[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
construire acvariu A-Z  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Latimea acvariului 83 cm

Arata de parc-ar fi fatza .......

Antoniot wrote:o planta noua in colectie care se regenereaza :

image

Vad ca-ncepe sa prinda putin rosu .

Dogibeer wrote:

Sa inteleg ca nu-ti place latimea respectiva ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

aia da piscina... 80 are lungimea acvariu meu...

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Porcu wrote:
Dogibeer wrote:

Sa inteleg ca nu-ti place latimea respectiva ?

Daaaaaaaaaaaaaaaa, nu putin!!! Sper sa ma mut si eu la un momendat la casa. Cred ca o sa imi incorporez acvariul in proiect, facut doar fata din sticla iar restul beton.
[Yahoo!] [ICQ]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline



Vad ca-ncepe sa prinda putin rosu .

Nuanta de rosu va ramane permanent sau doar frunzele in crestere au tenta de rosu? as face totul posibil sa ramane frunzele rosii.
Ar fii ce a mai tare planta.....

Azi am mai turnat apa in acvariu e plin pana-n buza intaritoarei.....acum regret ca nu l am facut de 70 cm inaltime.....

credeam ca neoanele nu bat asa mult in adancimea apei...dar 2 neoane de 39 w lumineaza pana in fundul bazinului si toata suprafata cu plante in latime si un sfert de lungimea acvariului.Unele plante perleaza la doar atata lumina.

Pe bolbitis nu l am vazut niciodata pana acum sa scoata 02 !!!! o fii de la cantitatea mare de apa proaspata unde implicit este si ceva nutrienti?


Una peste alta sunt multumit de tot ce a iesit pana acum.Ma framanta doar alegerea substratului:
-vreau un substrat usor
-am vazut Ceramic Gravel pe net, o nuanta atractiva din poza: un negru cu maro inchis
-manado jbl
-pietris margaritar

Avand in vedere ca acvariul va avea ca decor roca vulcanica, aproximatic 100 kg( roca avand o culoare generala maro) banuiesc ca ar fii indicat manado cel mai mult?
ce parere aveti...


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Nuanta de rosu va ramane permanent sau doar frunzele in crestere au tenta de rosu? as face totul posibil sa ramane frunzele rosii.
Ar fii ce a mai tare planta.....

Din pacate pentru obsedatii de plante rosii ca mine frunzele se inverzesc cind imbatrinesc ....... totusi, o tufa mare are suficiente frunze tinere incit culoarea rosie sa fie vizibila si diferenta fata de Microsorumu' clasic sa fie evidenta. Din pozele pe care le-am gasit pe net, cea mai aproape de realitate e asta:

image

E foarte posibil ca rosu sa fie in proportie mai mare decit in poza asta in functie de lumina si fertilizare. Luminat cu tuburi roz poate parea mai rosu decit e .


Antoniot wrote:Azi am mai turnat apa in acvariu e plin pana-n buza intaritoarei.....acum regret ca nu l am facut de 70 cm inaltime.....

credeam ca neoanele nu bat asa mult in adancimea apei...dar 2 neoane de 39 w lumineaza pana in fundul bazinului si toata suprafata cu plante in latime si un sfert de lungimea acvariului.Unele plante perleaza la doar atata lumina.

Pe bolbitis nu l am vazut niciodata pana acum sa scoata 02 !!!! o fii de la cantitatea mare de apa proaspata unde implicit este si ceva nutrienti?

Sa nu-ti para rau, e suficienta inaltimea pentru acvariu un plantat, chiar daca preferi plante nu foarte iubitoare de lumina. Dac-o sa-l plantezi la fel de dens ca pe celalat lumina va ajunge mult mai greu jos.


Antoniot wrote:-vreau un substrat usor
-am vazut Ceramic Gravel pe net, o nuanta atractiva din poza: un negru cu maro inchis
-manado jbl
-pietris margaritar

Daca vrei ceva usor si nu te deranjeaza culoarea foloseste Manado. Sau Dupla Ground, asta-i cu granulatie putin mai mare si e mai potrivit daca vrei o grosime mai mare a substratului. Daca nu depasesti 8 cm e bine si cu Manado.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote:
Antoniot wrote:Nuanta de rosu va ramane permanent sau doar frunzele in crestere au tenta de rosu? as face totul posibil sa ramane frunzele rosii.
Ar fii ce a mai tare planta.....

Din pacate pentru obsedatii de plante rosii ca mine frunzele se inverzesc cind imbatrinesc ....... totusi, o tufa mare are suficiente frunze tinere incit culoarea rosie sa fie vizibila si diferenta fata de Microsorumu' clasic sa fie evidenta. Din pozele pe care le-am gasit pe net, cea mai aproape de realitate e asta:

image

E foarte posibil ca rosu sa fie in proportie mai mare decit in poza asta in functie de lumina si fertilizare. Luminat cu tuburi roz poate parea mai rosu decit e .


Poza este cat se poate de adevarata. Acum cativa ani cand am apucat sa caut planta despre care cativa asiatici se laudau ca ar fi primul rosu` din neamu` lor de Microsoriumi ma asteptam sa vaz ceva rosu 100% ...fals. Ulterior descoperirii ei pe net, am intrat si eu in posesia ei dupa eforturi considerabile as zice...acum am mai multe tufe decat era fericit nenea Jeffrey ca avea atunci si pot sa zic ca e o planta superba.
Am reusit sa am frunze si ceva mai colorate. Vezi o imagine surprinsa din acvariul meu aici: LINK.
Am ceva mai multe frunze galben/portocalii pe tufa.
Trebuie spus ca in momentul in care beneficiaza de lumina de calitate varful frunzei in crestere se face chiar rosu-visiniu. Este o nuanta superba dar trecatoare odata cu cresterea in dimensiune a frunzei.
Este totusi un spectacol sa ai in acvariu o planta ale carei frunze trec de la nuanta de rosu inchis la verdele clasic.
Planta face tufe mari, nu este pretentioasa...si m-am minunat continuu cum de nu a facut senzatie si la noi, mai ales ca scrisesem de ea de ceva vreme, aratasem poze....aveam chiar si tufe mari pentru amatori...dar deh...
Asadar sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2011 10:29:22


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sandu wrote:...si m-am minunat continuu cum de nu a facut senzatie si la noi, mai ales ca scrisesem de ea de ceva vreme, aratasem poze....aveam chiar si tufe mari pentru amatori...dar deh...

Lasa ca stii tu de ce n-a facut senzatie ....... din acelasi motiv din care spuneai la topicu' cu expozitia ca ai o senzatie de useless ....... sintem o piata de kkt ....... Nici Anubias nana "petite" sau Hedyotis salzmannii nu fac senzatie, bine ca le-avem noi si ne bucuram de ele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

@Sandu

cu siguranta o voi stapani cu atentie sa ajunga mai viguroasa ca ce a din poza indicata de Faraonu'.

Faraonu', Hedyotis salzmannii infloreste in acvariu(apa)?
din pozele de pe google nu m am putut lamuri suficient.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Hedyotis salzmannii infloreste in acvariu(apa)?

La mine n-a inflorit niciodata. Nici macar emers, am crescut-o si asa, s-a adaptat din prima, a crescut frumos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Am ajuns la proiectul capacului!!!!

Tinand cont ca voi tine doar plante mai nepretentioase ca: anubias, moss, microsorium, bolbitis si ceva covor nepretentios si cate o tufa de echinodorus.

Mi am achizitionat electronicele pt capac 5 drosere si soclurile cu protectie apa.
Credeti ca ajung 270 w la cei 700 litri apa pt aceste plante sau sa mai adaug inca un neon 54 w.

