[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou setup... un nou incetup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Vreo 400-450 lei este de ajuns . Asta e varianta fara ph controller. Cu ph controller cu sonda cu tot cam 750-850 lei. .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Salutare, don. Mda, ziceam ca ies mai ieftin la mana a doua... Scump, domne, scump

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Scump si nici macar nu-ti garanteaza succesul in privinta plantelor.
Dar de aia e acvaristica asa frumoasa
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Ba eu cred ca iti garanteaza plante frumoase si bine dezvoltate. Dennerle spune ca cel mai important fertilizant este co2 ul . Crezi ca sunt prosti ?

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am dat 100 ron pe butelie de 1,5l si 220 ron pe reductor, si un difuzor ceramic sau un jbl taifun e in jur de 50 de ron

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Mda, deci 350-400 e suma sub care nu se poate scade... asa ma gandeam si io. Sa ma "invart" de o butelie de 2kg, sa zicem, un reductor cu valva si un difuzor si cam ajunge. Ph controller altadata.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da-i drumu' la vinatoarea unei butelii si-a unui regulator de presiune pe la "Vinzari". In timp vei gasi .
Fii atent la regulatoru' de presiune, sa fie de uz acvaristic, alea industriale nu prea au reglaj fin si precizie.

alexacv wrote:Scump si nici macar nu-ti garanteaza succesul in privinta plantelor.

Eu sint de acord cu tine: instalatia de CO2 nu-ti garanteaza succesul. Dar lipsa CO2-ului iti cam garanteaza insuccesul .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca nu vei folosi ph controller nu te zgarci la reductor , ia unul de calitate si cat mai nou , dennerle dupla , cu doua manometre , cele cu 1 manometru sunt cam instabile , eu am testat un dupla cu 1 manometru si nu tinea decat maxim 1 zi reglat pe o bula , plus ca cele cu doua manometre au doi robineti , unul ca sa ii regleze presiunea de lucru , si cel deal doilea pentru reglajul fin , deci mai precis decat cel cu 1 manometru.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Un reductor de firma second hand si care sa mearga perfect nu til da nimeni pe 2 milioane . Parerea mea este mai bine sa iti iei unul nou din china . Te costa cam 260 lei si este si cu electrovalva iti mai dau baietii in banii astia si numarator de bule si valva antiretur gratis. Dureaza o luna pana vine dar merita . Reglajul este de mare precizie si de un an si ceva nu am nici cea mai mica problema . Eu spun ca merge ceas elvetian.
Asa m am calicit si eu prima data si am luat Dupla sh si nu stiam cum sa scap de el .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2011 15:09:52


ACVARIUL MEU scape by @fanta
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Donule, ca tot incep concediile si nu voi avea timp de noul setup, deci am la dispozitie cam o luna sa cumpar tot ce-mi trebuie, da si mie o adresa cu ce zici tu ca ai cumparat, sa imi fac o idee. Merg pe mana ta, ca esti domn de incredere. Mersi. Desigur, cine mai are argumente pro sau contra pentru alte butelii/reductoare/electrovalve/difuzoare sau idei convenabile, nu ezitati sa le spuneti

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2011 16:09:57


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Ti am trimis un mesaj pe mess.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Pana sa ma apuc de noul setup, vreau si io (inca) un sfat de la cei care au mai multa experienta... O metoda eficienta si rapida de a curata furtunele (-urile) de la filtrul extern care sunt extrem de jegoase pe interior? Ma gandesc la un somoiog intr-un varf de bat lung si oleaca de detergent sau alta solutie? Multumesc. Ce-au lasat carasii aia imensi in urma lor... te doare capul.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Le bagi in cada , scoti capatul de la dus , iti iei un slip pe tine , bagi hartie igienica mototolita gros pe furtun si bagi furtunul de la dus si ii dai drumul la apa la maxim , si o sa iti impinga hartia igienica pe furtun , repeti procedeul pana o sa luceasca , e cea mai simpla metona si este foarte eficienta . Eu asa am facut si le-am curatat imediat

