[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lukaboy
Forum Index » Profile for lukaboy » Messages posted by lukaboy
Message
Salutare, caut berghia, 2-3 bucati, se pare ca am nevoie

Am verificat deja la Ciprian, nu are... asa ca astept oferte de la orice alt forumist! multumiri anticipate!
revin cu un scurt review:

cred ca faptul ca au fost "crescute" aici si nu importate le-a conferit ceva rezistenta suplimentara, azi le-am putut numara( pana sa "rasara soarele") pe toate, erau mari, deci sigur nu sunt dintr-o eventuala depunere

par vioaie, parca s-au mai maronit putin la perisori si stau mai mult timp vizibile. pana acum wrassa le-a ocolit, si sper sa ramana asa in continuare

va tin la curent, da concluzia de pana acum e ca sunt din alea harnice( am mai avut si stiu cum trebuie sa se poarte in compania aiptasiei!!!)

ape limpezi si pietre fara aiptasia va doresc!


georgemonda wrote:
ciprian01 wrote: Pleaca bine hranite si ambalate pentru a trece cu succes peste orice vicisitudine.



mie imi trebuie de alea flamande



eu tot hranite mi-am luat...si bine am facut, ca pana au ajuns prostutele la aiptasia( ca vreo 2 zile au stat ascunse, cred ca de la lumina puternica), probabil ca mureau de foame.

nu se vede mare lucru( le am de cca 5-6 zile), insa un semn pozitiv pot remarca: aiptasiile nu mai stau deschise decat foarte rar... o fi ceva chimic pe care l-au simtit, nu stiu, da parca sunt oparite...

una peste alta, imi aduc aminte de ultima tura de berghia, si abia astept sa nu ma bazez pe creveti( am 4 si nu fac nimic...)

asa ca cereti din alea vioaie, cu putin bej in plete...
salutare, nu cred ca imi este clar, pls un sfat:

Cam cate berghii trebuie pentru un acvariu de cca 280-300l, in care am doua insule cu piatra vie, pe care am cam cate 30-50 cmp acoperiti cu aiptasii?

multam anticipat
eventual schimb cu zooasi red/blue, deep water. da e doar o alternativa...

astept propuneri pe privat, multumesc anticipat.
revin cu un scurt update. au ramas

image

image

image

image

as prefera sa schmib cu urmatoarele:

1) synchiropus splendidus sau picturatus, nu conteaza marimea si sexul
2) favites, rosu cu verde sa albastru cu verde.
3) fraguri de SPS.

eventual variante.

spor
salutare tuturor, din motive de rescaping, mi-au ramas cca 30kg piatra vie, plina de coralina si polipi( unele sunt chiar intesate de palythoa...)

nu vreau bani pe ele, m-ar interesa ceva fraguri de sps mai misto sau animalute, adica prefer schimb.

asta e si motivul pentru care nu fixez un pret, ne intelegem la fata locului.

piatra e tinuta acum in ele mai bune conditiuni, la lumina albastra, filtrare permanenta cu Matrix( se si observa intr-o poza).

astept propuneri pe privat, multumesc anticipat de seriozitate.

sa aveti o toamna linistita

image

image

image

image

image

image

image

pentru mai multe poze sau propuneri de schimb, cum spuneam, va astept pe mesagerie


ddsek wrote:cumpar 2 peppermint shrimp

rog pm


salut, vezi ca mai avea cativa ciprian01, merita sa strici o intrebare...
salut,

cam ce dimensiuni au?
erbivorul si-a gasit alt stapan

multam de gazduire!
salutare tuturor,

am un dolabella auricularia de vreo 12-15 cm care moare de foame( la propriu, impreuna cu "perechea" lui au terminat algele din acvariu si nu prea mai am ce sa le dau)

au depus de cateva ori, dar asta e important doar prin prisma evidentierii starii de sanatate... nu cred ca am conditii de eclozare si mai ales crestere a puilor.

mananca cam tot ce inseamna alga nasoala in recif.

importat acum cca 2 luni, vreau 100 ron pe el.

astept mesaje pe pm, va rog nu va suparati, mesajul e exclusiv pentru bucuresti, nu cred ca am cum sa il ambalez pentru o calatorie in provincie.

filmul de mai jos nu e al meu, da animalul e identic cu asta :


urmare unei infestari cu montipora eating nudibranch, m-am indragostit subit de wrasse, am un sixline, nu prea face treaba, ma gandeam sa iau o wrassa mai activa pe zona asta. aveti ceva recomandari/oferte?

multumiri anticipate
Nene Koala, de mare exceptie proiectul si mai ales modul sfatos in care il descrii! tot respectul!

cand se divide anemona matale, vrei si noi o bucatica, dam la schimb ce avem si noi prin borcane

pana atunci, la ce specificatii are acvariu lu matale, ar merge si niste coraluti, nu de alta, da e pacat sa nu folosesti lumina aia albastra ma ofer sa contribui cu niste montipore rosii, verzi, violete, doar un semn sa imi dai!
vali b wrote:sunt pe punctul de a comada o galeata de rowphos. este recomanad ca fiind cel mai bun si sper sa-si faca treaba.


eventual poti incerca phosguard... rulez!!!
koala wrote:Don' Luciano, niste GSP mi-ar trebui si mie... ma ocup de transport, dau si-o bere!


se faceee!!! hai vb mai spre seara, eventual pentru maine. te sun eu
HumanFace wrote:Cumpar o cantitate mare de white pulsing xenya si de gsp.
Astept oferte!


daca te ocupi de transport, iti pot dona eu din ambele!
Buna,

pentru ca urmeaza sa plec din tara cam o luna, sunt nevoit sa lichidez colonia de berghii.

ca atare, devin disponibile la vanzare:

1 acvariu eheim mp 60 cu capac - 150ron/buc
1 acvariu eheim mp 80 cu capac - 180 ron/buc

cateva berghia mature- 70 ron/buc

se pot da in orice ordine/combinatie.

detalii/negocieri/propuneri va rog doar pe privat sau mail
kirucd wrote:...


Scuze pentru calitatea pozelor dar sincer, inca nu stiu sa folosesc aparatul cu lumina de la leduri


am vazut ca ai DSLR... incearca sa il calibrezi la white folosind capacul lui( al meu are plastic alb la interior fix pentru asta), vezi in manual exact procedura, in principiu intri la meniu la white balance, custom si te apropii de alb( tinut in lumina ledului) pana se vede doar plasticul si atunci ii faci calibrarea...nu stiu daca am fost inteligibil, insa e mai simplu decat pare. dupa, pozele iti ies mult mai bine.

tot asa, poti incerca un filtru galben, dar aici mult de trial and error, sunt niste nenea care au facut deja asta si iti trimit direct filtrele de blitz si lentila sa vezi fosforescenta... ma batea gandul sa imi iau, asa ca te tin la curent.
kirucd wrote:
ionutlatcan wrote:Suna bine. Nu ne faci si noua un filmulet cu rasarit, apus, furtuna, si ce minuni mai face lampa aia?


Controllerul face si desface lampa doar ajuta ca e dimmabila. O sa fac un filmulet dupa ce am programul la lumina full,
adica peste vreo doua-trei saptamani zic eu Pina atunci incerc cu ceva poze ca sa il multumim si pe domnul koala

Si bineinteles ca in scurt timp o sa am si o camera IP sa puteti sa il vedeti online

O zi buna,
Dragos


daca citesti, e interesant... dar daca vezi realitatea din livingul lui Dragos, e o alta lume! ai senzatia ca sub acvariu e o fabrica de apa ultra tehnologizata si deasupra se intampla exact ce trebuie!!

in contradictie cu preferinta mea pentru low cost, la Dragos e un exemplu excelent de high-tech! nu cred ca e ceva de top la nivel mondial care sa nu fie in, sub sau deasupra acvariului lui Dragos! integrarea controllerului cu toate echipamentele, accesul de pe USB sau remote de pe net, desi normale intr-o lume civilizata, la noi par SF.

iar rockscape-ul e de exceptie! ma saturasem de vitrina cu piatra vie pe care sa pui de jos in sus, ca pe taraba, coralii... miscarea apei e excelenta( am simtit-o, desi pompele erau la minim), nu prea gasesti dead-spot-uri, iar lumina e asa cum imi place mie: LED-uri, controlate in cel mai mic detaliu de controller!


Il felicit pe Dragos pentru modul extrem de serios in care trateaza acest proiect. abia astept sa ii vad acvariul populat! probabil ca va fi ceva pe masura echipamentelor care il deservesc.
daca mai e valabila, e reef safe? m-ar interesa...
 
Forum Index » Profile for lukaboy » Messages posted by lukaboy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com