Capacul l am gandit pe un sistem de scripeti sa il suspend de tavan cand am chef sa scotocesc serios in acvariu.

image

Uploaded with ImageShack.us


schema cu scripetele 1

image

Uploaded with ImageShack.us

scripete 2
image

Uploaded with ImageShack.us


La capac cercurile albastre sunt coolere care trag aer, cercurile rosii coolere care baga aer.
Cerculetele mici galbene sunt moonlight.

Capacul l am gandit sa mi si raceasca un pic apa prin evaporare cu ajutorul curentilor de aer.
Va fii facut din aluminiu, cu o grosime de maxim 10 cm.

Ce sistem de prindere ar fii mai bun schema 1 sau 2.

Eu vreau sa trag de un singur capat sa ridic capacul, dar daca nu se poate raman la ideea schema 1 cu doua capete.

Astept sugestii si alte ideei inovatoare de la celor mai priceputi in legatura cu un sistem de prindere.






Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

image
image
cam asa am eu la un acvariu de 165L. initial capacul ala se ridica mai mult, dar a trebuit sa fac refac prinderea si a trebuit sa mai tai din sfori.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2011 11:50:46

[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Tinand cont ca voi tine doar plante mai nepretentioase ca: anubias, moss, microsorium, bolbitis si ceva covor nepretentios si cate o tufa de echinodorus.

Mi am achizitionat electronicele pt capac 5 drosere si soclurile cu protectie apa.
Credeti ca ajung 270 w la cei 700 litri apa pt aceste plante sau sa mai adaug inca un neon 54 w.

Plantele pe care le vrei vor fi mai mult decit multumite cu cinci tuburi. Sint convins ca vor merge bine si cu trei tuburi ....... da' e bine sa faci capacu' cu mai multe tuburi ca poate o sa vrei cindva sa mai bagi si cite-o planta mai iubitoare de lumina ....... sau o sa vrei o jungla deasa de plante nepretentioase la lumina da' care se vor umbri reciproc. Sau poate o sa vrei sa cresti Anubias alb care ramine alb doar la lumina intensa si se inverzeste la lumina mai putina.
Nu uita de intrerupatoare sa poti aprinde separat fiecare tub .

Nu stiu cit de mult respecte desenu' proportiile reale. In primu' desen tuburile mi se par prea apropiate, o sa lumineze foarte intens mijlocu' acvariului si mult mai slab fata si spatele. Eu zic sa el pui mai rasfirate sa obtii o iluminare mai uniforma.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Anubias alb??? ei bine o sa vreau asa ceva cu siguranta...daca chiar exista.

Deci sa pun mai multe tuburi: 6 sunt suficiente.

Acvariul la luciul apei va avea 69 cm latime( fiinca 10 cm sunt intaritoarele alea care acum ma enerveaza ca le am pus, dar sunt constient ca stau acolo cu un scop precis si ma linisteste)

din cei 69 cm ramasi liber pe luciul apei pe mijloc am impartit neoanele pe 30 cm, o sa am un reflector mare in forma de u care sper sa reflecte.
Daca trebuie musai sa maresc impartirea neoanelor o fac.....si asa devine mai scump ca acvariul, macar sa il fac perfect.

Ca neoane m am orientat spre aqua medic grow plant, sa le combin si cu alte neoane sau merg pe toate la fel.

Deocamdata am luat doar un neon pt calculul dimensiunilor.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Anubias alb??? ei bine o sa vreau asa ceva cu siguranta...daca chiar exista.

Exista, abia astept sa scap de la servici sa merg sa iau coletu' . Conform celor spuse de cel care mi l-a trimis, frunzele noi cresc albe. Apoi se mai inverzesc daca au lumina mai putina si/sau CO2 mai putin ....... cam cum se inverzesc plantele rosii. Abia astept sa vad cum merge la mine.

Antoniot wrote:din cei 69 cm ramasi liber pe luciul apei pe mijloc am impartit neoanele pe 30 cm, o sa am un reflector mare in forma de u care sper sa reflecte.
Daca trebuie musai sa maresc impartirea neoanelor o fac.....si asa devine mai scump ca acvariul, macar sa il fac perfect.

