[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Anubias
Forum Index » Profile for Anubias » Messages posted by Anubias
Message
Daca inteleg bine, doar unele fire au putrezit. In acest caz s-ar putea sa fie doar ca acele fire au avut radacina bolnava de la inceput.
Pe sticla e foarte simplu, si e normal sa mai ai alge pe sticla. Poti curata sticla de exemplu cu un burete gen Vileda (nou nout, care nu-l folosesti decat la asta).
Mersi Faraoane!
Salut! Ar fi timpul sa imi schimb lampile la acvariul meu malawi, si as vrea sa imi pun si eu AquaGlo. Eu am o instalatie de 3x39W, T5 (895mm). Am incercat sa gasesc AquaGlo la dimensiunea asta, si nu gasesc (decat in format T8). Chiar nu exista asa ceva?
Au adus la magazinul de pesti acesti saulosi red-coral, dar avem o problema. Nici eu si nici vanzatoarea magazinului nu stim care este diferenta intre sexe, fiindca sunt pui, si totii au culoarea galben-portocaliu. Stie careva, ca sa ma ajute sa-i deosebesc? Mersi!
Mersi Haruko! Cred ca incet-incet ma autoconving sa cumpar aceasta specie. Mai ramane de vazut daca varietatea comuna sau cea denumita "coral red". Poate ca o las pe "prima ministra" sa decida.
In trecut mi s-a recomandat de catre Lofty si Koala sa imi populez un acvariu de 180L brut (poate 150 utili) cu 2M+5F de membe deep.
Problema mea este ca aici in Finlanda nu am gasit aceasta specie, si m-am uitat la alte specii care sa aiba dimorfism sexual albastru-galben(portocaliu).

Am descoperit Pseudotropheus Saulosi. A avut cineva experienta cu aceasta specie? Mai stie cineva si alte mbune cu astfel de caracteristici coloristice si de dimensiune ca si "membe deep" sau "saulosi"?
Mersi de recomandare, insa la 90 de euro bucata e cam scump din pacate
Mersi de link!

Da, confuzia intre Maylandia si Metriaclima am gasit-o si eu pe net. In plus unii zic ca de fapt ar fi un fel de Pseudotropheus.... blah blah... am ametit si eu. Am sa citesct si articolul si linkul... sa ma dumiresc.
Salut, ma pregatesc de un acvariu cu cichlidae (sunt aproape gata), si cativa useri avizati mi-au recomandat pentru acvariul meu cam mic sa imi pun cateva "membe deep". Eh, problema mea este ca am cerut acest peste la magazin, dar astia dau din umeri. Am cautat si pe net, dar nu e prea clar care este denumirea oficiala a acestei specii. Ma poate ajuta cineva?
hans wrote:DUpa ce l-am luat si l-am pus in functiune, am o alta problema: Nu incalzeste apa cum ar trebuii: in userguide spune ca daca pui semnul de la termostat in pozitie verticala, va incalzi apa la 25-27 grade. Din pacate o duce doar la 23 de grade (dupa un termometru sera). Ca sa duc apa la 25 grade, pun butonul de la incalzitor undeva la 29 grade dupa scala lor. EU as vrea sa duc apa la 29 grade--asta inseamna ca imi trebuie un incalzitor suplimentar sau ca nu-i bine setat termostatul lor. A mai patit cineva asta ?
Hmm, ciudat. Mie nu mi s-a intamplat, pentru ca eu aveam efectul invers (vroiam apa mai rece decat o aveam). Dar asta nu din cauza filtrului, ci pentru ca am tuburi luminoase 3x39W care incalzesc apa destul de binisor peste zi. Sper sa nu te supar, dar fi atent ca debitul sa fie la maxim (sa nu fi deschis clapetele doar pe jumatate). Asta ar mai putea fi un motiv pentru care nu incalzeste asa de bine. Si de curiozitate: ce temperatura ai in camera?
Eu am acel 2324, si singurul motiv pentru care am ales acel model de Eheim (fata de alt model Eheim) a fost ca pot ascunde incalzitorul. Isi face treaba foarte bine si silentios. Acvariul e montat in sufragerie si pot spune sincer ca chiar si atunci cand e liniste totala in casa (fara radio, tv, masina de spalat, etc), daca nu deschid dulapiorul unde e filtrul, si sa stau la mai putin de un metru de el, nu pot auzi daca merge sau nu. De cateva ori chiar am fugit panicat la acvariu ca sa observ daca se mai fac valurelele la suprafata (deci daca mai merge filtrul), pentru ca am crezut ca poate fiul meu a smuls cablul lui din priza.

