[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Dennerle  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Today
Eustralis Stelata
image

All
image

Alga a dat inapoi cu 100 mll h2o2 la 180l apa. 3x doza recomandata EC. Lumina 0.6 w per litru, 6 H.
am adaugat circa 50 red charry + 2 black molly, + 2 iriaterina warneri si mai urmeaza.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

1 luna si 1 saptamana, "Cresti puiule cresti "
image

image

image

image

m-am decis sa umplu mai intai coltul drept de pogostemon, si apoi continui cu stanga, asa vad si eu diferente mai mari, macar intr-o parte
image

image

8 ore lumina 1.2 w per litru
1.5 profito / 1 mll pps / 9 mll carbon / 1 puf easylife / dennerle echinodorus tabs. 1 pastila per planta
+1 iriaterina warneri +3 oto vestitus.
Schimb apa la max 4 zile (20 /25 %)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Inca putin si nu-ti mai incap plantele in acvariu.
Chiar am o curiozitate. Cate specii de plante ai in acest moment acolo? Ai facut vreun inventar pana acum.
Vad ca esti fan al simetriei.
Plantele sunt superbe. In frunte cu Eriocaulon.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Deja trebuie sa incepi sa te gandesti la o tunsoare meseriasa
Foarte frumos

865
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Sesmar wrote:Deja trebuie sa incepi sa te gandesti la o tunsoare meseriasa ...


Asta incerc sa-l conving si eu de o vreme. Cred ca ii e mila de plante

Ce voiam sa spun mai sus, cu nr de plante, este ca tinzi spre un dutch style aquascape. Nu e rau.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ce conteaza frumos sa fie si sanatos
uite si ce mi-ai cerut sergiu, Si intr-adevar, cu taiatul, e putin complicat. chiar mi-e mila de aromatica, dar probabil ca peste 1 saptamana apar doar varfurile , cu parere de rau
image

1.Ludwigia cuba
2.Eustralis stellata
3.Alternanthera Iliacina (aia dispare acusi)
4.Ludwigia Bevipes
5.Rotala najenshan
6.Didiplis diandra
7.Prosepinaca
8.Anubias nana
9.Rotala macrandra
10.Ludwigia Aromatica
11.Echinodorus Aquarticum
12.Eriocaulon setaceum
13.Pogostemon Helferi
14.hemianthus caltrichoides
15.Blyxia Japonica
16.Glossostigma
17.Riccia fluitans
18.Tonina fluviatilis
19.Egeria Densa (Acusi dispare)
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:...Si intr-adevar, cu taiatul, e putin complicat. chiar mi-e mila de aromatica, dar probabil ca peste 1 saptamana apar doar varfurile , cu parere de rau


Fii barbat, nu muiere. Las ca o sa cresca ele la loc. Doar le dai sa manance atatia fertilizanti.
19 tipuri...o colectie impresionanta

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

:-)
desi sunt 19, toate merg foarte bine :-)
singura care nu a mers a fost urticularia
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

uite niste observatii PERSONALE:

* careul da aspect de artificial
* plantele au (vazute in poze) aceeasi culoare si textura.. Forma frunzelor e aproape identica, intr-un fel aceeasi planta in mai multe ipostaze, cu variatie cam mica.
* tufele sunt un pic cam subtiri.. prea putin consistente
* crengutele sunt prea mici

Sugestia mea este:

- Fie micsorezi drastic numarul de specii
- fie variezi forma / culoarea plantelor

Altfel arata sanatoase etc
si riccia este un miraj... nu cred ca merita efortul e a o tot lega

in curand
[Email] [WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc mosu, am totusi un raspuns simplu la pareri.
Nu stiu daca stii cum este la inceput... cand reusesti sa oferi conditii , iti doresti cam orice planta cu nivel ridicat de dificultate, astfel sa vezi pe pielea ta, ce poate acvariul. Eu inca traiesc alaturi de el, aceste experimente.... vreau ca peste 1-2 ani, cand vine cineva la mine, sau sunt invitat si vad ceva , cu ce se lauada , sa pot sa-i zic " da domnule, stiu ce zici, am crescut si eu"
Pe langa asta, exista o placere(sa le vad pe toate cum cresc), dar si invat din cresterea lor, unde nu e bine , ce e bine si ce nu, prin mici greseli
Si inca ceva .... la noi in Iasi , e penibila piata, la capitolul plante.... Aceleasi porcarii de fiecare data. Nimeni nu gaseste niciodata ceva nou, si aud oameni, care umbla pe la tarabe , duminica" Domle da iara plantele astea.. nimica nou ? " doar acele plante simple, care mai sunt murdare, sau urate, ca sa nu mai zic de preturi: Exemplu un fir de L aromatica costa 10 ron...

In fine, unde vreau sa ajung, vreau sa raspandesc plantele in iasi, macar celor care ii cunosc, care la randul lor le vor distribui, macar sa mai spargem putin piata, ca e la pamant la noi.
Cat despre textura, am sa mai studiez cateva aquascapuri... sunt sigur ca gresesc, dar fiecare vede cu ochii lui, de asta se dau si pareri personale. Si crengutele... stiu... dar mie nu-mi plac lemnele prea mari..

numarul de specii , le voi micsora, dar, dupa ce stiu ca am de unde sa le iau daca vreau inapoi un fir de x planta si sa nu fiu nevoit sa apelez iarasi la prieteni din tara.

m-am lungit putin...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Radu.U wrote:... cand reusesti sa oferi conditii , iti doresti cam orice planta cu nivel ridicat de dificultate, astfel sa vezi pe pielea ta, ce poate acvariul.

Io stiu cum e , iti vine sa tii toate plantele pe care pui mina si nu renunti la nici una ca te temi ca n-o mai gasesti . Ca sa scapi de sindromu' depozitului de plante ai nevoie de tratament psihiatric .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Exemplu un fir de L aromatica costa 10 ron...


What??? Daca stiam eram bogat acum...

cand vine cineva la mine, sau sunt invitat si vad ceva , cu ce se lauada , sa pot sa-i zic " da domnule, stiu ce zici, am crescut si eu"


Aiurea... Been there, done that... Doar ca iti trebuie o buna memorie vizuala ca sa recunosti o planta pe care ai avut-o, dupa mult timp, nu ca mine. Am fost in stare de curand sa confund Rotala wallichii cu Mayaca sellowiana. , desi wallichii a fost una dintre pasiunile mele.
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu.U wrote:..
Nu stiu daca stii cum este la inceput... cand reusesti sa oferi conditii , iti doresti cam orice planta cu nivel ridicat de dificultate, astfel sa vezi pe pielea ta, ce poate acvariul. ....


heheh p'asta am trait-o si eu, dar, ca sa ma exprim asa, pe vremea aia NU SE GASEAU plantele.
Acu nu cred ca nu poti sa gasesti aproape orice (de cumparat) daca itio doresti cu adevarat.

Si mai bine faci bazinul sa arate beton sa nu ai reprosuri de la sotie decat sa ai o ciolectie de minunate specii de plante in bazinasul tau. Altfel, daca ai un garj / o camera de bricolajh poti sa iti faci 20 bazine, si acomodezi muult mai multe specii, dar nu cred ca e cazu'.

Mi-am dat cu parerea caci am vazut ca ti-ai pus problema unui design, si ca plantele aratau bine... Altfel stateam in banca mea, asa ca sa nu te superi
[Email] [WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Porcu wrote:Ca sa scapi de sindromu' depozitului de plante ai nevoie de tratament psihiatric .......

Eu nu cred ca s-a nascut inca psihiatru' ala care sa ne vindece pe noi
Iar daca se incumeta vreunul sa incerce, ii platesc eu vacanta de vis la unul din sanatoriile pentru oameni veseli. Si ii fac si cadou o camasa de forta dantelata

865
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Va spune un OGAR BATRIN in ale plantelor
Va rezolvati problema cu .....15 acvarii de 120 pe 60
Va rog sa ma credeti este visul meu de 20 de ani
Si cred ca o sa mor cu el
Cu visul
In 15 acvarii pui plante cam tot ce vrea MUSCHIUL tau
Dar numa" daca cistig duminica la 6/49
Si sa fiu singurul
Ca altfel cheltuielile sunt de vis

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

am scos, 2 tufe mari din fata de blyxia, (inca lucrez la asta, cred ca voi mai scoate inca un rand si ma opresc), am scos o tufa de rotala najenshan din dreapta mijloc
Am adugat 2-3 pui de anubiasi , care sunt prinsi in coltul stanga spate, pentru ca au putine alge si stau acolo ca sa le pape bine oto, dupa care le voi distribui pe jos. Am mai inmultit putin coltul dreapta de pogostemon si am tuns bevipes + aromatica.
cu fertilizantii 1mll easylife 1mll pps, circa 10mll carbon lichid, ph 6.6 6.5
Kh 13 Gh 12

image
image
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Esti pe drumul cel bun.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi-am gasit intr-un final ,Cioate dupa placul meu
Pozele ar fi acestea:
image
image

Am facut si o poza unde as vrea sa le pun, sa-mi spuneti daca am ales locul potrivit...... Is novice la capitolul asta :-)
image

Problema este, ca cioata mai mare, are peste 50cm inaltime, si este foarte murdara, desi aia de la magazin zicea ca pot sa o pun in acvariu......
va dura circa 1/2 saptamani cred..... sau poate mai putin, in functie de ce Oala gasesc.... momentan o tratez , dar singura oala mare care o am, nu incape decat jumatate din ea.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

M-am lovit de aceeasi problema. La oala ma refer. Dar am fiert-o "pe bucati" Adica am tot sucit-o in oala, cand pe o parte, cand pe alta. Desigur, operatiune executata intr-o sambata, pentru a putea "amesteca" cu sarguinta in cratita. A iesit bine treaba.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

lasa, ca asta o rezolv... ce parere ai , merge fixata acolo ?
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com