[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EduardB
Forum Index » Profile for EduardB » Messages posted by EduardB
OFF-Topic:

Ce stiulau in foto 2... (~ 60 de boabe/rand)

Dealtfel, lanul de porumb, nu este doar pentru a livra stiuleti de fiert.....

Declick-ul de imaginatie al cititorului, poate extrapola posibilitati nedescrise anterior.
Daca nu este servit nimeni pana Miercuri: (o sa aveti cui dona)

Daca as fi citit de dimineata, in loc sa imbrac copilu' si sa merg la gradinita....

Macar, sunt proiectant de electronica, cred ca fac si controlul la led-uri'.....
Frumoasa turma!

Iluminatul este foarte "bizuit" ca expunere cromatica.

Jucarii pentru pestisori nu vad. (presupun ca este un setup, intentionat fara jucarii)
La manevra asta, nici bunul Dumnezeu si nici maicuta lui, nu mai are ca sa faca.

Ia ceva Biotopol (recomandare personala) si baga pestii in galeata cu apa tratata anterior "unei" jumatati de ora. (daca mai sunt miscatori si in viata)

Reseteaza bazinul si cu Isus inainte. (la halul asta de deciclare, doar sfintii ahtioni ar putea salva ceva de acolo.)
De asta am si scris: inca un betta scapat....

Am avut si eu unul rosu, (complet) a plecat in acvariul din ceruri acum cateva saptanani. (avea un an, in paharul de plastic, la "fish shop")

Pacat ca sunt asa frumosi si pot respira direct de la suprafata apei. (capabilitatea "labirint" ii si transforma in victime)
Adica: este deja in bazinul din foto?

Daca este asa: felicitari. (inca un betta a fost scapat de chinuri)
@ Dana. Asa este la primul. In cazul meu, a luat copilul cu plasa, un Cory cu burta in sus, agonizand si la bagat in congelator fara sa aiba reactii ciudate. (exista un bazin minunat in ceruri si trebuie sa ajunga pestisori acolo)

Cu papatul substratului, arunca carasii mei cate 4-5 bucati de pietris (granulatie 3-7) din gura.
Practic, astia mai tot timpul verifica pietrisul. (cum de nu au "piatra la stomac" inca, nu stiu)
Poluare la topic:

Am depunere in caramida si mascul ventilator.
Orice lemn, se fierbe pentru a verifica daca emana tanin. (face apa maron)

Se fierbe lemnul, cam jumate de ora si vezi ce culoare are apa din oala.

Daca este maron si nu vrei asta in bazin, il fierbi 3-4 reprize de cate o ora.

La a treia ori a patra fierbere, nu mai emana.

Bagi lemnul in bazin si dupa o saptamana, apa este maro....

Atunci, repeti procedura de fierbere.
Ca incepator, mai bine incepi cu "lucruri" nepretentioase.

Ciclezi acvariul, vezi cum se compotra si cresc plantele, cum supravietuiesc pestii, trec careva luni si obtii experienta bruta. (intre timp o sa mai si citesti ceva documentatie)

Este ca la soferii incepatori: pana nu consumi 10 plinuri, degeaba pui intrebari... (fiecare are o perceptie personala si doua masini ori acvarii, nu se comporta la fel, din cauza de proprietari) o sa observi singur cum merge bine in cazul tau.
Salut! Bine ai venit in minunata lume a detinatorilor de pesti.

Referitor la lumina: Ia un proiector led de 10W. (la 30L, este suficient)

Daca nu vrei gazon si alte idei pretentioase, ca incepator trebuie sa incepi cu plante usor de crescut/supravietuit. (astea nici nu crapa` de necesitati gen: Lux, spectru si alte masuratori ale luminii, exagerat de pretentioase si exacte)
Daca as fi avut si eu un bazin mai mare, ....

Scuze! acum, am citi ca doar pentru "confirmati".

Marimea, chiar nu mai conteaza? (acum, am si eu una bortoasa si am setat mediul de reproducere)

Cam asa:

image

image
Anubias: da. (si buruiana asta creste in bazinul de veceu)
Pomaccea: da. (chiar daca nu sunt mari, cresc in doua - trei luni)
Ancistrus: da. [(unul mic de 2-3cm) . (dupa ce sare de 7-8, il donati la mine)]
.
Cioata: am avut eu un lasata prin luna Ianuarie, intr-o magazie, in galeata, cam o luna. (temperatura fiind:~15C in medie)
Am adus cioata acasa, la ~25 si distractie cu taninul emanat.
Am fiert cioata de freo' 3-4 ori a cate o ora, nu mai iesea nimic in oala.
Bag cioata inapoi in bazin.....
Dupa o saptamana: iar erea' ceai in bazin.....
Fierb cioata iar, (tui` decedatii familiei masii) 3 ture de 3-4 ore. (si acum, nu mai elibereaza tanin) PAM! PAM!
Am facut video cu alt tel.

https://photos.app.goo.gl/XyS6Y1f1Vmwj22x2A

Daca: nescaiva ciclide mici, sunt mai piz**ase, omoara si clide.... din cauza de bazin.

Nu sunt vopsiti. (sunt modificati genetic in Asia)

Se reproduc si pastreaza/transmit culoarea.

Sunt mai activi decat ciclidele si mai interesanti. (o sa fac un video, maine)
Astia din foto, nu sunt suficient de colorati?

Se gasesc mai rapid decat ciclidele pitice si sunt "de card/turma".

Cumpar variantele de mai sus.
Sa fie de 3-4Cm si 3-5 din fiecare.

Daca exista la cineva disponibili de vanzare, nu ezitati.
In ordine inversa:

Aspiratia nisipului: Verificati cu tubul/furtunul in proximitatea "substratului". (daca se ridica, excremente ori reziduri)
La ce populatie detineti, nu cred ca apar "cacuti" vizibili de la pestisori.

Lumina albastra: este doar un moft. [(lumina emanata de luna, nu este emulata de un amarat de led albastru) + (luna creeaza maree, ledurile creeaza o lumina)]

Testul cu Otet: Pietrele care se doresc a fi bagate in bazin se testeaza, picurnad putin otet pe ele.... (daca se formeaza "bulbuci" pe piatra, este calcaroasa)

Piatra calcaroasa, nu este potrivita bazinului dumneavoastra. [(creste duritatea apei) => (la "aia" mici ai dvs: este fatala)]

Off topic: Sus, la meniu, exista un text: Private Messages, click acolo.
Merge apa, tratata direct cu Biotopol si la jumate` de ora bagat betanu.
Cioata din foto ar trebui bagata daca introduceti un ancistrus. (preferabil unul mai < de 5Cm si cioata, fiarta din nou)
La filtru, ceva cascada ar merge foarte bine din motive de spatiu. (la fel de bine se poate si cu un burete bolborositor)
Despre "background" si substrat negru, nu ma pricep la consonante cromatice ca sa scriu un sfat.
Una peste alta, un Beta, traieste si in apa bazinului de la WC. (la Ancistrus, trebuie oxigenare)

Forum Index » Profile for EduardB » Messages posted by EduardB
Go to: