[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lucian999
Forum Index » Profile for lucian999 » Messages posted by lucian999
Message
Vand doar in Iasi , doar cu predare personala 2 incalzitoare de 100 si de 25 Wati.
30 lei pachetul
0725.899.842
Lucian
Vand tot ce se vede in imagini si tine de acvaristica,acvariu,filtru,accesorii,co2,pietris special acvariu(parca am
si pamant fertil,special acvariu,nu garantez,voi cauta sa vad)rezerve de toate felurile,mancare,neoane de 2x80w T5 bonus,reflectoare bonus.
Pentru mai multe detalii informatii si poze discutam/
Iluminat 2x24W T5 (noi montate)

Pentru poze vezi anuntul de pe olx (sau cere in privat) :
https://www.olx.ro/adauga-anunt/edit/135073263/?bs=myaccount_edit&ref%5B0%5D%5Baction%5D=myaccount&ref%5B0%5D%5Bmethod%5D=index
Pestii s-au dat. Primul venit primul servit,nu a mai ramas nimic.
Nu deranjati .
DOAR IASI
DOAR RIDICARE PERSONALA
NU SE REZERVA.

Iasi
6 neoni
5 sanitari ventuza albi ,1 gri
6 guppy
2 zebre
2 cardinali (gen neoni de culoare galbena)

0725.899.842 Lucian
Primul venit,primul servit,dau pe toti o data
Am bebe mic , nu am timp momentan de acvariu.
Buna

Stie cineva ce planta este?
Vad ca ii prieste fff bine la mine in acvariu si voi cauta alte plate cu aceleasi necesitati.

Multumesc anticipat
O zi placuta
Buna Vand doar in IASI , nu trimit prin curier (Se ridica personal)

2buc- Neoane T8 Marin Day T8 18W (73,05 lei/buc in magazin)- Eu le vand cu 25 lei/buc NEFOLOSITE
4buc- Solutie Sera Phosvec 250 ml (elimina si previne aparitia algelor) 31 lei /buc
4buc- Socluri T8 cu protectie la apa (31,92 lei/buc in magazin)- Eu le vand cu 10 lei/buc
4buc- Colier plastic pentru tub T5 (Se doneaza cui cumpara soclurile)
2buc- Neoane T8 POLAMP 6500K lumina calda, folosite 1 an (Se doneaza cui cumpara soclurile)
1buc- Suport pentru Soclurile de neon,construit de mine (Se doneaza cui cumpara soclurile)


Poze la cerere.
Am uitat sa specific Lxlxh=80x30x40
Buna

Va rog sa-mi sugerati neoane marci/modele T5 2x24W, pentru un acvariu plantat.
Pana acum am avut 2x18 T8 .(slab)
Exp Marca:Jbl/diversa/eheim/sylvania....
Model:Fresh water daylight/opti plant/opti natur/
Am un droser 2-18-39W ce poate sustine 2x24 T5,avand in vedere ca vechile tuburi T8 dupa 8-9 luni devin aproape degeaba,m-am hotarat sa trec pe T5 cu durata de 2-3 ani si cu o mai mare putere de dispersie a luminii.
Va rog sa-mi sugerati ceva de genul:

Iti recomand Marca Xyz , Model Xyz deoarece am avut si eu si plantele se simteau in largul lor.
Vreau recomandari de la persoane ce au testat acele neoane, nu citind pe net.

Multumesc anticipat
O zi buna
Lucian
Buna seara


Daca aveti disponibile urmatoarele plante?
-Pogostemon Erectus
-Heteranthera zosterifolia
-Hygrophila ludwigia rubin
-Cabomba caroliniana


Daca da , va rog sa-mi spuneti care din ele sunt disponibile si in ce cantitati,pentru a va spune exact ce si cat vreau eu , dupa care astept o oferta pe ce am sa cer.


O seara placuta
Lucian
Buna

Cu to?ii vom avea aceast? alga în acvariu mai devreme sau mai târziu:
Cauze:
-suprapopulare
-prea multa mizerie în acvariu
-hrana în exces
-iluminat în exces

Rezolvare:
- plantele ce se pot scoate din acvariu se vor baga in dilu?ie apa chiuveta&apa oxigenata Maxim 5 min în func?ie de gravitate
- pui in acvariu phosvec de la Sera,c conform prospectului
- doneaz? din pesti in cazul suprapopularii
- scurteaz? perioada de cur??ire a acvariului.
-limiteaza timpul de iluminat, algele se simt ffff bine la un iluminat îndelungat
-limiteaza hr?nirea la o dat? pe zi, maxim de dou? ori(dai cate pu?in,pana termina tot nu mai dai,daca vezi ca nu mai sunt interesa?i o s? ai o cantitate mic? de mâncare ce se va descompune=mai putina hran? pt alge)

Succes, eu am sc?pat de alga
Si o ?in sub control cu metodele de mai sus.
Scuze pt. gre?eli scriu de pe tel. de la munc?, nu stau s? modific dup? autocorec?ie.

Vând doar în Ia?i Sera phisvec 250 ml ,31 lei (ajuta la înl?turarea algelor, vând 4 sticlu?e, eu am cump?rat 5 pt. Transport gratuit.)
Buna
Încearc? s? localizezi boala pe jbl Hospital,exact asta scrii pe google si dai pe prima pagin? ap?rut?.
Din cate stiu eu, metilfish nu se pune direct în acvariu, ea se pune in apa decantat? si la o perioad? pui apa tratata în acvariu, sper ca ai urmat instruc?iunile întocmai ca pe eticheta, deoarece e posibil s? deciclezi acvariul la o cantitate gre?it?, ai adus pesti noi în ultima perioad??, ai avut perioade în care a fost deciclat acvariul?
Sper ca ai filtru bun, deoarece ai prea multi carasi pt acvariul tau, e vorba de mizeria dizolvat? în ap?=diferite boli.
Iar din poza nu rezult? o apa curata.
Succes
Buna

În primul rând ,dac? ai gris nu trata doar pestele afectat ci tot acvariul, grisul de?i nu se vede este prezent în tot acvariul, de obicei când se vede in multe dintre cazuri pt acel pe?ti?or dac? e sl?bit, e prea târziu. Salveaz? pe restul, tratament tradi?ional înc?lze?ti acvariul treptat în prima zi la 30 de grade, (adic? din 2 în 2 ore treci de la 24 grade la 26,28,30) si 2 linguri de sare dizolvat?,atentie dizolvat? deja, asta în prima zi, a doua, a treia zi vei tine temperatura doar la 32 grade.Sarea o vei pune doar în prima zi, nu facem saramura.
Cu iluminatul doar cât m?nânc?, acesta creste temperatura si nu vrei sa faci supa de peste.
A patra zi faci schimb de apa si grisul e RIP.

Creste aerarea,la temperaturi mari nivelul de oxigen scade.

Succes
Î?i spun c? pe un sfat acvaristica nu se face prin zgârcenie, trebuie s? în?elegi c? un filtru e vital în acvariu, mai ales c? nu ai plante s? consume din chimicalele dizolvate de la fecale, carasul m?nânc? mult si se k* mult, 60 l e s? zicem bini?or pt un Caras cu un filtru bun, f?r? scoate si bagal în tigaie are condi?ii mai bune(glumeam s? nu cumva s?-?i treac? prin cap).
Dac? burta e umflat? de la icre s?n?tate, în 60 de litri nu mai po?i baga, nici un limbric e destul doar pt Caras, altfel ri?ti s? poluezi apa si mai tare(si a?a nu ai filtru) si vei da în partea unde apar boli ?i decese la pesti.
Concluzia mea, cump?r? filtru, nu chinez?rii, cite?te pe net.
Dac? are icre pestele s?-?i tr?iasc?, dac? mai bagi pesti o faci pe cont propriu, când te vei plânge pe net de boli r?spunsul va fi sec suprapopularea.
Dac? e boala supor?i, pân? la tratare trebuie s? schimbi condi?iile în care tr?ie?te pestele.

