[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Terra fructuarius  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

JBL Ferrotabs sunt fertilizanti de frunze nu de radacini.
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

JBL ferrotabs contine microelemente si in special fier.
Plantele isi iau cele necesare si prin radacini nu numai prin frunze.
Iar in masa apei fertilizez suficient cu Ferropol.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Problema este ca se consuma cam repede in substrat si va trebui sa pui cate o pastila la fiecare schimb de apa. Pe de alta parte nu stiu in ce masura sunt in stare radacinile sa asimileze substantele care sunt absorbite foarte bine de frunze.
[Email]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Problema este ca se consuma cam repede in substrat si va trebui sa pui cate o pastila la fiecare schimb de apa.

nu inteleg . vrei sa zici ca ferrotabs se consuma intr-o saptamana daca le bagi in substrat intreb, pentru ca eu de fiecare data cand bag ferrotabs, le gasesc si dupa 4 luni de zile cand mi se termina subsratul fertilizant si refac set-upul
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar daca gasesti pastila aparent intacta, a eliberat in mediu microelementele.
Nu mai bagati in sol Ferrotabs, mergeti pe mina producatorului ca stie ce face .

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Update pe fuga la 29 septembrie.
image

Desi am instalat reflectoarele de cateva zile se vad deja efectele pozitive asupra plantelor. Se pare ca unele sufereau de lumina slaba. Pogostemon, HC, Blixa au un aspect mult mai sanatos si au accelerat ritmul de crestere. Sper sa vad asta si la Eleocharis parvula.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Update 01oct2009.

Daca exagerez va rog sa-mi spuneti si ma opresc...un timp.

image

si familia de apistograme:

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

woa super pozele. Bravo !!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cibserg wrote:Daca exagerez va rog sa-mi spuneti si ma opresc...un timp.

Tu baga poze , daca exagerezi o sa stabilim noi ......

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2009 10:22:52


Poze: smilie ... Poze cu plante
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand misto!
Apoi: ai o pasiune pentru redecorare? Observ ca pe masura ce se mai indeseste mai renunti din numarul de specii (sau gresesc?) In dreapta era un microsorium si a disparut?
[Email] [WWW]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Microsorum-ul s-a mutat pe buturuga, in fata Barclayei.

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

mosu wrote:In primul rand misto!
Apoi: ai o pasiune pentru redecorare? Observ ca pe masura ce se mai indeseste mai renunti din numarul de specii (sau gresesc?) In dreapta era un microsorium si a disparut?


Da se pare ca am o pasiune pentru redecorare. Se vede in cate schimbari am facut de la inceputul acestui setup. Chiar ma gandeam sa-mi mut mobilierul in biroul de la serviciu. M-am plictisit de actualul aranjament.

Ce ma nemultumeste acum e aspectul tufelor de Blyxa japonica. Ceva imi displace. Mi se pare ca fura din profunzime. Sau poate ma insel? Voi ce parere aveti? Sa o scot definitiv? Se pare ca cele din mijloc beneficiaza de mai multa lumina si au crescut mai repede decat cele din spatele acvariului. Se pare ca trebuie sa renunt la Osram Fluora care e plasat in spate.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2009 11:40:50

[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca niste tufe de "ceva" in spatele Blyxei ar contribui la profunzime.

cibserg wrote:Se pare ca cele din mijloc beneficiaza de mai multa lumina si au crescut mai repede decat cele din spatele acvariului. Se pare ca trebuie sa renunt la Osram Fluora care e plasat in spate.

De ce sa renunti? Nu ma prind .
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
cibserg wrote:Se pare ca cele din mijloc beneficiaza de mai multa lumina si au crescut mai repede decat cele din spatele acvariului. Se pare ca trebuie sa renunt la Osram Fluora care e plasat in spate.

De ce sa renunti? Nu ma prind .


M-am exprimat gresit. Sa-l inlocuiesc. Eventual cu alt tip de tub. Are sase luni de functionare.
Nu sunt decis daca sa pun tot Osram fluora sau un alt tub cu lumina rece. Avantajul e ca amplifica roseata la Barclaia. Dezavantajul e ca da putina lumina si strica verdele crud al Eleocharisului. A se vedea pozele din urma. Unele sunt facute doar cu cele doua Osram 965 aprinse si imi place mult verdele plantelor.
Offff...
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Din punct de vedere al calitatii luminii si al necesitatiilor plantelor ....... votez tot cu Osram Fluora . Ca verdele nu se vede prea frumos ....... e adevarat.
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Update 11 oct.2009:

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sergiule esti criminal cu imaginile astea.
Eu ca sa nu ma complic cu siteul le-am salvat in my PC denumindu-le cu datele cand umblasi "matale" la ele, si le derulez, si le admir, si le tot derulez, si iara le admir, incat a ajuns sa imi zica femeia "cand te uiti la pozele tale cu plante si cu pesti ai o fata de zici ca esti drogat"


Coane oi fi tu si un pic cam maniac in "a iti tot baga labele" prin peisajele alea belea, dar esti meserias.


Oricum Ar Fi - Jos Palaria !

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2009 01:39:40

[Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Din punct de vedere al calitatii luminii si al necesitatiilor plantelor ....... votez tot cu Osram Fluora

Sunt si eu curios, ce temperatura de culoare au tuburile astea?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca a definit-o cineva. Ar trebui sa cauti date despre spectru mai degraba.
E roz.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ritmul de crestere a plantelor s-a intensificat serios.
Motivele: lumina suplimentata cu reflectoare, ph-controllerul, probabil si substratul e si el mai activ.
Dovada:
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com