[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu leduri-incercari  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alin.calu
Member
[Avatar]
IP:

Mai jos am pus poze.

1. Iluminat cu NEON

2. Iluminat cu LED+NEON

3. Iluminat cu LEDURI
[Thumb - neon.jpg]

[Thumb - led+neon.jpg]

[Thumb - leduri.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2016 21:00:43

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

IP:

Interesanta ideea de a inseria benzile de led-uri. Din fotografii la prima vedere ar parea ca arata la fel. Am luat insa imaginil la studiat si am vazut ca nu sunt facute la aceleasi setari => noi vedem ce a corectat aparatul Dupa asta am pus vazut comparativ ce combnatie RGB au cateva puncte fixe si difera foarte mult (rosu 78 la neon si 107 la led-uri). Asta nu imi spune nimic de tenta de culoare deoarece ce masor eu este culoarea reflectata de un obiect colorat. testele ca sa fie bune se fac cu aparatul pus pe trepied, pus cu setarile pe manual si o bucata de material alb sau mai bine gri 20% bagat in acvariu (pe el se fac comparatiile de deviatie de culoare). Asta daca vrei sa compari partea vizuala. Pe partea calitativa a luminii pentru plante ori vei practic in timp cum se comporta ori masori cu un PARmetru.
alin.calu
Member
[Avatar]
IP:

Pozele au fost facute cu telefonul, voi incerca sa fac si cu aparatul pentru a vedea exact ce si cum avem.
Cu ochiul liber se vede o diferenta, iluminarea cu leduri e mai uniforma, distribuita egal in tot bazinul (poate si datorita pozitionarii ledurilor) dar si mai puternica decat cea a neonului.
Ca tenta de culoare, am incercat prin introducerea ledurilor rosii si albastre sa "impac" pe toata lumea.

Mai urmeaza de adaugat ceva leduri albe, apoi sa gasesc o modalitate de a le prinse si asigura bine pe capac.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2016 06:19:46

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!

Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to: