[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Terra fructuarius  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Felicitari pentru setup!
O sa imi dau si eu cu parerea, sper sa nu te superi dar cum mai zicea si Sergiu mai sus plantele gen Heteranthera, L. Aromatica nu prea merg la setupul asta. Ai putea adauga ceva plante gen Rotala, incepand de la Macranda pana la Rotundifolia petru a crea senzatia de acvariu mai mare. Eu inca nu imi dau seama ce doresti sa creezi pe laterale cu BLyxa dar parca le-asi mai grupa un pic pe langa buturugi.
Astept sa vad acvariul la maturitate si binenteles evolutia lui.
Apa limpede.
[Yahoo!] [ICQ]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:
Astept sa vad acvariul la maturitate si binenteles evolutia lui.


nu cred ca apucam sa vedem acvariul la maturitate, vad ca de la un timp, Sergiu nu mai lasa in pace acvariu' si tot intervine.
Eu zic sa chemam politia de animale sa-i explice care-i treaba:
Ori se Supune , Ori ii confiscam Aparatul foto

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2009 21:03:30

cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:....Eu inca nu imi dau seama ce doresti sa creezi pe laterale cu BLyxa dar parca le-asi mai grupa un pic pe langa buturugi....


Ai dreptate. Chiar iti multumesc. Si eu simtem ca, in special coltul din stanga, este ocupat necorespunzator de Blyxa si chiar imi faceam griji ca nu stiu unde sa o mut. Inca o data multumesc.

Radu mai lasa-l. Tocmai am primit recomandari noi

This message was edited 2 times. Last update was at 10/09/2009 21:10:44


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Radu.U wrote:
dogibeer84 wrote:
Astept sa vad acvariul la maturitate si binenteles evolutia lui.

nu cred ca apucam sa vedem acvariul la maturitate, vad ca de la un timp, Sergiu nu mai lasa in pace acvariu' si tot intervine.


Cand vezi ca merg lucrurile bine, parca simti ca ar putea sa mearga si mai bine. Inevitabil intervii pana nu obti ceva ce iti place, pe urma iar o iei de la capat in cautare perfectiuni.


Eu vreau aparatul!!
[Yahoo!] [ICQ]
methos
Member

Joined: 14/03/2005 18:12:03
Messages: 162
Location: Deva, Hunedoara
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:

Cand vezi ca merg lucrurile bine, parca simti ca ar putea sa mearga si mai bine. Inevitabil intervii pana nu obti ceva ce iti place, pe urma iar o iei de la capat in cautare perfectiuni.





"mai bine" e dusmanul "binelui"


[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut Sergiu, ma bag si eu putin in topic cu cateva intrebari. In primul rand vreau sa te intreb daca nu cumva iti afecteaza plantele atatea dezradacinari si replantari? A doua chestie ar fi de la ce vine numele topicului pentru Dumnezeu??

Felicitari pentru plantele micute si rosii din poza din mijloc din ultima serie, am primit si eu niste exemplare de senzatie de la maestrul porc dupa care mor de faine ce-s.
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

A doua chestie ar fi de la ce vine numele topicului pentru Dumnezeu??

Pamant roditor!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

minnardy wrote:
A doua chestie ar fi de la ce vine numele topicului pentru Dumnezeu??

Pamant roditor!!!

Profund.
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:...Eu vreau aparatul!!

Il dau ieftin. E batraior. Mai sparg overdraftul si imi iau un DSLR

RaresLuc wrote:...Felicitari pentru plantele micute si rosii din poza din mijloc din ultima serie, am primit si eu niste exemplare de senzatie de la maestrul porc dupa care mor de faine ce-s.


Suuuper. Mi-a facut Radu o surpriza faina azi cand mi-a oferit si mie 2 puisori. Sa ne traiasca. Abia astept sa se indrepte. Pentru mine e o noutate absoluta.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Off Topic:
Traiasca
Cand ai sa te pensionezi, sa-ti pregatesti un frigider mare, se anunta multa bere
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

RaresLuc wrote:nu cumva iti afecteaza plantele atatea dezradacinari si replantari?

???
[Email]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu sper ca nu. Cel putin din experienta de pana acum plantele au fost mai afectate de lipsa fertilizarii, fie ea si de scurta durata.
Nu vad semne ca ar fi afectate.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Sper ca nu v-am plictisit cu jurnalul meu pentru ca vin cu alte modificari.
Mai exact am schimbat in partea stanga pozitia cioatelor si am redus cantitatea tufelor de Blyxa din dreapta.
Zilele urmatoare voi scoate si ultimul fir de Aromatica si voi lasa Rotala sa se intinda pana la limita dn spate.
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Faina planta.
[Email]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline


sa vezi ce fain o sa fie si cu alte plante, eu astept poza
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:
sa vezi ce fain o sa fie si cu alte plante, eu astept poza


Pai sa vedem ce o sa iasa. Stau si ma intreb daca o sa mai sot in loc sa pun
In spatiu asa mic diversitatea mare poate fi dezavantaj.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Inca o poza. Ca sa nu va plictisiti.
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca m-am linistit cu plantele si nu am mai facut mari schimbari de la ultima postare, de data asta a venit randul vietuitoarelor.
Au plecat: Microrasborele; 4 din cei 5 SAE si va pleca si al cincilea cand voi putea sa-l prind; o Neritina natalensis;
Au venit 4 Clithon diadema, 1 Clithon corona, 12 Nannostomus beckfordi si doi Caridina breviata. Pe cei din urma nu-i mai vad. Sunt mici si e posibil sa fie ascunsi, morti, mancati...

La capitolul plante a disparut comlet Heteranthera si a reaparut Didiplisul.
Tot o noutate e Hydrocotile leucocefala care inca nu sunt convins ca ramane. Mi-ar fi placut mai mult H. verticilata.

Si binenteles pozele:
image

Se vede aici Didiplisul primit de la Radu U. cu varfurile rosii. La mine a crescut cu varfurile verzi. Imi place mult efectul obtinut.
Proserpinaca da semne ca incepe sa se inroseasca.
Sper pana la sfarsitul saptamanii sa rezolv cu reflectoarele pentru a mari intensitatea luminoasa.
image

Nanostomus beckfordi si Clithon diadema se infrupta.
image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pentru ca pogostemonii nu o duc foarte bine. Mai exact li se ingalbenesc frunzele batrane si cresc foarte greu.
Am demarat un mic experiment. Mai exact voi testa care din 4 tipuri de fertilizant ii va resuscita. Asta daca lipsa fertilizarii la radacina o fi problema.

Pentru a vedea care actioneaza mai repede si/sau mai bine am folosit urmatoarele tipuri de fertilizant:

1.Dennerle Planta Gold 7 - o capsula
2.Dennerle Deponit NutriBalls - o bila
3.JBL Ferrotabs - o pastila
4.JBL Balls - o bila

Am procedat astfel:
Cate o jumatate din fiecare am faramitat-o si am dizolvat-o in cca 15ml apa.Am injectat precipitatul obtinut la radacina pogostemonilor la cca. 4 cm in substrat pentru actiune imediata.
Cealalta jumatate din fiecare am ingropat-o la radacinile lor pentru actiune pe termen lung.

In poza de mai jos puteti vedea unde am plasat fertilizantii enumerati:
image

Clithon didema pe fundal de Barclaya:
image





^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com