufunda relativ repede)

Daca lipsesc 20L de apa: completeaza direct de la robinet.

Caderea` de apa, oxigeneaza bazinul. (dar ai si piatra/pietre de aer... oxigeneaza alea' asa ca inutila, caderea de apa/ chiar logic ca si deducere`)

Compleataza cu 20L de apa si deja ai facut schimbul zilnic. (daca tot ai pus burete, sa vezi ce apa diferita o sa ai maine, in sensul pozitiv)

Remeber: (sper ca ai citit recomandarile)

- 25-26 grade la temperatura bazinului.
- 20L+ de apa schimbati zilnic. (in primele 30 de zile, pana cand poti face si masuratori de: NO2, NO3, NH4)
- Ai deja pesti in bazin. (asa ca, faci ciclare cu pesti)

Bine ai venit in comunitate!





Frumosi monstruleti. !

Totusi: marimea conteaza. (se traduce din felicitari)

Parca ai avea Pacu... (referitor la comparatii)

Si ceva funny despre Pacu: https://www.independent.co.uk/news/uk/testicleeating-fish-the-pacu-found-in-paris-with-fears-it-could-be-coming-to-the-uk-8798118.html
Pai omu` pleaca de acasa cate 6 luni. (macar)

De unde un hranitor de un metru cub` ?
Cu substantele alea adugate, nu o sa ajute la nimic.

Daca ai reusit sa citesti ceva din recomandari, ai observat ca bacteriile care fac ciclarea, au nevoie de spatiu pentru colonizare...

Poate ne scrii si ce ai in filtru. (acolo ar trebui sa existe, macar` 80% din cantitatea de bacterii Nitrosomonas si Nitrobacter... aceasta fiind si ideea canistrei externe)

Prea multa mancare face amoniac... Dar si mancarea pe care o consuma pestii, tot in Amoniu se traduce.

Amoniu iti trebuie pentru ca altfel nu se dezvolta bacteriile care "transforma" amoniul in NO2. (ca sa incepi ciclarea)

In principiu, daca scapi` cu pestii in viata in primele 15-20 zile, este aproape rezolvata treaba daca esti atent si respecti cateva reguli.
________________________________
Nu stiu de ce am senzatia ca o sa faci o treaba buna pana la urma...

Fulgi JBL Novo Red (de Goldfish)
Merci.
Chiar ieri am fost atent la ei si mananca bine acuma. (in maxim doua minute dispar fulgii)

S este. am impresia ca Iepurasul lo` adus. (cand mo' adus si mie ouale` pentru cardanu primit de la mos Craciun)

checornetu wrote:ma asteptam la ceva activitate pe forum. mai ales in sectiunea incepatori. am nevoie de ajutor ai sfaturi dar probabil pentru voi e doar afacere.
daca considerati ca viata unor pesti nu e asa importanta ati castigat. un neon a murit si o fetitza ( asa ii zic eu la pestele cu coada aia frumoasa si mare) a disparut din gresala unei admisii la filtru

oricum din cautari si modul de cautare nu am gasit cata mancare sa dau. o sa pun o poza doar daca vor murii toti pestii.


Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pesti!

Ca si prima explicatie: nimeni de aici nu vinde pesti. (daca crezi ca aici este un canal de combinatii ca pe "feisbuc" ai gresit pagina)

Raspunsul cu mancarea, este simplu:
- Se da atata mancare incat sa o poata consuma integral in unul - doua minute, maxim de doua ori pe zi.
- Fulgi ori granule care nu se scufunda imediat. (pestii tai sunt de zona mediana a bazinului/adica nu mananca de pe fund)

Mancarea o gasesti in orice animax ori magazin care vinde animale.
______________________________________________________________________________________________________
Ce recomand: citeste la link-ul pus de colegul @Bayek si mai citeste asta: http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului

Daca realizezi (singur) ca ai inceput in mod gresit: esti pe drumul bun si vei reusi sa salvezi pestii.

OffTopic:
Thereau wrote:Oare eu sunt sigurul care asteapta cu nerabdare raspunsul lui @EverSad la acest post?

Am vazut postarea la cateva ore dupa` Dar nu am avut nimic bun de scris atunci....
Yanisciabuca wrote:Am primit un acvariu de 300l ?i am gasit un set de co2 de la JBL care este 40-300l. Ajunge? Setul este JBL pro flora co2 basic set un.


Intrebarea este: Ajunge`?

La ce vrei sa ajunga` ?

Nu raspund. (intentionat, deoarece: oricum arunci/lesi acilea` text cu intrebari "analfabet" formulate si nu citesti raspunsurile)

Nu vreau sa fiu` cinic... (este perioada in care ar trebui sa fim` mai buni... nu este cazul meu)

Condoleante in avans daca bagi si pesti in bazin.

La, Multi Ani!
Lant trofic...

Pestele flamand, trebuie sa manance ceva.

La Multi Ani! si tie daca nu mai bagam text aici.
Nu as zice ca se intampla nimic in 10-20 de zile fara interventie/adaos de hrana.

Vor manca plante. (algele, nu sunt chiar o problema in acest caz)
Foarte misto!

Chiar arata bine "buruienile". (multe, frumoase, nearanjate ca si "scape"... ca in natura)

Daca tot mai papa si pestii din ele, este si mai bine. (pentru burta pestilor)
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com