[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Terra fructuarius  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Din fericire eu am fost mai inspirat si nu am luat adaptorul original Sony ci alte 4 lentile pe care le pot combina cum vreau (+10, +4, +2, +1).
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Dupa cum bag eu de "sama cred ca ar trebuii sa evoluezi
Adica sa-ti pregatesti un acvariu de concurs
Plus pozele de rigoare
Ca vad ca ai talent ......si la poze

Ogar batrin dar.... cu miros fin
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce mult s-a postat pe topic de cand nu l-am mai citit! Nu stiu de ce nu primesc mailuri de post ca am activata optiunea de "watch"

Felicitari pentru bobocul de barclaya! A inflorit pana la urma? Am si eu acum 3 boboci, abia astept sa vad cum arata florile.

Referitor la aparatele foto spunea cineva ca daca fotografiezi gunoi cu Sony tot arata fain. Din cate stiu procesorul de imagine umbla la culori ca sa fie mai contrastante. Oricum nu mai conteaza la ce poze faine iti ies.
Eu am un Panasonic de care pot sa spun ca sunt destul de multumit, granulatia pozelor mi-o scoate cam mare, inca nu am reusit sa fac poze la acvariu cu granulatie mica asa cum au pozele tale.

Ai lucrat si in Photoshop la poze inafara de rame?
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

RaresLuc wrote:
Ai lucrat si in Photoshop la poze inafara de rame?


Din pacate la Photoshop nu ma pricep deloc. Poate o sa am timp candva sa iau cateva lectii.
Nu stiu despre ce rame vorbesti, dar tot ce fac la poze este crop, resize si adaug text cu Paint-ul din windows. Foarte rar intervin putin la expunere sau contrast cu alt editor de imagine.
O fi el aparatul asta bun dar are un defect. Are doar 6 Mpixeli.


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

cibserg wrote:Nu stiu despre ce rame vorbesti, dar tot ce fac la poze este crop, resize si adaug text cu Paint-ul din windows.

Pai de exemplu pe pagina 2 din topicul tau toate pozele au rame inafara de una .
Sunt ok si cei 6 megapixeli daca nu vrei sa faci postere de dimensiuni mai mari, daca vrei atunci se schimba situatia .
[Email]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

RaresLuc wrote:
Eu am un Panasonic de care pot sa spun ca sunt destul de multumit, granulatia pozelor mi-o scoate cam mare, inca nu am reusit sa fac poze la acvariu cu granulatie mica

cu Panasonic nici nu vei reusi. E o marca cunoscuta pentru dezavantajul asta: granulatie si zgomot mare.


[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

methos wrote:
cu Panasonic nici nu vei reusi. E o marca cunoscuta pentru dezavantajul asta: granulatie si zgomot mare.

Daca citesti mai sus vezi ca am precizat ca la acvarii nu am reusit sa fac poze cu zgomot (=granulatie) mic. Aparatul e excelent nu ma plang deloc de el.
Dar sa nu mai poluam topicul .
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Va fac cunostinta cu Lady Decapoda.
image

Hara jerdoni
image

Staurogyne sp. Rio Cristalino crescuta pe o bucata de lemn in Terra fructuarius.
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Auzi? Tu chiar ai ceva cu noi? Cu ce ti-am gresit de consideri ca odata la doua trei zile trebe sa ne ametesti cu niste poze minunate? Cat trebuie sa mai suferim?
Multam Sergiu, cel putin mie imi luminezi noaptea (sau ziua ) cu pozele tale. Sunt din cale afara de frumoase. Altceva nu stiu ce sa spun

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

Apropo Sergiu, Staurogyne se poat agata si pe decor ? sau cum ai procedat ?

indiferent de ce spun colegii nostri, pentru mine acvariile tale sunt magnific de frumoase, sa nu mai zic de calitatea pozelor.
bafta in continuare.

Glumetii se dovedesc adesea profeti
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

costi08 wrote:Apropo Sergiu, Staurogyne se poat agata si pe decor ? sau cum ai procedat ?


Se poate agata de pietre, lemne sau ce mai ai tu pe acolo. Eu am legat cu ata de bumbac 3 firicele pe bucata de lemn, ce se vede si in poza si uite ce a iesit.
Radacinile s-au intins pana sub lemn si au intrat si in substrat.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

aha ...deci decorul trebuie musai sa fie cat mai aproape de substrat, pentru a ajunge radacinile la el.
mersi.

Glumetii se dovedesc adesea profeti
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu cred ca e necesar. Au crescut la fel de bine si pana au ajuns radacinile in substrat.
Fa si tu teste.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

2 poze cu creveti:

Caridina japonica
image

Caridina cantonensis 'Tiger'
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu cred ca am sa propun sa-ti acordam un premiu
pentru pozele pe care le faci
de calitate frate ,nu gluma
Sa stii ca asa a inceput si..... AMANO
Si uite unde a ajuns

Ogar batrin dar.... cu miros fin
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Seamana Sergiu cu Amano asa din profil ) ( glumesc)

Felicitari pentru fotografii!

old Consigliere
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu va multumesc pentru laude si comparatie. Desi mi se pare putin cam exagerata.
Imi lipsesc in primul rand echipamentele domnului AMANO. Cu aparat foto de 6Mp si lentile macro chinezesti e cam greu sa-i egalezi perfoemantele.
Eu nu sunt multumit de aceste doua poze. Lentilele Macro pe care le-am adaugat aparatului meu reduc mult DOF(Depth Of Field).

Eu cred ca va plac mai mult vietatile decat fotografiile.

O sa ma straduiesc sa fac cat mai multe poze de calitate pentru a va incanta ochii.


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu mai are sens sa spun cat de superbe sunt acvariile tale, se stie bine.
Am totusi o curiozitate, referitor la pozele tale, la ce ISO sunt facute cele cu macro ? si daca ISO setezi manual sau automat ?
Scuze daca ai mai fost intrebat acelasi lucru, nu am putut urmari chiar toate posturile din topicurile create de tine.
[Email] [WWW]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

ISO 200 si rar ISO100. Setat manual.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lentilele Macro pe care le-am adaugat aparatului meu reduc mult DOF(Depth Of Field)

Si ce daca? Exact asta-i ideea la macro, e normal. In functie de diafragma, poti obtine un bokeh superb la dof mic.

Cat despre poze, uite ca sunt eu carcotasu'
Ar trebui mai sharp, contrast putin mai mare (sau, de ce nu? DOF si mai mic) si... alta incadrare. Vietatile sunt intr-adevar super. Tiger-ul se inmulteste in apa dulce?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com