[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lukitza
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Message
Daca iei filtru extern baga doar materiale pentru filtrare biologica.
Pe sorb (intrare) se poate pune un burete fin ca sa nu ajunga toate mizeriile in filtru. Acesta va face filtrare mecanica.
Astfel curatarea filtrului o vei face doar la 3-4 luni. Buretele in schimb va trebui spalat saptamanal.
Materiale filtrante bune sunt piatra ponce, siporax, matrix etc. Depinde si ce buget ai.
Mersi mersi.

George, mai nou toata lumea e mafiot
Frumoasa lucratura. Prima reactie a fost sa intreb ce-i cu plastelina da m-am prins.
Am fost in vara la o geamgerie pentru ceva gauri da omu turna din cand in cand dintr-un pahar.
Nu pe gat, pe sticla
Amoniacul il ajuti sa se transforme in nitriti si apoi nitrati printr-o filtrare biologica buna.
O filtrare biologica buna inseamna valori zero pentru amoniac si nitriti.
Nitratii vor avea in general valoare mai mare de zero si e normal sa fie asa fiind "produsul final" al filtrarii biologice (nitrificare).
Nitratii sunt tot o otrava pentru pesti doar ca e mai diluata decat amoniacul, prin urmare pestii tolereaza o valoare mai mare.
Pentru a scadea nitratii se fac schimburi de apa sau denitrificare. Prima in cazul tau e cea mai simpla.
Testele de apa te ajuta sa stii exact parametrii apei si eventual sa iei masurile care se impun.
In mod normal ce ne intereseaza e PH, GH, KH, NH4, NO2, NO3.
Ultimele 3 sunt cele de care am discutat mai sus si reflecta calitatea filtrarii.
In mod normal dupa o ciclare corespunzatoare si cu o filtrare dimensionata corect aceste valori ar trebui sa fie in parametrii de mai sus.
Primele 3 tin mai mult de chimia apei si sunt importante in functie de tipul de pesti si plante pe care vrei sa le ai.
In primul rand ar trebui masurata apa de la robinet sa vezi de unde pleci. Si acesti 3 parametrii pot fi alterati prin diverse aditii in apa dar deocamdata nu intru in amanunte ca nu e cazul.
Eu as zice ca momentan nu merita sa dai bani pe teste pentru ca se aduna o suma maricica daca le iei pe toate.
Fa o ciclare cum trebuie, ia-ti o filtru bun si materiale filtrante de calitate si nu vei avea probleme.
Apropo de teste, sa nu dai bani pe 5 in 1 sau 6 in 1, sunt niste porcarii.
Nu am inteles foarte exact cum sta cu coada in unghi, o poza ar fi bine venita.
E cunoscut faptul ca Barbus Tetrazona sta cu capul in jos cateodata.
Al doilea e probabil un mascul in calduri, nu-ti fa griji.
Sigur ca e greu de inteles tot ce a scris Dragos acolo chiar si pentru un acvarist mai experimentat.
Pe scurt asta e ciclul azotului si asta trebuie sa retii de acolo. Plus partea in care detaliaza dimensionarea filtrarii biologice.


Pai daca e tot african de ce e nevoie de demontat tot? smilie
In alta ordine de idei, am golit pe jumate bazinul ca sa lipesc acea intaritoare desprinsa.
Cu greu am reusit sa o curat, sper sa tina noua lipitura.
Bazinul va sta fara filtrare pana maine, iar in sump am pus o pompa mica de recirculare pentru a nu se decicla.
Sper ca ajung 24 ore pentru ca siliconul sa se intareasca, intaritoarea e sticla de 4 iar spatiul dintre sticle 1mm.
Nu asta era update-ul care-l asteptam. Ne promiteai ceva nou dar tot pe taram african.
Pacat, mare pacat. Era cel mai frumos african din Romania.
Banuiesc ca treci pe sarate, e singura explicatie.
Filtru de apa e filtrul intern sau extern care filtreaza apa, fie ca o face mecanic, chimic sau biologic.
Pompa de aer nu e necesar daca orientezi jetul filtrului intern sau extern spre suprafata apei incat sa o valureasca.
Testele de apa ajuta pentru a cunoaste parametrii apei dar mai bine bagi acei bani in filtrare deocamdata.
Filtrele date de tine costa aproape cat un filtru extern second, eu nu as sta pe ganduri si as opta pt varianta 2.
Un JBL e701 aproape se incadreaza in banii aia.
Poti citi aici cat de importanta e filtrarea http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Sa mai actualizam topicul
Ai schimbat neoanele sau imi face figuri monitorul?
25cm mie mi se pare o dimensiune mare.
Faini venustusii. Mi-am dorit si eu dar nu-mi permite dimensiunea acvariului.
Sunt convins ca functioneaza acel filtru dar nu va fi suficient la 550l cat vei avea tu.
Nu poti tine un asemenea acvariu cu un burete.
Iti recomand o lectura despre filtrarea biologica http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
cetate wrote:pt preturi m-am uitat aici http://www.aquadec.ro/content/calculator-sticla


M-as uita la firme care se ocupa doar de comecializarea sticlei.
Nu stiu ce firme ai in zona.
cetate wrote:as dori sa il fac din sticla de 10 mm datorita pretului, fiind jumatate din pretul sticlei de 12 mm.
daca reduc inaltimea la 45 si maresc adancimea la 60 merge cu sticla de 10?
si cum ar trebui facute ranforsarile?


Nu stiu la ce furnizor ai intrebat de sticla dar eu am platit pe sticla de 12 ceva de genul 135 lei/mp iar cea de 10 era cam 100 lei/mp.
Pot sa confirm ca Resun sunt praf. Am avut 2, primul a decedat dupa cateva zile.
Ambele aveau problema care ai sesizat-o si tu, decalajul acela intre ce setezi si ce incalzeste.
Am avut unul de la Sera care a mers ani de zile ceas.
Ai facut foarte bine ca ai luat altul.
Horia wrote:daca se strica ai pus-o definitiv


Nici vorba. Eu nu folosesc incalzitor in mod normal dar cand am avut gris a trebuit sa cresc temperatura la 28 grade de la 23.
Am pus un incalzitor de 300w setat la 32 grade si a durat aproape 24 ore sa-mi urce la 28 grade temperatura acvariului.
Acvariul are 400l. Deci nici vorba sa se strice termostatul si sa-ti fiarba pestii instant.
Nici nu am auzit sa fi patit cineva asa ceva, de obicei cand se duce incalzitorul nu mai incalzeste deloc.
Ok, am inteles eu gresit unde mergi. Ideea ramane aceeasi, mai bine iei altii.
 
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com