[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Da!
Sterilizarea cu "pupinel" o fac eu, la materialul filtrant poros.

Tot ce se poate fierbe si baga la cuptor, le fac la Cernavoda.

Restul materialelor, (filtru, bureti, trebuie sa le clatesti bine)

Nu te mai speria asa de` sterilizare...

Una din pravaliile la care lucru` este, cabinet veterinar. (acolo` se poate streliza: orice)
______________________________________________________________________

Te asigur ca nu sunt probleme in bazinul de unde pleaca` filtrul.

Dar: precautia pentru clatire/spalare, nu strica. (la elementele de plastic si maleabile`)

LEdit: nu se pot baga in pupinel, bureti si plastice...

Nu ai de ce sa reactionezi ciudat. (donatiile atunci cand este cazul, nu sunt ciudate)

Trebuie sa schimb filtrul si ramane 150-u` offline.

Decat sa stea prin depozit degeaba, prefer sa fie donat. (unde este nevoie)

Ai` demonstrat ca esti capabil sa ai grija` de un bazin, asa ca: sunt sigur ca nu donez filtrul pentru o cauza "fara sens"

Vezi in meniul de sus: Private Messages, Trebuie: adresa de livrare. (pleaca Luni 8 Ianuarie de la mine)

Materialele filtrante solide, vor fi sterilizate prin fierbere si ulterior "mai avansat" / pupinel. (sa nu transmite-m` cine stie ce...)

Materialele de plastic ori bureti/fibre, te asiguri ca vor fi bine spalate inainte de punerea in functiune.

Sa faci treaba buna in continuare...
Hai sa fac o "facere de bine"...

Oricum, Duminica trebuie sa schimb un EHEIM EXPERIENCE 150 la unul din bazine si ramane disponibil...

Sunt convins ca te va ajuta si se "vede" ca faci treaba buna cu acvariul.

Asa ca: donez EHEIM Experience 150 cu prefiltru (mentionat anterior) si cu material Eheim substrat PRO, inclus.

Exact ce se vede in poza: image

Practic, vei avea sistemul de filtrare complet. (filtru extern cu materiale filtrante, prefiltru, setul de admisie/evacuare original)

Trebuie sa ai ceva furtune de 12mm (la interior) ca sa poti monta "manevra" si sa accepti donatia.

RizZa17 wrote:Mersi!! lampa aceea de la diversa mi a recomandat o si cei de la nevertebrate am dat o fuga pana la ei dupa ce am iesit de la lucru...

Calumea` la Cluj... Va doare in stremeleag...

Aveti acolo si magazin bizuit, si oameni care stiu ce vorbesc despre acvaristica. (Nevertebrate)

Bulan la voi, acvaristii din Cluj.

Later Edit: @RizZa17 dao` in mortishori` de lumina. Ia filtru: https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-150-2406-9091?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA7t6sBhAiEiwAsaieYsL2H309QASGqmxNfNPaG0SA7aIMowKyExIhVWtLINLW5KeMftgS0hoCkP0QAvD_BwE

Si prefiltru: https://www.nevertebrate.ro/prefiltru-eheim-4004320-3816

Basca: 1,5Litrii de Eheim substrat Pro, daca vrei sa fie treaba buna si usoara mentenanta.
O montezi exact pe lateralele sticlei bazinului si pui capacul deasupra.

Stiu ce spun pentru ca am si bazin de 60x30x45 cu capac de plastic. (tot un kit)

Am testat o lampa pe el si se poate monta fara interventii mecanice ori prinderi/lipituri la capac.

Se monteaza doar din acesoriile de fixare a lampii si se poate pune capacul peste bazin.

Daca vrei, fac maine neste` poze/video cu o lampa pe bazin de 60x30 (vazut de sus)

Dupe`, pun si capacul de plastic peste lampa... si mai fac o poza.

La diversa, va trebui sa lipesti suportii de prindere a lampii de capac.

Lampa aia diversa, este chiar misto realizata.

Led-urile sunt bagate in tub de sticla cu reflector in interior/tub.

Are alb de 6500K si albastru+rosu pentru potentarea culorilor.

Am una de 90cm de un an (cred) si inca nu exista led ars. (rulata de la 9 la 18, zilnic)

Cred ca tot @Alinutz80 a facut recomandarea.

Daca zice "el" ca merge bine la plante, stie ce scrie... are ceva plante in inventar...

La mine, au fost ciclide in bazinul respectiv, dar lumina buna face, desi este la 45Cm inaltime fata de fundul bazinului.

Oricum: o lampa buna.

Daca vrei sa mergi pe varianta de Magnati: Fluval Aquasky LED 2.0, 21 W, 53-83 cm.

Programabila prin Bluetooth, functie de apus si rasarit cu fade in-out, programabil in timp, orice temperatura de culoare intre 3000K - 25000K
Merci.

Cred ca asa ceva ar trebui. (ca are controler) https://www.aqua-life.ro/tunze-pompa-valuri-curenti-turbelle-nanostream-6055-acvarii-marine-recif-corali-calitate-germania-controlabila-aqua-life

Da, mortishori... costa cat un golf mai amarat ori cat 16 grame.
Hai, sa raspund in ordine inversa:

Guppy: daca este cocosat, este din motive de cosanguinizare excesiva in primele cauze . (rebut/end of line) condoleante...

Albeata/panza de paianjen de pe lemn: este o faza fireasca in ciclare. (intodeauna, dispare se resoarbe/disipa in coloana de apa)

Cu schimbatul apei: Povestea este putin contradictorie, functie de "scenariul pe care il` rulezi in bazin": .

Scenariu` 1: Vreau pesti In acest caz, daca NO3 depaseste valoarea de 50, schimbi apa proportional (ca si volum) incat sa ajungi la maxim 20 dupa schimbul de apa.

Schimbul de apa de la 50 la 20, se poate face si in doua-trei schimburi in fiecare zi. (pen` ca schimbarea brusca de NO3, chiar si negativa, nu este benefica pentru pesti)

Exemplu: bazin de 100L cu NO3 de 50...
- se scot/schimba 30L de apa si scade NO3 la ~35
- urmatoarea zi, se mai scot/schimba 30 de litrii si NO3, ajunge la ~20

Scenariu` 2: Autosustinere fara schimb de apa Greu de realizat la volume mici, deoarece (logic) se consuma nutrientii pentru plante si se ajunge la "depleted/insuficienta"

Daca nu faci schimb de apa, nu aduci material de oligo/micro/macro nutrienti, necesare plantelor. (care ar trebui sa sustina ciclul de "autohranire/cercul de hrana a sistemului")
______________________________________________________________________________________________________________
Asa ca: Schimbul de apa este necesar. (intodeauna in natura, exista aport de apa, noua/proaspata: fie din ploaie ori din amonte)

Am vazt` si eu ceva videoclipuri de la mosu' ala de va place voua... ( @RizZa17 si @Thereau) Doar ca: "mosu" freaca/zgarie` putin fizica si chimia elemantara.

Am considerat ca sunt plante de plastic, pentru ca poturile alea de "iarba" arata prea bine pentru natural.

Cu buretii, este valabila treaba sa nu fie curatati simultan. (cel putin teoretic, nu risti sa pierzi colonizarea din ambii')

Acum, mai depide si ce inseamna curatati...

Oricum, realizezi ca stabilitatea bacteriilor este ciudata?

Se mai depun` pe plante pe lemne, alte elemente de decor. (dar tot materialul biologic poros este baza pentru colonizare sigura)
Acuma, vine intrebarea perversa: cum drac` ai reusit sa ii scoti din buruieni?
Dupe 24 de ore: fraierii nu au halit porumbu' (or fi bolnavi...)
image
Felicitari pentru cum arata.

Referitor la suspensiile din apa, sunt deja colmatati buretii ambelor filtre.