Poarta tu acela?i tricou timp de 3zile dup? un meci de fotbal cu el.

Am avut 2 carasi în 120L, ce pot sa zic cu 2 filtre interne nu f?ceau fata.
Ia macar filtru pt acel pe?ti?or, e ca si cum i&ai lua ma?ina de sp?lat.

Succes
Buna, ?tii c? pe eticheta scrie ca solu?ia poate decicla acvariul, dac? pui mai mult sau mai des decât scrie pe eticheta, practic ai deciclat acvariul, acum asta e problema principal?, rezolvare bacterii pt ciclat din comer? ?i schimburi de apa pu?in ?i des, de preferat cu un aspirator de substrat deoarece fecalele si resturile de mâncare din substrat se dizolva in apa in loc sa fie mâncate de bacteriile bune (ciclat oare), astfel apa devenind acida.
Nu mai folosi deloc substante pt combaterea bolilor pân? nu te asiguri c? ai în?eles modul de utilizare.
Rezultat la ce ai f?cut tu, vei ciclat din nou acvariul cu bacterii ciclatoare mai repede, f?r? o s? fie mai greu nu recomand, sufer? pestii, oricum vor muri câ?iva.
Chiar de ai si gris trateaz? problemele separat, prima major? de unde vei suferi pierderi e deciclarea ,dup? vezi dac? intradevar ai gris .
O s? fie mai greu de ciclat, deoarece ai Caras(mici porcu?ori) m?nânc? mult, se k* mult, polueaz? apa, fii zgârcit la mâncare, cat vei ciclat, 1 data in zi , nu tot o dat? , dai pu?in a?tep?i s? m?nânce tot, dup? tot a?a, pân? vezi ca nu mai sunt interesa?i de mâncare, nu te uita ca frumuse?ii tai carasi tot mai vor, a?a sunt ei mici purcei.
U?or cu iluminatul, doar cât m?nânc? ?i el ajut? la deteriorarea apei cat nu e ciclat acvariul.

Succes
Buna Irina

Dac? vrei s? te ajute cineva cu adev?rat, începe s? detaliezi problema prin prezentarea acvariului, volum, câ?i pesti ,ce fel de pesti, mod de hr?nire, substante folosite(condi?iona?i apa), de când ai acvariul,daca e ciclat, ce echipamente ai la acvariu (filtru,cioate,substrat de ce fel).De când ai pestii în acvariu la tine.

La doctor dac? te duci prezin?i simptome, nu doar faptul c? ai r?cit.

Succes
Rezervati ZaDrim.
Donez guppy DOAR IN Iasi, cu ridicare personala, nu se trimite.
Astept Pm.
Primu venit, singurul servit.

O zi placuta
Buna Jimmy
Trebuie s? rezolvi cauza întâi, apoi efectul.
Mai explicat, boala apare în urma unei concentra?ii de mizerie prea mare în acvariu, de genul "dormi langa gunoi s? vezi dac? po?i", mic?oreaz? num?rul de pesti/ f? schimburi mult mai mai dese de apa.
E ciclat acvariul?
Apoi po?i face cum am f?cut eu si a dat roade:
1 am ridicat temperatura la 30 grade treptat prima zi(acvariul s? fie curat lun?), oxigenare continu?.
2 Urm?toarele 3 zile men?ii temperatura de 30 grade.
3 A patra zi schimbi temperatura la 32 grade toat? ziua.
Po?i ad?uga ?i sare nu e obligatoriu, nu multa, ca ai sanitari, la?i to?i pestii la tratament.
Aceasta boala apare dac? ai acvariul neciclat total sau par?ial, dac? ai adus pesti ,plante decora?iuni din alt acvariu sau pesti si plante noi si daca e mizerie în acvariu.
Poate nu ai filtrul corespunz?tor.

Spor
O zi pl?cut?
Lucian
Au plecat. Se poate închide.
 
Forum Index » Profile for lucian999 » Messages posted by lucian999
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com