[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
Foarte misto!

Chiar arata bine "buruienile". (multe, frumoase, nearanjate ca si "scape"... ca in natura)

Daca tot mai papa si pestii din ele, este si mai bine. (pentru burta pestilor)
Mama! ce misto sunt ruginitii astia ai tai.

Cu bidonu` am inteles. (este in regula, un sump de plastic)
Felicitari pentru initiativa si bine ai venit pe forum.

Comparativ cu acum 30 de ani, paradigmele despre acvarii sunt "putin" schimbate.

Hai sa enumar` ce ar trebui schimbat si ce ar trebui facut:

- Pietrisul o sa provoace probleme dupa cateva luni de la bagarea pestilor, pentru ca va retine tot felul de materii, care nu le doresti in bazin.

- Apa, nu trebuie filtrata ori conditionata cu nimic, daca nu te grabesti.
___________________________________________________________
Recomandari:

- Scoate tot din bazin si pune nisip de granulatie ~1mm. (si lasa lemnele acolo)
- Lemnul ala, va forma "o albeata" pe el. (o lasi asa ca dispare)
- Trebuie neaparat sa misti apa in bazin si sa ai macar 22 de grade la apa.
- Nu ai mediu suficient pentru colonizarea bacteriilor. (Nitrosomonas si Nitrobacter care vor aparea mai tarziu)
- Trebuie sa incepi cu o sursa de amoniac in apa. (poti introduce ceva mancare de pisici/catei pentru ca banuiesc ca nu ai la dispozitie mancare de pesti... ceva gen` doua bobite care sa se descompuna in apa)
- Nu trebuie sa schimbi apa in primele 10 zile daca nu ai vietuitoare acolo. (diluezi amoniul)
___________________________________________________________
!!! Despre ciclarea bazinului: http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului trebuie sa citesti obligatoriu.

Pentru stadiul actual: ai de lucru.
Link-ul dupe' feisbuc, nu se vede.

Cu bidonul albastru: ceva detalii?
Coboara 20Cm+ cand apare fata (chipul`) meu, deasupra bazinului. (avand o fata/muian de meltean, pestii se comporta firesc: se sperie)

Iata cum mananca, fulgi...

Victorie: papa, JBL novo Red, a treia" zi consecutiva. (cacat/fulgi` care pluteste` 5 minute)

Deja, sunt mai grasi` (sper ca nu o dau/iau` pa` bloat...)

Am luat` toate variantele plutitoare de la raftul de mancare de pesti... (~20 de de cilindrii/cutiute cu haleala)
Chiar este relevant ca: Pomacea.. , este mov?

Alte' interesante nu citesc.

Like: marar.

On topic: sa vedem si afla-m cum merge treaba...
A incasat chiria la Betta.

Si: De ce este scos 2080 afara?
Dupe` forma, Leeri am zis si eu ca sunt. (nu am comentat inainte de "elder" ca sa nu induc proprietarul in eroare)

Cum` au instalatia de Craciun albastra: erea' dubiosi... dar tot forma de Leeri aveau.

Uerevar: are proprietarul acum, doar albastrii in bazin.

Las` ca daca scapa de "delfini": cu Leeri o duce mai mult, in timp. (macar astia nu au nevoie de asa mult oxigen in coloana de apa)
Multam` de pont. Incerc. (chiar` nu as vrea sa moara de foame)
Exista speranta... Am nimerit (testat mai` multe variante) neste' fulgi plutitori pe care se pare ai ii halesc.

Viermi de musca, nu papa. (probabil pen` ca se duc' direct la baza bazinului)

Am pus la facut muste... Cat` o dura, si daca supravietuiesc pestii...

Oricum: au halit` fulgi.
Spre deosebire de "facebook", aici ar trebui sa vedem ceva poze si o explicatie cu mediul in care sta` Betta.
Sigur, este ciclat bazinul.

Daca tot este ciclat, nu va fi nevoie sa masori si NO2 in viitor.

Ca si idee, ar trebui sa observi cat NO3 aduni intr-o saptamana ori luna.

Avand multe buruieni, nu ar trebui sa creasca foarte tare NO3.

In general, 98% din aportul de NO3, inseamna hrana pestilor. (daca nu fertilizezi buruienile)
______________________________________________________________________________
NH4 ar trebui sa fie tot pe minim ori irelevant ca si masuratoare.

Stai` surprinzator de bine ca si parametru` NO3 acum. (este bine "acum"...)
Nu ai de ce: "multamu" : asta, este rezolvarea....
Hybrid wrote:Vesti bune, azi arata mult mai bine, am sa continui cu aerul si schimburile pana e iar cristal.


La ce volum ai, poti scoate cate un litru de apa cu cana` si schimbi cu apa calda de la robinet la cateva ore (1-2) In 6-10 ore, rezolvi treaba daca tot a inceput sa se "clarifice situatia".
Fiind insectivori, cred ca trebuie sa miste mancarea pe luciul apei...

Daca nu halesc, o sa crape de prosti. (am adus ceva fulgi plutitori si verific mai tarziu daca mananca.

Gura: ca la Arowana.
Thereau wrote:
EverSad wrote:Vei avea peste normele general acceptate. (NO3 si NH4)


De ce esti asa convins ?


Am o banuiala`. Dar cum am scris: "normele general acceptate"
La manevra cu aerarea, trebuie si temperatura la 26 macar. (temperatura se ridica pana la limita unde nu babardesti pesti ori plante)
Ideea este ca se ridica rata de reproducere a bacteriilor si dupa, mor/crapa de foame in cateva ore.
Offtopic: pe Safe: nu il` face nimeni` la buci.

Merg totusi pe Prime, ca nu trebu`sa umblu cu lingurita in praf.

Desi: sunt admin' si la o farmacie.
Bloom bacterian, clasic.

Daca nu trece in 24 de ore, incepi si schimbi apa, in proportii mici (10-15%) la 12 ore... ori: cate o cana` la ora)

Alta varianta: ridicata temperatura la 26-27C si aerat mai serios bazinul. (bacteriile o sa crape singure, de foame` in 12 ore, la volumul ala")
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com