[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou proiect,pasiune veche  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da ii merge bine, la fel si unei plante din dreapta ludwigia rubin parca..si ea creste bine
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut, ai schimbat lumina? Cum e (daca ai schimbat-o) ?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:Salut, ai schimbat lumina? Cum e (daca ai schimbat-o) ?


Salut, ieri am reusit doar sa setez timpul astazi schimb neoanele intre ele cand ajung acasa
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

De 2 zile am o nelamurie,sunt convins ca debitul mic al filtrului meu (eheim ecco pro 300) se datoreaza inaltimii de pompare, producatorul scrie ca pana la 1.9 m, eu am 1.6m,dar rasfoind internetul am gasit o informatie cum ca debitul poate scadea cu pana la 50% daca se depasete mai mult de 1.5m inaltimea de pompare.Una peste alta e relativ ok am undeva la 300 400 L/h , in acvariu apa misca plantele putin si ele deci e ok.M am gandit sa suplinez lipsa debitului printr un mediu mult mai bun filtrant si anume Matrix,puteti sa imi recomandati de unde sa cumpar pe viitor? As dori sa schimb treptat toate cele 3 sertare de siporax cu matrix,dar nu as face asta dintr o data ca sa evit deciclarea asa ca probabil si din cauza asta si financiar , ar fi ideal sa schimb cate un sertar la luna adica exact 1L
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu cred ca vei obtine un debit mult mai bun schimband cu Matrix. Masoara debitul pompei la iesire: pui o sticla de 1l, cronometrezi si pe urma faci comparatia. Mai scazi un 30% colmatarea normala si apoi vezi. E normal sa ai un debit mai mic avand pompa pusa mai jos. Insa Matrixul nu va rezolva aceasta problema. Pe tine te intereseaza un debit constant al filtrului si sa treaca de cateva ori pe ora apa din acvariu prin filtru. Un debit prea puternic deranjeaza coloniile de bacterii si chiar le sufla din locasuri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,chiar nu ne intereseaza un debit puternic neaparat,de multe ori chiar dimpotriva,apa petrecand mai mult timp in materialul filtrant.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu stiu ca nu ma ajuta Matrix cu debitul dar avand un debit mic am spua sa suplinez cu un material filtrant mult mai bun

@scorpionul

Am terminat de aranjat neoanele (era sa ajung si la urgenta ca m am taiat urat intr un reflector la un deget) per total arata parca mult mai bine, practic am adus warmul in fataza si cool in spate si asa am legat warm cu ati pe un droser dublu.Acum asteptam sa vedem 2 saptamani probabil daca avem ceva rezultate.Ca si fertilizare am trecut de astazi pe doza recomandata si anume 1 ml la 30L ,adica 5 ml pe zi din masterline toata gama.Pana acum dozam 3 ml ,avand putine plante am zis sa nu bag prea mult.

https://img.plici.ro/image/nKW
https://img.plici.ro/image/nKK

Parca e mai placut cand se sting cele 2
https://img.plici.ro/image/nKl

This message was edited 2 times. Last update was at 13/04/2019 18:01:11

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Bravo pentru multitudinea de plante. Cum se comporta pestii la stingerea-aprinderea luminii?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:Bravo pentru multitudinea de plante. Cum se comporta pestii la stingerea-aprinderea luminii?


Momentan tot asa fac pestii,plante am adaugat doar 2 anubias care o sa le scot in curand...nu mi plac

Si azi am mai bagat un melc asasin si 4 oto de care sunt multumit

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2019 19:38:44

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ar trebui sa urmaresti rubrica de vanzari de la marine si sa iei o pompa, sa o pui mai jos sa impinga nutrientii prin tot acvariul. Oto sunt mai sensibili ca pesti, dar te ajuta ca alge. Postasem odata aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40167.page habitatul lor

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

scorpionul wrote:ar trebui sa urmaresti rubrica de vanzari de la marine si sa iei o pompa, sa o pui mai jos sa impinga nutrientii prin tot acvariul. Oto sunt mai sensibili ca pesti, dar te ajuta ca alge. Postasem odata aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40167.page habitatul lor


Sa stii ca m am gandit sa bag un filtru intern destul de bunicel, sa bag in recipeientele lui niste mini siporax si sa l pun ,dar are debit cam maricel si miscare mare in acvariu, ca sa i reduc din debit ma gandeam sa pun 2 3 bucati de 5x5 cm pasla deaia alba chiar inainte de rotor.Ce zici?
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu stiu cum se simt plantele tale, dar mie imi placea mai mult cum se vedea cu 1 neon warm aprins singur.
Si eu sunt in dubii daca sa schimb proiectorul de la bazinul meu de la birou din unul de 6500k in unul de 4000k, ambii avand aceeasi lumeni.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Berea wrote:Sa stii ca m am gandit sa bag un filtru intern destul de bunicel, sa bag in recipeientele lui niste mini siporax si sa l pun ,dar are debit cam maricel si miscare mare in acvariu, ca sa i reduc din debit ma gandeam sa pun 2 3 bucati de 5x5 cm pasla deaia alba chiar inainte de rotor.Ce zici?


pai pompa de valuri despre care iti vorbeea mai sus exact asta facea, current puternic pentru amestecarea nutrientilor.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ok sapt viitoare am sa pun in functiune acel filtru intern.Vedem...mi ciuda ca l am mai avut bagat si l am scos...nu stiu zau cum o sa ii scot iara firu da vad eu
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ideea e ca eu am miscare in acvariu, e ceva valuire dar nu cesti ce...vesi daca te uiti la plante ca se misca incet incet
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sunt pesti care nu suporta curentii de apa si se imbolnavesc din cauza lor, ex: betta. Dupa mine un acvariu are nevoie de doua lucruri ca sa fie ok: o valurire de suprafata care asigura si oxigenarea apei, si o plimbare de nutrienti prin tot acvariul. Si de fapt nu numai plimbarea de nutrienti e necesara ci si dirijarea mizeriei de pe substrat catre sorbul filtrului. Eu am rezolvat acestea doua cu filtrul extern si cu o pompa de valuri. Ca pompa de valuri folosesc un Hydor Koralia 1600 care la lungimea bazinului de 130 cm mi se pare cam la limita inferioara. Inainte am folosit un Eheim intern 2010 fara bureti. In ciuda diferentei de debit, Eheimul era mult mai puternic, dar datorita constructiei lui nu il puteam face sa miste apa in partea de jos a acvariului. Daca vrei sa pui un filtru care sa iti miste plantele cum te gandesti tu e posibil sa ai un curent prea mare in acvariu si asta nu e ok. Tie iti trebuie ceva sa iti impinga apa fara sa faca prea mari valuri

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Acum lucrez la ceva, vedem ce iese
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am montat acel filtru intern de la sera,am umplut ambele recipiente cu siporax (am luat fiecare inel in parte si l am spart cu patentul pentru a putea introduce cat mai mult material) se vede acest surplus de miscare a apei, acum urmeaza sa vedem in timp ce si cum e
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si un video insf cu calitate buna




by koala: Am reparat linku'...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2019 21:43:46

Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Colegii care e diferenta dintre cele 2 matrix? Amandoua au acelasi producator,singura diferenta sa fie ambalajul?adica unu in cutie altu vrac si atat?
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com