Suprafata apei reflecta lumina, cu atit mai mult cu cit vine mai oblic. Daca lampa e ingusta, fata si spatele acvariului va primi la suprafata doar lumina "oblica" care va fi reflectata in mare parte. Lumina care vine perpendicular pe suprafata apei nu e reflectata aproape deloc. D-asta trebe sa fie cit mai lata lampa, da' nici sa te incurce nu-i bine. Io as imparti tuburile pe 40 cm. Fa niste verificari sa vezi cum ar fi, sa nu ramii cu prea putin spatiu pentru interventiile in acvariu.

Cindva devenisem destul de obsedat de lumina incit sa montez 10 tuburi de 30 W pe un acvariu de 300 litri lat de 50 cm, evident ca nu mai aveam acces in acvariu. Primele trei tuburi le-am montat astfel incit sa le pot ridica usor cind trebuia sa bag mina-n apa .

Antoniot wrote:Ca neoane m am orientat spre aqua medic grow plant, sa le combin si cu alte neoane sau merg pe toate la fel.

Din 6 tuburi cred ca-i bine sa ai 4 PlantGrow si 2 Reef White. Cam asta-i si proportia recomandata de ei. Sint convins ca plantele ar vrea doar lumina roz de la PlantGrow da' acvariu' ar avea o culoare cam ....... mult prea roz .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

reef white sunt ca cele de la osram....sau sunt de calitate mai buna pt plante.
Mi ar placea niste neoane de t5 54 w genul celor de la hagen aqua glo.Ar face minuni rocilor mele vulcanice si eventualilor neoni.Dar ei nu au/nu am gasit.

Ca idee am si eu un anubias care frunzele cand cresc pana ajunge la maturitate, inclusiv si tija sunt roz la culoare, apoi se face verde total.Doar rizomul mai are o tenta spre roz acoperit de o pielita semi decojita neagra.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Anubiasi albi, tuburi... lumini oblice. Dar, domnule! Cu africanii aia ce facem?! Spuneai ca te-au inspirat "pictorialele" mele
Ceva miscare in directia aia?

In rest ce sa zic, astept sa vad evolutia acestui setup. Multa bafta!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2011 15:47:28


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Referitor la neoane, eu am plant grow de la aquamedic, pe care le am combinat cu osram 880 skywhite. E un articol pe http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=20&t=555, unde skywhite e combinat cu silvania grolux care e cam acelasi cu plant grow. Eu sunt foarte multumit de combinatie

fost cesrobis
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

din articol exact Sylvania Grolux + Osram Lumilux 880 Skywhite mi a placut cel mai mult.
Cred ca o sa merg ferm si eu pe aceasi linie cu aquamedic si osram 880.

Bobesku in legatura cu africani am un acvariu de 180 litri pe care vreau sal populez cu 2 perechi de africani, momentan este populat cu gupy dar o sa renunt la ei in favoarea ciclidelor.Mai ales ca mi am achizitionat deja cataroaie pt setup.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Mergi ca merita, nu o sa dai gres, rozul ala al plant grow nici nu se mai observa in combinatie cu skywhite

fost cesrobis
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bobesku wrote:Cu africanii aia ce facem?! Spuneai ca te-au inspirat "pictorialele" mele
Ceva miscare in directia aia?

Daca baga africani in acvariu asta il bannez ....... si pe tine ca l-ai inspirat .

Ieri a ajuns la mine Anubiasu' alb ....... doua poze:

image


image

Proportia de alb poate fi mai mare daca e tinut la lumina mai intensa. Deocamdata mi se pare spectaculos de alb, daca poate mai mult, cu atit mai bine .

Nu stiu cit de bun pentru plante e Reef White de 10.000 K , eu cred ca se foloseste pentru a reduce efectu' de roz pe care l-ar avea un acvariu luminat doar cu Plant Grow. O sa vad p-aici, poate stie cineva despre AquaGlo T5 de 54 W.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com