[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou proiect,pasiune veche  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Jbl sunt intradevar de incredere la teste.

Ce norocosi voi astia care la robinet au apa asa de moale.....

Sunt mai mute feluri de sarurii de remineralizare si le aleg in in functie de ce anume vrei sa cresti in acvariu.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Facem schimb de conducta? as dori o conducta cu un kh 4-5 si un gh 6
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in Sibiu apa e foarte acida. Cred ca ai putea folosi SaltyShrimp - Bee Shrimp Mineral GH/KH+ sau Saltyshrimp aquarium mineral gh/kh+ . Important e sa masori apa pe urma ca sa stii cate minerale pui in ea

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:in Sibiu apa e foarte acida. Cred ca ai putea folosi SaltyShrimp - Bee Shrimp Mineral GH/KH+ sau Saltyshrimp aquarium mineral gh/kh+ . Important e sa masori apa pe urma ca sa stii cate minerale pui in ea


Are rost sa maresc si kh ul ? Eu am cautat doar pt gh
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

depinde ce ph ai. Cresti ph creste si kh. Daca vrei sa cresti doar gh poti folosi doar gh+. La ph scazut cresc foarte bine plantele, dar tu vrei sa pui si pesti, si e mai greu sa se adapteze la ph scazut. Un ex: intr-un acvariu eu am endleri care stie toata lumea ca sunt prolifici. Ei bine in ph scazut nu sunt prolifici. Si multe din speciile nostre ca pesti o duc bine la ph 6,7 +/-, iar tu ai acolo cred ph mult sub 6. Apropo stii ce ph ai?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

@scorpionul sunt sigur ca ti a scapat postul #62 ,nu ma certa dar doar asa am gasit la acel magazin tester ph jbl ... si m am grabit, cand se termina iau din acela din 0.2 in 0.2

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2019 00:10:40

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

gandeste-te ce pesti vrei sa ai in acvariu de ex neonii o duc bine la ph scazut, dar microrasbora vor ph mult mai mare. Greu de crezut ca se vor adapta in acelasi acvariu. Ph-ul va schimba soarta unora dintre ei, ori-ori. Uita-te pe net, vezi ce e bun pentru tine si de acolo gandeste-te sa transformi apa

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu pun micro rasbora, vreau rasbora espey ,neoni, 2 3 ancistrusi , 2 3 coridoras si niste creveti.La ce m am documentat eu as vrea un gh de minim 5 maxim 6 , un ph de 6.5, si cred ca pot avea fauna respectiva,cu riscul ca unii rasbora sa nu se adapteze.Vedem peste o sapt cand introduc pestii,deocamdata cei 3 black molly si cei 4 sae o duc excelent

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2019 00:15:22

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu mi-a scapat dar am uitat de el. Eu cred totusi ca ai ph mai mic de 6,5. Gandeste-te cata apa iti trebuie sa te speli pe maini in Sibiu. Noi masuram doar cativa parametri mai cunoscuti, dar apa are si alte cele prin ea. Daca tu mergi pe ph 6,5 pune doar GH+

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Maine am sa apelez la cineva care are un tester ph precis sa vad exact cat am, dar din ce am vazut eu pe la plante etc acest ph e destul de ok,daca nu ma insel
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e posibil sa fie 6,5 nu zic nu, sa vedem si alt test. Vedem si actionam in consecinta. Vezi ca si rasbora espey o duce mai bine la ph mai ridicat

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bun, revin maine dupa ce fac acel test.Acum o alta dilema, ieri am facut schimbu de apa cam 30 40% fara sa vreau cand am dat drumu la apa a venit cu jet si a rascolit putin substratul, astazi mi au aparut niste pete mici albe pe interiorul acvariului, sa fie oare din cauza culturi de bacterii sau e doar mizeria de la rascolit?

Ps:Sper ca se intalege din poza ceva.Acel punct alb din capatul lemnului ignoratil e in acvariu nu pe sticla si este acel muci alb ce produce lemnul prima data
[Thumb - 20190317_201404_1024x768.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2019 00:27:05

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cred ca mizerie. Cand mai torni apa pune un burete in acvariu si toarna pe el. Un burete din ala de 5 lei cu care te speli pe spate. Si ai grija sa fie nou . Cand o sa mai creasca plantelele pe buturuga poti turna cu furtunul pe ea. In afara de asta chiar alge sa fi fost e bine sa ai in casa un magnet de curatat geamuri de la JBL sau alta firma, modelul care pluteste. La astea trebuie sa ai mare grija sa nu iei vreo pietricica pe el ca zgarii tot parbrizul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

O sa imi iau un magnet deala de curatat acvarii
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ai grija sa pluteasca magnetul. Celalalt iti cade cand iti e lumea mai draga, si figura cu ridicarea lui din acvariu tragandu-l de sfoara e cam naspa. Daca mai cade si pe ceva plante sau vietuitoare...Ai grija la ce dimensiune de geam e valabil magnetul

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da , trebuie sa ma uit pt 10mm , dar sa stii ca aici in sibiu nu ai prea multe variante, am vazut la hornbach de la jbl cu un pretz piperat si la animax tot de la jbl plus o chinezarie care imi e frica sa o iau sa nu zgarie
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ma bag si eu in discutie. Am calculat ca ai acolo aproape 1 w / l. Nu e cam mult ? Eu merg in setupurile mele cu max 0,5 w / l si imi ajunge.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poi cam da, vedem, daca e nevoie renunt la un neon, cel warm eventual si daca e mai pot cobora si lampa, deocamdata dupa 10 zile nu e urma de alga ,acum sa vedem
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si am calculat ph ul , la testul amicului e 6.2 la mine 6.5 ca nah nu am stiut si am luat test 3-10 ,nu 6-7,6
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dar si testul amicului poate avea eroare, ca nimic nu e precis. Tu si eu stim prea bine cat de "moale" e apa in Sibiu. Asa ca ramane la alegerea ta ce saruri iei. Pana una alta poti ridica putin ph-ul cu bicarbonat de sodiu. Vezi ca asta actioneaza imediat si poate da soc pestilor. De fapt cel mai bine e stabilizezi acvariul, sa-l ciclezi si pe urma sa te joci cu parametri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com