[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lukitza
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Message
Ba chiar as zice sa o lasi in acvariu pana se fac 3 saptamani si apoi sa scoti puii manual. Nu e complicat deloc, gasesti filmulete destule pe youtube. Ii spune stripping la procedeu.
In maternitatea aia mica va fi foarte stresata.
Daca poate trece pe deasupra atunci e in regula.
Legat de specii, eu zic sa iti iei ce iti place. Incearca sa obtii un peisaj cat mai colorat.
Ideal ar fi sa incerci sa formezi familii 1M+3-4F. Dar asta e destul de greu daca iei pui, unele specii sunt foarte greu de sexat si la marimi de 5-6cm.
Daca se colmateaza buretele problema nu e de nivelul apei ci ca ramane pompa fara apa.
La mine am facut prima sicana ceva mai scurta, in caz ca se colmateaza primul compartiment apa sa treaca pe deasupra sicanei.
Cat ai diferenta de nivel intre sump si display?
Nu ai nevoie de separatorul ala in maternitate. Ala se foloseste doar la vivipari.
Femela nu va manca puii dupa ce le da drumul.
Intr-adevar e pacat de acel colt pe care il ai disponibil in casa. Eu as fi profitat din plin de acea zona si as fi facut acvariul din perete in perete.
Eu zic sa cauti niste bolovani de acelasi fel.
Tare as fi curios sa vad ce e in filtrele alea nedesfacute de atatia ani.
kirucd wrote:@lukitza varianta pentru a avea debite diferite nu este cea spusa de tine, prin pozitionarea
sicanelor la o distanta mai mare pentru doua apropiate se micsoreaza viteza apei, debitul ramane
acelasi. Pentru a avea un debit mai mare pentru filtrare mecanica si unul mai mic pentru biologica,
asta inseamna ca prin filtru mecanic trebuie sa treaca mai multa apa (pe ora) decat prin cel biologic.
Si pentru asta exista doua variante: 2 trasee diferite pentru apa, dar nu este viabila pentru ca se pierde
spatiul, si a doua este folosirea unui filtru wet&dry pentru filtrare biologica unde sita de deasupra prin care
curge apa in filtru permite doar ca o parte din apa sa ajunga in filtrul wet&dry, o alta parte din apa trece
mai departe. Asa sint facut multe dintre sumpurile prezentate pe aici, incepand cu cel al lui Adi si
terminand cu cel al lui Elis (sumpuri care au wet&dry).


Ai dreptate, am confundat viteza cu debitul. Chiar daca sunt asemanatoare nu sunt acelasi lucru.
Legat de filtrarea mecanica, in cazul meu si al lui Namaste nu avem cum aplica cele 2 variante de sump deci ramane sa ne bazam pe filtre interne
pentru filtrare mecanica iar pe sump sa ne bazam doar pentru cea biologica.
Scuze, am scris in graba la birou si nu am verificat ce am scris
E vorba de duritatea apei care e la 2.1-2.2. PH e in jur de 7.
Valorile din acvariu care le obtin in urma aditiilor vad ca le-am scris corect
Intr-adevar avem o apa buna in Cluj, dar de baut nu de tinut ciclide.
Eu nu as pune UV, mai ales la ciclide care nu-s deloc niste pesti sensibili. Nu stiu la ce anume te referi prin apa proasta, daca e vorba de chimia apei aia se poate rezolva prin alte metode, una din ele ai mentionat-o deja,
spartura de coral in sump. Asta te va ajuta cu crestea KH-ului. Ca sa cresti ph-ul poti baga si bicarbonat de sodiu.
Nu stiu de unde esti dar in Cluj la mine apa de la robinet are PH 2.1-2.2 si KH 4. Fac aditii de bicarbonat de sodiu si sare Epsom (sare amara) si am in acvariu PH 7.7-7.8 si KH 7-8.
kirucd wrote:
- se proiecteaza cicuitul apei in sump in asa fel incat pentru filtrarea mecanica sa avem un debit de recirculare
mare (8-10 ori volumul bazinului) iar pentru filtrarea biologica un debit corespunzator cu timpul de retentie
hidraulica (in mod uzual acesta ajunge in jur de 2-4 ori volumul bazinului)


