[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
40L Iwagumi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

canadezu wrote:Inca un mic update
De ceva vreme ma lupt cu GDA, asa ca acum 1 saptamina am decis sa o las in pace sa-si faca de cap, se pare ca metoda da rezultate:




Cand am citit ca GDA trebuie lasata in pace nu am crezut ca asta da rezultate. Spre norocul meu momentan nu am avut asemenea probleme

Acvariul incepe sa arate foarte misto

865
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

BlackAdder wrote:
canadezu wrote:Inca un mic update
De ceva vreme ma lupt cu GDA, asa ca acum 1 saptamina am decis sa o las in pace sa-si faca de cap, se pare ca metoda da rezultate:

Cand am citit ca GDA trebuie lasata in pace nu am crezut ca asta da rezultate. Spre norocul meu momentan nu am avut asemenea probleme

off topic:
am avut tipul asta de alga de fiecare data cand am setat acvariul de 60 litri, adica de 2 ori
Aparea dupa aprox. 3 saptamani de la setare si apoi disparea dupa inca vreo 2-3. Singurul lucrul care l-am facut a fost sa adaug 1 singura data 2-3ml dintr-o solutie de fertilizat flori (nu il luati ca pe un sfat sau indicatie, acest lucru s-a intamplat 1 singura data pe durata setup-ului). Cel mai probabil coincidenta era faptul ca disparea la 2-3 zile.

In concluzie sunt unul dintre cei carora le-a disparut de la sine
Macar de-ar fi toate la fel

On topic:
frumos, imi place mult mai mult cu negru. Obs: oare n-ai putea sa muti hardware-ul acela intr-un colt? Parca prea sta in calea senzatiei de adancime

...
[Yahoo!] [MSN]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

BlackAdder wrote:Acvariul incepe sa arate foarte misto


Multumesc BlackAdder

fipilica wrote:On topic:
frumos, imi place mult mai mult cu negru. Obs: oare n-ai putea sa muti hardware-ul acela intr-un colt? Parca prea sta in calea senzatiei de adancime


Multumesc Fipilica,
Asa este ai dreptate , promit ca data viitoare am sa fac pozele fara nici un fel de hardware.

D
uisanata
Junior member

Joined: 09/10/2007 20:05:32
Messages: 24
Location: Bucuresti - Tei
IP:
Offline

sunt invidios pe utricularia ta!
ce pacat ce nu se gaseste pe plaiurile noastre, desi creste in Delta Dunarii. crezi ca ar supravietui unui transport, sa o cumpar din alte meleaguri?
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Eu zic ca merita incercat daca nu face mai mult de 5 zile.
Am vazut citiva baieti de pe forum care o au, poate te ajuta ei cu o frunza doua.
Ti-as trimite eu de aici dar cred ca o sa faca 2 luni pina acolo

uisanata wrote:ce pacat ce nu se gaseste pe plaiurile noastre, desi creste in Delta Dunarii


Ce creste in Delta Dunari? Utricularia Graminifolia ? Poate Vulgaris sau Australis care se gasesc si pe aici prin santuri si care arata cu totul si cu totul altfel.

D
uisanata
Junior member

Joined: 09/10/2007 20:05:32
Messages: 24
Location: Bucuresti - Tei
IP:
Offline

http://www.ddbra.ro/biodiversitate.php

E posibil sa fie altceva, ai dreptate, dar am vazut de multe ori denumirea de 'utricularia sp' alocata unei poze cu utricularia graminifolia.

'Utricularia: The largest genus of carnivorous plants, it consists of some 215 species which occur in fresh water and wet soil across every continent except Antarctica. Utricularia graminifolia is a small perennial carnivorous plant that belongs to the genus Utricularia. It is native to Asia, where it can be found in Burma, China, India, Sri Lanka, and Thailand.' (wikipedia)
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Parerea mea este ca nu ai sa gasesti UG in Delta Dunarii.
Exista multe confuzii intre Utricularii defapt citeva dintre ele nu le poti deosebi decit prin culoarea florilor.
Eu am vreo 4 feluri (Minor, Graminifolia, Bisquamata si Longifolia) doua dintre ele in forma terestra nu le pot deosebi decit daca infloresc este vorba de Graminifolia si Bisquamata.

D
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Chiar ieri am scos niste utricularia vulgaris din acvariu .. introdusa accidental.
A crescut destul de rapid fara sa fie fixata in substrat. Probabil ca o sa mai gasesc asa ca daca mai scot iti dau un semn
Oricum nu arata deloc ca Graminifolia.

----------
Diverse
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

canadezu...stii melodia aia "Blame Canada" ?

Am vazut pozele...super tare
[Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Am avut ceva timp liber weekendul asta asa ca am facut niste poze

image
image
image
image
image
image

Glosso a cam scapat de sub control , am sa incerc sa rectific problema dupa pasti.
Totul este foarte sanatos si aproape algae free.
Schimb 50% din apa in fiecare simbata dupa care dozez 5ml Tropica Plant Nutrition, 1g CaSO4, 1g K2SO4, si 2.5 ml EI macro.

Va salut,
D
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

BlackAdder wrote:canadezu...stii melodia aia "Blame Canada" ? Laugh

Am vazut pozele...super tare


Multumesc frumos BlackAdder si ultima ta aditie la galerie arata super
Imi pare rau dar nu cred ca stiu melodia asta , but if you want Blame Canada :-)

D
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Imi place mult .......

canadezu wrote:Glosso a cam scapat de sub control , am sa incerc sa rectific problema dupa pasti.
Pina atunci o evadeze din acvariu ... .

Poze: smilie ... Poze cu plante
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Porcu wrote:Imi place mult .......

canadezu wrote:
Glosso a cam scapat de sub control Embarassed , am sa incerc sa rectific problema dupa pasti.


Pina atunci o evadeze din acvariu ... LOL .


Nici o problema am sa o fac salata la friptura de miel :-P
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Eu cred ca "s-a facut". Arata foarte bine. Daca erau pietrele ceva mai mari era si mai bine. Imaginile usor de sus sunt cele mai edificatoare in acest sens. Oricum e primul iwagumi adevarat la aceasta galerie, din cate stiu eu. Felicitari!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

INTROS wrote:Eu cred ca "s-a facut". Arata foarte bine. Daca erau pietrele ceva mai mari era si mai bine. Imaginile usor de sus sunt cele mai edificatoare in acest sens. Oricum e primul iwagumi adevarat la aceasta galerie, din cate stiu eu. Felicitari! OK


Multumesc frumos INTROS,

Asa este, ai avut si ai dreptate cu bolovani astia .
Sa stii ca si acum inca ma mai uit dupa pietre. O data si o data tot o sa gasesc eu colturoasele alea nu ma las (oricum ma gindesc sa incep alt acvariu numai cu HC).
Nu stiu dece dar nu ma lasa inima sa arunc cu bani pe pietrele lui Amano.

D
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

canadezu wrote:ma gindesc sa incep alt acvariu numai cu HC


canadezu wrote:nu ma lasa inima sa arunc cu bani pe pietrele lui Amano.
Io zic sa te apuci sa arunci cu pietre ca ale tale dupa Amano ....... si probabil c-o sa arunce si el dupa tine cu pietre ca ale lui :soare: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
roby
Member

Joined: 06/06/2006 12:43:19
Messages: 131
Location: israel
IP:
Offline

in aceste ultime poze nu se vede niciun filtu nici o instalatie de co2,nu ai?sau doar le-ai scos pentru a face aceste fotografii
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Hi roby,

Le-am dat afara pentru poze
nicolaepaun2008
Junior member

Joined: 13/04/2008 21:17:20
Messages: 71
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos acvariu,dar:
1-pe spatele acvariului ar fi dat bine un backround alb
2-pietrele sunt prea mici pentru acvariul ala(ar fi dat bine daca erau mai mari),aproape au fost acoperite de plante
3-se cunoaste pe mijloc ramforsarea de la capac
4-prea multe suspensii in apa
5-glosostigma dupa cum vad eu are deja 2-3 straturi si deja a inceput sa tinda spre suprafata
Sper sa nu te superi;in schimb te felicit pentru lipsa algelor.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

nicolaepaun2008 wrote:Frumos acvariu,dar:
1-pe spatele acvariului ar fi dat bine un backround alb
2-pietrele sunt prea mici pentru acvariul ala(ar fi dat bine daca erau mai mari),aproape au fost acoperite de plante
3-se cunoaste pe mijloc ramforsarea de la capac
4-prea multe suspensii in apa
5-glosostigma dupa cum vad eu are deja 2-3 straturi si deja a inceput sa tinda spre suprafata
Sper sa nu te superi;in schimb te felicit pentru lipsa algelor.


Multumesc pentru critici si pentru felicitari,

1. inca nu m-am decis pentru un background dar sigur nu va fi alb. Tu dece crezi ca ar trebui sa fie alb?
2. s-a ajuns deja la concluzia ca pietrele sunt prea mici citeva posturi mai sus :-)
3. acvariul nu are nici un capac si nu exista nici o ramforsare
4. o parte din acele suspensii sunt melcii care ajuta la curatarea acvariului
5. la fel ca la punctul 2, deja sa disputat problema :-)

Vreau sa mentionez ca am facut acest acvariu doar pentru fun si pentru sa impart cu voi problemele dar si invatarile. Nu vreau sa particip cu el la nici un concurs, mai ales ca sunt afon in deale fotografiatului. As putea sa bag diatomul pe el sa fac apa cristal, un saculet cu pennies sa omor toti melci, sa arunc inauntru vreo 10 rasbora, sa platesc un fotograf de meserie si dupa aia sa te tii poze nene. Nu asta este ideea vreau sa vi-l arat asa cum este
In alta ordine de idei, poate ca-l mai tin vreo citeva luni dupa care va zbura totul din el si un alt proiect se va naste

Va salut,
D
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com