[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu leduri-incercari  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am reusit sa-l termin si eu...

100 leduri puse in matrice...
image

Si cand functioneaza...
image

Este alimentat direct de la 220V si are stabilizator de curent setat la 20mA pentru toate Led-urile (si care poate varia bineinteles).
Intensitatea luminoasa este foarte mare (privit direct) dar pus in acvariu pare chior.

@ Faraonul
Ne vedem Sambata sa ne mandrim cu "licuricii"?

<<-->>
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Folks, imi pare rau sa va spun dar sunteti in urma rau
Am cumparat recent un headlamp care are un led de putere mare SSC P4. Led-ul in mod teoretic consuma 3 w (1 A la 3 V). Ei bine am ramas uimit sa vad ce putere are.. e un led minuscul dar ca flux luminos e extraordinar. In plus e de un alb pur ( cred ca e pe la 6000k) si nu alb rece cum sunt majoritatea ledurilor de 5mm.
Partea proasta cu led-urile de generatie noua e ca sunt mai scumpe, un led deasta e cam 5 USD. La noi in RO sunt scumpe rau. Randamentul lor e peste tuburile fluorescente, ajung pe la 60-70 lumeni/wat.
Pentru cine vrea sa incerce
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1776
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1775
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4877
Va trebuie suplimentar si o sursa stabilizata de curent, gasiti tot pe site-ul de mai sus. Sunt de incredere, eu am cumparat de la ei.
Deci, daca nu va tremura mana pe pistolul de lipit, eu zic ca merita sa incercati un led de generatie noua.

----------
Diverse
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Mitica wrote:Folks, imi pare rau sa va spun dar sunteti in urma rau
A


pai pune niste poze.


@KREATOR

ai folosit schema cu condensator de 0.22uF? nu e ok. practic tu vezi, datorita latentei ochiului doar stralucirea medie. poate pentru plante e ok da pentru noi nu.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Kreator wrote:Faraonul
Ne vedem Sambata sa ne mandrim cu "licuricii"?

Idoobitabil™, sa nu uiti ochelarii de soare :soare: .


Am facut o cutie estetica pentru placa, ieri m-am dus sa iau doua ventilatoare de 12 V ....... evident ca aveau pe stoc doar unu' , o sa mai caut azi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

bilti wrote:
@KREATOR

ai folosit schema cu condensator de 0.22uF? nu e ok. practic tu vezi, datorita latentei ochiului doar stralucirea medie. poate pentru plante e ok da pentru noi nu.


Nu. Am redresat 220V si apoi am alimentat led-urile printr-un generator de curent constant, asta deoarece mi se pare mai OK sa stabilizez I decat U.

<<-->>
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, cu dezavantajul ca daca se arde un led, trebuie imediat sa-l schimbi nu poti sa mai amani cateva zile (dar sanse mici, poate).

Sunt curios cat consuma tot montajul tau ?
[WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Kreator wrote:
@KREATOR
Nu. Am redresat 220V si apoi am alimentat led-urile printr-un generator de curent constant, asta deoarece mi se pare mai OK sa stabilizez I decat U.


nu poti pune schema aici? la ce curent le-ai alimentat? si curentul optim e diferit in functie de culoare.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Pozele: www.websat.ro/fun/
1. Led-ul de 3 w (desi acum cred ca primeste de la sursa doar 500mA, deci e de 1,5 W)
2 Spotul facut de cele 5 leduri albe
3 lanterna
Setarile aparatului au ramas aceleasi pentru pozele spoturilor

----------
Diverse
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Mitica wrote:Pozele: www.websat.ro/fun/
1. Led-ul de 3 w (desi acum cred ca primeste de la sursa doar 500mA, deci e de 1,5 W)
2 Spotul facut de cele 5 leduri albe
3 lanterna
Setarile aparatului au ramas aceleasi pentru pozele spoturilor


cam ce marime are spotul de la aprox 60 de cm?

Acvariul meu
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

La ledurile astea noi spotul are o forma de tipul asta:
http://www.kaidomain.com/UploadFiles/633601393157333750.JPG

In pentru lanterna mea, la 60 cm diametrul cercului mare e cam 80 cm iar cercul mic, miezul, are cam 10 cm. Cam putin.. cred ca ar trebui un difuzor care sa imprastie un pic spotul

----------
Diverse
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Sorry, spun prostii... am dat acum jos reflectorul de la led si fara reflector nu are hotspot, e doar un cerc de lumina uniforma.

----------
Diverse
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

bilti wrote:

nu poti pune schema aici? la ce curent le-ai alimentat? si curentul optim e diferit in functie de culoare.


Asta este schema.
image

Stiu ca si curentul este in functie de culoare, dar l-am setat la 20mA fiind safe pentru toate felurile de LED-uri.
Mai pun odata pozele ca prima oara nu mi-au iesit OK

LedurileON.
image

Montaj. Tranzistoarele si condensatoarele sunt pe fata placata. Pe viitor componentele vor fi pe fata placata (toate ledurile pe o parte, celelalte componente pe alta parte).
image

Si cablajul...
image

<<-->>
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

daca le alimentezi direct la tensiunea nominala lumineaza mai tare?
daca da insemna ca ai pus prea multe leduri acolo. cat ai pe leduri in montajul tau? se incalzesc componentele?

Acvariul meu
[Yahoo!]
AlexRizoiu
Junior member

Joined: 30/11/2008 12:18:00
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma intereseaza si pe mine care este raportul de luxi(lumeni)/litru de apa ce trebuie sa il aiba o instalatie LED pentru a satisface un acvariu plantat si pentru a asigura o crestere armonioasa a plantelor.
Vad ca se discuta puternic aici despre led-uri si daca tot zice lumea ca o sa fie revolutie, pai atunci intru si eu.

Azi, ca maine poate fi prea tarziu!
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am facut si eu ceva progrese.

Pot controla precis range-ul de luminozitate a unui led alimentat la 20mA. Filmuletele contin o demonstratie despre ~1.5sec 'sunrise' urmate imediat de ~1.5s 'sunset'. Am folosit doar un singur led deocamdata. De aici pana la a grupa 300 nu mai decat o ... munca de chinez

Doua filmulete: ... unul ... si ... al doilea ...

Cred ca o sa pun si comunicatie USB incat 'schemele' de iluminat sa le poti trimite de pe laptop/pc unde intr-un program tragi de cateva curbe (rosu, alb si/sau rosu) pe toata durata zilei (inclusiv tranzitii de intensitate cand vrei) iar valorile se trimit catre montaj si montajul le urmeaza.

Ah, de cand visez eu sa ma conectez cu laptopu la acvariu
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

PS: (rosu, alb si/sau albastru*)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Tot eu..

Inca un ... demo ...

Pot controla intensitatea LED-urilor folosind niste butonele. O demonstratie ca se poate controla din soft (si ulterior de la un set de date uploadate de pe PC) intensitatea LED-urilor.

Inchipuiti-va fiecare led verde din film ca fiind array-ul de leduri rosii, altul de leduri albastre, altul de leduri bleu

In cateva zile ma apuc de trial-uri pentru partea de putere mare (placuta care o vedeti in film ruleaza de pe un port USB de laptop, ce nu da mai mult de 100mA la 5V).
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am inchis placa intr-un capac destul de estetic cu doua ventilatoare . Probabil c-o sa treaca 2-3 luni pina o sa fac poze .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Porcu wrote:Am inchis placa intr-un capac destul de estetic cu doua ventilatoare . Probabil c-o sa treaca 2-3 luni pina o sa fac poze .


se incalzesc ledurile asa?

Acvariul meu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bilti wrote:se incalzesc ledurile asa?
Aproape deloc, doar un pic caldute.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com