Aici banuiesc ca te referi la pozitionarea sicanelor in interiorul sumpului, compartimentul de filtrarea mecanica facandu-se mai ingust pentru un debit mai mare
iar cel de filtrare biologica mai lat pentru un debit mai redus. Poate ar merita dat un exemplu generalist de compartimentare interna a unui sump pentru a obtine debitele dorite pentru ambele tipuri de filtrare.
Impresia mea e ca multi isi compartimenteaza sumpul netinand cont de debit, pur si simplu il impart dupa bunul plac sau in compartimente egale. Poate ar ajuta sa faci lumina si in zona asta.

Legat de postul de mai sus al lui Dragos, il consider un rezumat scurt, la obiect si pe intelesul tuturor al ceea ce inseamna proiectarea unui filtrari biologice.
In momentul in care pompa e in functiune nivelul apei in display va fi mai ridicat decat in sump.
Trebuie ajustat debitul pompei in asa fel incat sa nu iti ridice nivelul apei in display peste buza acvariului. Posibil ca cei 2cm sa fie cam putin.
De asemenea ultima sicana a sumpului as fi lasat-o cu trecere jos, astfel incat pompa sa aiba 2 compartimente pe care le-ar putea goli pana apa se intoarce in sump.
Legat de pompele de centrale termice asa cum vrei tu sa folosesti, imi zicea cineva care vinde asa ceva ca nu functioneaza decat cand e presiune pe circuit.
Tu nu ai presiune daca o pui undeva in afara sumpului. Daca e asa cum zice prietenul meu ar trebui sa faci o gaura in ultimul compartiment al sumpului in partea de jos si sa scoti o teava pe acolo care sa mearga la pompa.
Pompa undeva mai jos decat nivelul sumpului.
Legat de debitul pompei, crede-ma ca am studiat o gramada de forumuri externe si nu exista o opinie unanima legata de debitul ideal pentru filtrarea biologica.
Cineva cita din cartea lui Paul V. Loiselle, un cunoscut ciclidar, cum ca ar fi suficient un debit de 1 x volumul acvariului/ora.
Altii sustineau ca e nevoie de 8-9 x volumul. Dar cei mai multi erau de acord cu ideea ca e bine sa ai un debit cat de mic, pana la o anumita limita.
Care e acea limita, nimeni nu specifica.
Dar sunt sigur ca pe domeniul asta te poate lamuri Dragos mult mai bine. Sfaturile lui m-au ajutat si pe mine cand ma documentam pentru proiectul meu.

PS: Acvariul meu e la lipit, in 2-3 saptamani voi vedea daca am proiectat bine sumpul
Singura deosebire e ca la mine sunt 2 tevi intre cele 2 bazine, nu sunt alaturate.
marcusyon wrote:E la maxim spre dreapta, atat de lunga este si nu am vrut sa tai din ea

Trebuie sa ma gandesc bine ce plante sa pun si cum


Privirea cade pe zona inaltata a cioatei care e fix pe mijloc.
Poate merita mutata mai spre stanga, poti face un test.
Ai mai avansat cu proiectul? Am mai studiat la proiectul meu oarecum asemanator cu al tau si eu zic ca risti sa ramai fara apa in compartimentul pompei daca folosesti danfossul ala.
Neexistand diferenta de nivel nu vei avea nici un fel de presiune a apei iar completarea in sump se va face doar prin principiul vaselor comunicante si va fi lenta.
Asta e teorie, astept sa ma contrazici prin practica.
ocean wrote:
lukitza wrote:Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ".



Nu ai citit atent nu vorbeam de litraj ci de cei 50 de centimetrii distanta dintre gemul frontal si cel din spate, raportul dintre lungime si adancime la bazin asa da, dar daca omului atat ii permite spatiul in locuinta asa il face cum poate/crede, de asta am dat exemplul cu bazinul meu care la 120 lungime are un litraj mai mare datorate adancimii si inaltimii


Oricum nu sunt de acord cu tine , 50cm in ideea ca nu are backround sunt suficienti. In cazul ciclidelor africane eu zic ca e mai importanta lungimea, si aici 200cm e foarte ok.

Si eu m-as duce pe ideea lui Koala, un singur bazin pe care sa-l compartimentezi. Pe zona de sump poti lipi autocolant sa nu se vada "bucataria interna".
Foloseste un filtru intern pt filtrare mecanica.
Mare atentie cu acea pompa, vezi daca se poate folosi submers.
Eu nu sunt de acord cu tine ca un acvariu de 500l "da senzatia de strimtorat ". Sigur, discutia legata de dimensiunile acvariilor cu africani e destul de complexa.
Depinde si ce fel de africani vrei sa ti acolo. Daca discutam de Haplo, Aulonocare atunci iti dau dreptate.
Dar mbune se pot tine fara probleme in 500l cu putina atentie la selectia familiilor.
Daca in sumpul de 100l se baga 60l material filtrant atunci se poate tine chiar o populatie mai numeroasa.
Sigur, daca ne uitam la capodoperele lui Adi Radu, Ovidiu Ungureanu, un acvariu de 500l pare o gluma.
Dar sa nu uitam ce costuri, timp implica un asemenea acvariu. Nu mai vorbim de spatiu. La mine de exemplu ar fi motiv de divort sa ocup jumate de camera cu acvariul
Facand o paralela, si mie mi-ar placea sa stau intr-o vila cu 6-7 camere dar ma multumesc si cu apartamentul de 3.
Asa ca eu zic sa incurajam nu sa descurajam pe cei care incep un acvariu si cauta ajutor aici pe forum.


Nu sunt eu cel mai in masura sa vorbesc despre sumpuri. Sunt oameni aici care cu siguranta te pot ajuta.
Dar am un proiect asemanator cu al tau si imi permit sa intervin. Am citit destul de mult si am primit sfaturi de la oameni avizati.
Inca nu e realizat deci date concrete nu pot da.
In primul rand pompa mi se pare mult prea puternica, timpul de retentie hidraulica al apei in mediile de filtrare va fi extrem de mic.
Daca o poti regla la 1000-1200 l/h e suficient, mai ales ca nu vei avea pierderi de debit, pompa nu va avea de urcat apa pe verticala.
Legat de Ph, poti baga in sump spartura de coral, pietre calcaroase sau poti face aditie de bicarbonat de sodiu.
Atentie si la KH, GH pe care nu le-ai specificat.
Da, banuiam ca asta ar fi motivul. Totusi nu stiu cat de bine functioneaza in practica.
De filtrarea mecanica din primul compartiment trece doar detritus foarte fin care e antrenat de cea mai mica miscare a apei deci ma indoiesc ca se va depunde pe fundul compartimentului.
Si filtrul meu extern are un spatiu sub cosuri dar intotdeauna detritusul e peste tot.
Nu vreau sa fiu gica contra, sunt direct interesat de subiect pentru ca si eu intentionez sa construiesc un sump.
Dar pe al meu l-am proiectat cu 4 compartimente fara spatii intre ele iar apa circula in primul de sus in jos, in al doilea de jos in sus si tot asa.

Am o nelamurire. De ce e nevoie de acel spatiu sub mediile de filtrare?
Si de ce e nevoie de acel spatiu de 7cm intre compartimentele cu medii? De ce nu compartimente despartite de o singura sticla cu directia apei alternativa, unu de sus in jos, urmatorul invers.
 
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com