[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou proiect,pasiune veche  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cu ridicatu e dificil,daca pun plante de suprafatza o sa am probleme ca nu mai ajunge lumina la plantele de mijloc sau de prim plan,ideea e ca nu doar neoni fac asa, mai am si 9 rasbora espey si 5 red nose si tot 9 neoni.am sa atasez maine o poza cu ce plante am acum in acvariu,dar am vazut multe alte acvarii mult mai slab plantate si nu au probleme
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si astazi avem o luna cu bune cu rele...cu de toate .
Ceva teste ce am putut si eu
No3 1
Gh 1
Kh 1
Ph 6.3
Nh3/nh4 0

Stiu ca nu e ok no3 dar nu stiu care e cauza,ceva sfaturi in orice sunt bine primite

Ps:A ramas acum doar un neon de aceea se vede lumina asa slaba

https://img.plici.ro/image/U5V
https://img.plici.ro/image/U54
https://img.plici.ro/image/U5N
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

La no3 1, ori fertilizezi, ori dai de mancare...

Cryptic Cherries - West-Africa river
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Lemon wrote:La no3 1, ori fertilizezi, ori dai de mancare...


Dar fertilizez zilnic cu 3 ml toata gama masterline, producatorul spune 5 la litrii mei dar avand putine plante am spus sa bag 3.Mancare intradevar dau putina si o zi pe sapt pauza
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ei acum cu lumina mica altfel arata acvariul ! Mai natural , mai frumos . Cati w ai acum pe litru ?
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

MihaiF wrote:Ei acum cu lumina mica altfel arata acvariul ! Mai natural , mai frumos . Cati w ai acum pe litru ?


Este asa doar 30 min, am incercat sa le las o lumima slaba la.stingere ca sa nu se mai sperie pestii,acel neon e un osram de 54w de 3000k.In mod normal am 3x54 timp de 5 ore
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cati litri are net acvariul ? Cat timp merg luminile ( schema de iluminare ).
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poi el are 130x34x40 deci cam 180 litri - 25 subatratu sa zicem 155 , am 3 neoane 54w warm 3000k cool daylight 6500k si un ati fourescent albaastru care nu stiu cati k are.neoanele merg toate 5 ore dupa care se stimge cel Ati si cool si mai ramane warm 30 min
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Parerea mea e ca ai multa lumina (150w) pentru plantele pe care le ai acolo. E oarecum normal sa fie dezechilibre. Incearca sa folosesti o perioada doar 2 neoane, macar pana il umpli de plante.
Probabil de asta nu ai nici NO3, pentru ca plantele, atatea cate sunt, sug tot in intervalul de lumina, au procesele interne de fotosinteza turate la maximum.

Cryptic Cherries - West-Africa river
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Berea wrote:Poi el are 130x34x40 deci cam 180 litri - 25 subatratu sa zicem 155 , am 3 neoane 54w warm 3000k cool daylight 6500k si un ati fourescent albaastru care nu stiu cati k are.neoanele merg toate 5 ore dupa care se stimge cel Ati si cool si mai ramane warm 30 min


Treaba e asa 3x54:180= 0,9 w / l . Tu trebuie sa fii un as al acvaristicii cu plante ( cum e nenea Scorpionu ' sau nene Gabriel ) ca sa poti controla atata lumina fara sa dai in alge.
Doi la mana programu' de iluminare nu e bun. Au trecut 2 luni de la start , ciclarea e deja istorie , trebuie marit programul la 7-8 ore pe zi. Altfel plantele nu apuca sa isi faca fotosinteza , nu intra bine in competitia pe nutrienti si toata povestea asta ajuta enorm algele. Daca continui asa in cateva luni o sa doresti reset !
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Aici ai de ex un bazin al meu cu lumina de 0, 44 w / l si uneori am impresia ca e putin cam mult !
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45747.page

Si aici ai un setup mai vechi de al meu cu lumina de 0,38 w / l.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/260/39598.page

Eu cred ca la incepatori , e esential sa tina lumina jos.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2019 09:44:56

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pot oricand sa scot un droser din fuctiune nu e asa problema ,momentan caut si ma documentez care e cea mai buna solutie

Ps:Frumoase acvarii .Daca e sa socotesc litrajul dupa spatiul din interior ar fi asa 128 ori 32 ori 39 = 160 litri (am socotit interiorul acvariului) din aia 160 am bagat 25kg de quart 2-4 mm deci am 135L apa si 162Wati de lumina asta inseamna 1.21w/L .Corectati ma daca am gresit ca am calculat interiorul acvariului, caci el are sticla de 1

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2019 09:53:59

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

E chiar mai rau cu lumina , din cate stiu eu calculul de W / l nu se face la volumul net ci la cel brut.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

MihaiF wrote:E chiar mai rau cu lumina , din cate stiu eu calculul de W / l nu se face la volumul net ci la cel brut.


Net am facut calculul
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Dupa mine Mihai, chiar daca acvariul are 2 luni, inca nu este ciclat. Ciclarea de fapt inseamna ca a ajuns la un echilibru intre plante pesti lumina. De regula echilibrul asta se produce undeva in 3-4 spatamani. Dar el a tot experimentat cu una si alta( si foarte bine face), dar mai are pana echilibreaza acvariul. Sfatul meu a fost de la inceput : plante multe de care se nimeresc, dar sa fie mult si daca se poate cu crestere rapida. Pe urma mai adaugam, scoatem, etc, dar trebuiesc plante. MC nu e un gazon care sa ajute prea mult la echilibru pentru inceput, are nevoie de substrat fertil, granulatie mica la substrat si lumina puternica...Plante multe ca sa echilibrezi, plante multe, de care or fi, dar baga plante

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

@scorpionul tu si cand dai o veste proasta linistesti omul cumva, plante tot adaug, azi 2 anubias nana ,tot ce tai replantez, acum inca sunt ij deficit bugetar dupa proiectul cu shrimpii dar luma viitoare am in plan achizitionarea a cateva plante.Acvariul pot spune ca e semiciclat,cand am avut problema cu debitul si am curatat furtunele am facut prostia sa spal siporaxul la ghiuveta ...chiar daca stiam care ii sunt efectele...efectiv am uitat, deci o parte de bacterii foarte mare am omorat o in urma cu 3 saptamani.Pot spune ca de 2 zile am apa aproape cristal,si da ma joc foarte mult la subatrat si stiu ca nu e bine...dar mai mut plantele mai la lumina...vad ca nu e bine o mut la mai putina lumina..si tot asa, acum de sambata nu am mai umblat..
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu cred totusi ca echilibrul acesta de care vbim dureaza chiar si pana la 6 luni/1 an. Algele apar la cel mai mic dezechilibru.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ok, orice planta are nevoie de un timp mai mic sau mai mare de acomodare, de aceea e bine sa le muti doar dupa ce vezi ca planta se dezvolta bine. Marea majoritate dintre noi am trecut prin aceleasi probleme asa ca e usor sa dam sfaturi acum. Ai grija la anubias: nu ii place deloc lumina. El se dezvolta greu si ii plac zonele mai intunecoase. Posibil ca in curand sa apara pe frunzele lui o alga verde de care nu o sa scapi prea curand. Acea alga apare deoarece ritmul de crestere al anubiasului este destul de lent si permite acelei alge sa se dezvolte. Cateva plante de suprafata vor estompa lumina si vor proteja anubiasul. Din toata povestea asta cel mai important e sa mergi inainte, cu bune si cu rele, dar sa mergi !

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Clar voi merge, si voi vedea si cu anubiasul, trebuie sa incerc sa vad
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

parca am vazut in stanga o tufa de Ludwigia. Daca ea este, o sa te ajute foarte mult. E o planta care se dezvolta repede si ii place lumina. Cand va trece de jumatatea acvariului se va inrosi de numa-numa. Ajuta-te de ea, las-o sa mai creasca si replanteaza varfurile. O sa fie o splendoare !

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com