Comparativ cu restul de Eheim nu stiu (n-am avut niciodata alt Eheim), dar daca ce se spune e adevarat, si anume ca toate produsele lor sunt la fel de bune, atunci trebuie sa recunosc ca sunt uimitori. Cand speli filtrul iti dai seama ce calitate au materialele (pe langa design, etc).

Eu iti recomand 2324 daca poti. O fi mai scump, dar reducerea echipamentelor din acvariu nu poate sa fie decat un plus. Inafara de asta, cred ca incalzitorul din 2324 poate sa faca minuni (adica sa incalzeasca rapid apa daca ai facut un schimb de apa la repezeala), pentru ca are o rezistenta groasa ca aceea cu care faceam ceaiuri pe vremea lui Ceashca'. Si cel putin poti sa fi sigur ca toata apa din acvariu este incalzita uniform, pentru ca toata apa filtrata trece prin rezistente (in filtru). Dezavantajul la acele incalzitoare clasice (baghete) e ca trebuie sa ai circulatie buna unde le plasezi, ca sa nu obtii diferente mari intre diferitele unghere ale acvariului.
Dar cum de acidifiaza apa tot timpul? Nu-si pierd "calitatea" asta dupa ceva timp (ramane fara tanini)?
OK, deci sa inteleg, ca daca ai norocul sa ai nisip foarte fin "ca praful" - ma gandesc eu, ca ar trebui sa fie undeva sub 0.1mm - atunci n-ai treaba. Si decat sa ai nisip 0.2 - 0.8 mm care este destul de mare sa trebuiasca aspirat, dar destul de mic ca sa fie absorbit la aspiratie, mai bine folosesc 1-2 mm. Avand nevoie de spartura de coral (din cauza duritatii mici a apei), n-am de ales, si raul cel mai mic se pare ca ar fi 1-2mm (in loc de sub 1mm).
Deci sa-nteleg bine, daca ai nisip fin, ai probleme cu aspiratul substratului, pentru ca nimeni se pare ca nu a gasit o solutie eficienta.
minnardy wrote:Despre aspirator de substrat la nisipul acesta...tot in studiu. Aspiratoarele Eheim nu fac treaba...intra nisip la acea elice si blocheaza axul. Momentan aspir mizeria cu furtunul.
Scuza-mi ignoranta... dar aspiratul cu clopot nu merge (trage si nisip)? N-am avut niciodata nisip asa fin, de aia intreb.
Bun venit!
Scuze ca re-inviu un post mai vechi.
Lofty wrote:In concluzie:
- daca gasesti spartura de corali cu granulatie foarte mica (1 mm): e foarte buna.
- alternativa: nisip cu bobul de 1 mm, ce culoare iti place tie, de preferat calcaros/de la mare + substante dedicate (gen JBL AquaDur Plus/Malawi/Tanganyika).
Am gasit la un shop spartura de coral 1-2 mm, dar mi-a spus ca ar putea face rost de la depozit si 0.2-0.8 mm (tot spartura de coral), doar ca o sa faca rost de ea abia peste o luna . E diferenta mare intre cele doua marimi (dpv al maintenance-ului ulterior al acvariului)? Ar merita sa astept?
Bine ai venit! Ai nimerit in cel mai bun loc, avand in vedere pasiunea ta!
Mai am o intrebare. Care este compatibilitatea intre membe deep si creveti(de ex. amano shrimp) pe de o parte, si intre membe si melci? Am cautat pe net dar nu am prea gasit. Din cate stiu pestii astia sunt mai agresivi, si s-ar putea sa ii haleasca pe amano si pe melci uite-asa! Stie careva?
 
Forum Index » Profile for Anubias » Messages posted by Anubias
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com