[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
40L Iwagumi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Erau doar niste remarci,greseala mea ca am fost superficial in ceea ce priveste lucrurile deja discutate.
In ceea ce priveste albul din spate nu trebuie sa fie neaparat un colant alb,ci chiar un carton deschis la culoare sa mai deschida peisajul.
in rest,inca odata felicitari pentru faptul ca ai facut public un setup de acvariu si pentru cum ti-a iesit.Mi-a atras atentia mult acest topic tocmai pentru ca urmatorul proiect al meu este tocmai un Iwagumi(o aglomerare de pietre).
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Spre disperarea shrimpilor azi i-am dat o tunsoare la iarba.

image
image
image

Scuzati hardware-ul dar nu am avut timp pentru detalii
Sunt tare curios daca dupa frezura vor aparea algele. La momentul asta algele sunt aproape 0. Singurul loc unde se pot observa ceva puncte de alge este polenizatorul lui Amano.


Va salut,
D
Baldur
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2007 13:27:54
Messages: 38
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze ca intreb, poate ca sa mai zis pe aici dar nu gasesc: ce rol are in acvariu polenizatorul lui Amano?

PS- mie imi plac piertrele alea asa mici, parca acvariul e mai mare cu ele asa.
[Email]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Multumesc,

Baldur wrote:Scuze ca intreb, poate ca sa mai zis pe aici dar nu gasesc: ce rol are in acvariu polenizatorul lui Amano?


Nu este nici o suparare . Poate traducerea mea este de vina am vrut sa zic ADA Pollen Glass - difuzor de CO2 cu alte cuvinte.

D
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Inca un update dupa aproape 2 saptamini de la tunsoare.
In continuare nici un fel de alge, ceea ce ma face sa hranesc shrimpi aproape in fiecare zi.
Am luat si niste masuratori chiar inainte de a schimba apa simbata trecuta si aratau cam asa:

pH 6.4
KH 1.1
GH 3.4
Ca 20 ppm
NO3 as spune aproape de 0 ppm
PO4 as spune aproape de 0 ppm
Sunt tare curios sa aflu cit este K dar nu am testul

Inainte de a schimba apa:
image

In timp ce schimbam apa:
image

Si tandemul:
image

Dupa cum se vede in ultima poza am mutat filtrul si difuzorul de CO2 pe laterala. Acum astept sa vad daca asta v-a afecta cu ceva mersul acvariului.

Multumesc,
D
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

In primul rand felicitari pentru acvarii. Sunt super.
Si in al doilea rand am si eu o intrebare: folosesti pH controler? Sau ai un reglaj manual al instalatiei?
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

canadezu wrote:
Dupa cum se vede in ultima poza am mutat filtrul si difuzorul de CO2 pe laterala. Acum astept sa vad daca asta v-a afecta cu ceva mersul acvariului.

Cred ca deja l-a afectat... arata mult mai bine

...
[Yahoo!] [MSN]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

m_3 wrote:In primul rand felicitari pentru acvarii. Sunt super.
Si in al doilea rand am si eu o intrebare: folosesti pH controler? Sau ai un reglaj manual al instalatiei?


Multumesc,

Nu folosesc pH controler, nu cred ca se renteaza asa ceva la acvarii mici.
De fapt pe acea butelie de CO2 sunt 3 acvarii iar CO2 merge 24 din 24 in toate 3.



fipilica wrote:Cred ca deja l-a afectat... arata mult mai bine


Multumesc,

Am tinut minte recomandarea ta de acum 2 luni singurul motiv care m-a oprit de la mutare au fost algele. Era in perioada cu GDA si m-am gindit ca avind filtrul in partea de mijloc aveam o mai buna circulatie a apei in acvariu.

D
crstn_savu
Junior member

Joined: 27/03/2008 19:25:20
Messages: 73
Location: Oradea
IP:
Offline

pentru inceput vreau sa te felicit pentru acvariul tau... toate stima
sunt curios daca acvariul din a doua poza este acelasi acvariu ca si in celelalte poze... din cate se vede pare sa nu fie acelasi acvariu. Poti te rog sa atasezi o poza si cu acel acvariu... pare foarte frumos si acela
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

crstn_savu wrote:pentru inceput vreau sa te felicit pentru acvariul tau... toate stima
sunt curios daca acvariul din a doua poza este acelasi acvariu ca si in celelalte poze... din cate se vede pare sa nu fie acelasi acvariu. Poti te rog sa atasezi o poza si cu acel acvariu... pare foarte frumos si acela


Multumesc

Daca vorbesti despre poza asta

image

este acelasi acvariu fotografiat cu aceiasi lumina din alt unghi si umplut doar jumatate. Am facut poza in timp ce schimbam apa si intr-o oarecare stare de ebrietate

Va salut,
D
crstn_savu
Junior member

Joined: 27/03/2008 19:25:20
Messages: 73
Location: Oradea
IP:
Offline

ma refer la a acvariul de jos din poza asta:

image
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

V-au taiat netu' in Canada? Ca niciunul dintre canadieni n-a mai scris nimic.

865
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut canadezu felicitari pentru acvariile tale frumoase!

Vreau sa te intreb si eu ceva, nu consumi prea mult CO2 cu instalatiile de filtrare de tip cascada? Eu stiu ca acele instalatii scot CO2-ul din apa si fac instalatia de CO2 ineficienta sau creste mult consumul de CO2.
Mersi si astept si eu poze cu acvariul de pe randul de jos .
[Email]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Sesmar wrote:V-au taiat netu' in Canada? Ca niciunul dintre canadieni n-a mai scris nimic.


Inca mai avem net problema este ca eu cel putin nu mai am timp nici sa respir. Cum am mai spus pe aici pe undeva lucrez la fabrica de ghiata deci sunt ocupat pina peste cap vara. Cind ma uit la acvarii i-mi vine sa pling dar se apropie toamna si am citeva proiecte in cap .

RaresLuc wrote:Salut canadezu felicitari pentru acvariile tale frumoase!

Vreau sa te intreb si eu ceva, nu consumi prea mult CO2 cu instalatiile de filtrare de tip cascada? Eu stiu ca acele instalatii scot CO2-ul din apa si fac instalatia de CO2 ineficienta sau creste mult consumul de CO2.
Mersi si astept si eu poze cu acvariul de pe randul de jos .


De obicei eu le folosesc si pentru filtrare si pentru difuzarea de CO2 dar numai in acvarii mici pina la 80L. Merg cu 1 bula poate 1,5 /sec si totul este ok drop check-rul sta in verde spre galben. De CO2 nu ma intereseaza cind se termina umplu butelia (10$) :-)

Multumesc,

D
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Nu ,fa taieri masive in plante deodata ca strici echilibrul acvariului
Maxim 30 % din volumul plantelor
gheata ta din canada ar prinde bine la berea rece din romania

Ogar batrin dar.... cu miros fin
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

lazarginel wrote:Nu ,fa taieri masive in plante deodata ca strici echilibrul acvariului
Maxim 30 % din volumul plantelor
gheata ta din canada ar prinde bine la berea rece din romania


Multumesc George,
N-o sa tai nimic nu-ti fa idei :-P. Incerc sa pastrez fiecare acvariu in echilibru pe cit posibil.

Pai daca berea este rece ce nevoie mai ai de ghiata din Canada? Eu ma gindeam ca ar fi fost buna la o Feteasca Regala cu un pic de apa de borsec turnata de sus sa iasa spritul mai acidulat. Si nu incepe acum cu retetele tale sa mi se faca iar rau la lunch time :-P

D
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline


Daca ai stii ce ,retete traditionale am in cap (de mincare si bautura )
Dar .....NU...mai bine ,ca nu vreau sa te oftic

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com