Scoate cativa litrii de apa din bazin si clateste usor buretii acolo. (nu foarte serios pentru ca risti sa deciclezi bazinul daca speli complet buretii)

La capitolul filtrare, este deficitara "treaba"...

Practic te bazezi pe doi bureti ca si mediu principal de colonizare. (ar trebui un filtru extern cu materiale bio de calitate daca vrei rezultate pe o perioada mare de timp)

Lumina nu cred ca este suficienta pentru cresterea optima a plantelor dar nu ma pricep bine la plante.

Exista aici colegi care stiu denumirile a 2-300 de plante si particularitatile de crestere.

Partea buna este ca ai NO3. (adica: acvariu ciclat)

Plantele "alea" sunt de plastic. (ori: sunt naturale?)

Exista destul de multi incepatori care au luat/loat/cumparat acvarii, in ideea de a face o surpriza copilului' si acuma schimba 500L de apa saptamanal...

Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pestisori.

Distractia: abia incepe...

Ai, intrebari? (ca` afirmatii, am citit)

Probleme: vei avea...
Cica` 10cm in primul an, ar creste. (daca nu am citit gresit)

Uerevar" Mararul, a venit cineva pentru' el?

Combinatia este urmatoarea: vin Sambata la Ikea ca sa vad ceva... (cu soacra si copii in masina)

Daca mai ai marar de dat, vin cu galeata. ? (la locatia care o dai`)

Poate donezi si ceva delfini: 1-2... (am un bazin ciclat de 240, gol' ca a crapat Racul)
Pai` se va observa in zilele urmatoare...

Daca se duc pe *ula/topesc buruienile, [(nehalite de pesti) greseala mea. (simplu` de asumat)]
Sa fac dublu post si Offtopic:

Cu dezinfectarea plantelor:

Am adus 4 poturi de Giganteea, doua poturi de Pteropus si ciudatenia aia de Echinodorus...

A fost "shau" la farmacie, a cumparat 5 flacoane de 200Ml de apa oxigenata.

A venit "shau" acasa, a bagat ~10L de apa la 26 grade intr-o casoleta 50/30Cm (vazuta de sus)

A bagat litru de apa oxigenata si a balacit buruienile fro` jumate de ora acolo. (ca ce *ula shaului... nu se caca buruienile pe ele de la oxigen in exces)

Presupune "shau" ca a facut o eradicare de anaerobe si o limitare de melci transmisibili... (ca: dealtfel, apa oxigenata nu rezolva mai mult`)
Cu lumina: exact ieri seara am redus lumina la jumatate.

Cu pompa: am SLW10 dar abia cordeste ceva miscare pe jumatate de bazin. (din 180cm)

Recomanda o pompa/doua, ceva "bizuit". (te rog)

Azi, am revenit cu alta setare la lumina, pentru ca:

Verific plante pe care nu le halesc stiucile astea...

image

image

Planta din poza 2, ce dracu este? (Echinodorus?)

LEdit: nu se vede gigantea` :
image
Vezi sa iesi pe strada, cu mararul: camuflat. (se dau amenzi la Marar... nu te crede aia de la politia locala ca il` donezi)
Pa, am: (aproape tot ce trebuie pentru a creste alge, cu succes)

- Silicati. (ca este nisip)
- Fosfati. (dracu` stie)
- Nitrati. (3-50, functie de schimburile de apa, fara a avea consumatori de nitrati)
- Circulatia apei: cam de cacut... (Doar pompa de la 1500Xl si oricum, este redus debitul)
- Incarcatura biologica: Ar fi ceva... dar, filtrarea este in regula. (cred*)
- Lumina: doua lampi Fluval Aquasky de 16W care merg cam la 90%.

* filtrare: Doua canistre Eheim 1500XL serie.
Prima are ~18L de "lava rock" si ailalta` ~18L Eheim substrat PRO. (nu este chiar deficitara, filtrarea)
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com