This message was edited 1 time. Last update was at 29/07/2011 11:40:36


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Pauza lunga, realizari putine... Am dat comanda de sistem complet de co2, deci sunt pe drumul cel bun. Deci mai este problema substratului... Aquabasis + pietris iese din discutie, manado idem, ramane tropica si dennerle, la sfatul unor prieteni. Reamintesc ca voi incerca din nou olandez cu ceva pesti, nu stiu inca ce. De altfel, nici plantele nu imi sunt clare, dar vor fi niste tufe si gazon, in premiera, ca tot am co2 acum. Deci, ca sfat al celor care au trecut prin substratele astea, dennerle sau tropica? Multumesc anticipat si scuze pentru absentele repetate de pe forum

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine ai revenit. Eu unul recomand tropica , caci am vazut rezultate obtinute cu acest substrat si fertilizant , si sincer mi se pare si mai ieftin tropica , acum tu decizi de cati bani esti dispus sa dai , si am impresia ca e putin mai complicata schema de la denerle daca nu ma insel , adica intr-i zi pui nusj ce pe data respectiva altceva si tot asa , bataie putin mai mare de cap. Si eu pregatesc un nou bazin si tot cu tropica voi merge , pentru bazinul tau o punga de 2.5 litri ajunge si poti merge cu tropica si quart normal daca nu vrei sa te complici si se vede chiar frumos.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Dennerle clar e superior . Cunosc pe cineva care are deponit mix ul de 2 ani si inca mai tine. Ca avantaj este si faptul ca nu murdareste foarte tare apa.

Schema de fertilizare nu este delor complicata si este pentru oameni lenesi daca pot spune asa . Fertilizantul in formula clasica s7, e15 , v30 se dozeaza saptamanal la schimbul de apa . Pot sa spun ca este ca pret sub pretul jbl ului iar rezultatele sunt mult superioare .

Eu personal am vazut ce poate dennerle si pe masura ce voi cumpara toate componetele lui voi renunta la ce am acum.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
tarca.paul
Member
[Avatar]

Joined: 13/07/2011 23:53:27
Messages: 252
Location: Bistrita
IP:
Offline

Pentru Dennerle votez si eu, nu ca tropica ar fi undeva departe, nici vorba, fertilizarea dupa cum a zis si Donpisote, se face foarte usor, defapt iti zice produsul, S7, E15, V30, adica unul odata pe saptamana, unul odata la doua saptamani si ultimul odata pe luna. Poti alege S7(saptamanal) sau A1 Daily(care vine administrat zilnic), nu sunt necesare ambele. Pentru un start bun in dezvoltarea bacteriilor un FB1 in substrat si voie buna .

A belief that heaven or an afterlife awaits us is a "fairy story" for people afraid of death! S.H
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu zic ca diferentele-s destul de mici indiferent daca folosesti JBL, Tropica, Dennerle sau Dupla. Le-am folosit pe toate si-am ajuns la concluzia ca cea mai mare importanta o are acvaristu', toate-ti garanteaza rezultate daca le folosesti corect. As putea aproxima ca importanta acvaristului e cam de 80-90% (repet: in cazu' folosirii unor produse de calitate). Intr-adevar, se poate spune ca unele-s mai bune decit altele da' diferentele-s de finete.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Dupa mai multe studii dennerle cred ca ramane cu pietris deasupra granulatie 2-3 mm. Am sa ma duc in Hornbach sambata in speranta ca voi gasi dennerle. La bazinul meu de 126 cam cat substrat mi-ar trebui? Pietris stiu ca vreo 20 de kile imi ajung. Fertilizarea cu s7, e14 si V30 o cumpar separat sau vine o data cu dennerle cand il cumpar? Multumesc ca inca ma mai suportati. Promit sa las acest topic si deschid altul cum ma apuc de noul setup.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

pt acvariul tau trebuie sa cumperi o cutie de 4.8 kg.schema de fertilizare o cumperi separat.eu personal ma pregatesc de un nou set up dupa ce trec caldurile
dar voi merge pe tropica pt ca e mai simpla si mai ieftina.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com