[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
40L Iwagumi  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Pentru ca am doua bazine de 40l in garaj care stau de geaba si tocmai am pus mina pe niste Utricularia graminifolia, m-am decis sa incerc un Iwagumi intr-unul. As vrea sa impart cu voi constructia si problemele care probabil( mai mult ca sigur) or sa apara.
Comentariile si criticile sunt foarte bine venite asa ca nu va sfiiti.

Astea sunt acvariile:
image
Ma gindeam sa-l folosesc pe ala din dreapta si sa pun luminile sub dulapul ala suspendat cred ca ar da mai bine descoperit.

Am sa folosesc pietrele din fata acvariului din stinga, sunt black slate un fel de gresie naturala, sorry nu stiu cum sa-o traduc, aici se folosesc la pavat prin gradini sau ghiar ca gresie in casa.
image

Este prima oara cind folosesc UG tot ce stiu despre ea este de pe site-ul de la Tropica si citeva sfaturi de la tipul care mi-a dat-o, asa ca daca cineva are mai multa experienta cu aceasta planta, sfaturile sunt bine venite.
Inca nu m-am decis asupra substratului. Tipul asta o tinea in Eco Complete (probabil ca asta am sa si folosesc) dar ma gindeam la ceva de genul DIY avind in vedere ca UG in mediul natural traieste printre “frunze moarte” (leaf litter) si ca nu va fi decit ea in acest bazin (ceva idei?).
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu te grabi cu pietrele - sunt esenta iwagumi, asteapta putin sa ajung acasa si iti pun niste link-uri (sunt pe fuga, inca la servici). Cele pe care le ai acolo sunt departe de ideea iwagumi. Atentie mare la alge - iwagumi are prin definitie masa mica de plante, dar lumina multicica sa faca covorul. Ar fi nevoie si de plante fundal, de obicei ceva Eleocharis acicularis. Popularea cu pesti aici chiar trebuie sa fie delicata, ca nu prea mai poti sifona... Voi reveni cum ti-am promis.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Multumesc Intros,

Nu e niciun fel de graba :-) ma gindeam la acest slate pt ca in apa arata foarte bine, un negru inchis.
Am niste Eleocharis la munca asa ca nu ar fi nici o problema.
Pentru fauna ma gindeam pentru inceput la niste puiet de Rasbora espei (am gramezi in 100l) si niste Red Crystal Shrimp.


Atentie mare la alge - iwagumi are prin definitie masa mica de plante, dar lumina multicica sa faca covorul

Aici ma gindesc ca o sa fie challenge-ul si fun-ul o sa vedem ce o iesi
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stilul pe care vrei sa il incerci este legat indiscutabil de modul filozofic de a privi si contempla amnuntele ascunse ale gradinilor Zen japoneze, de genul gradinilor "uscate" din piatra si nisip Karensansui, Kyoto. Distributia, plasamentul si tipul de roci utilizate tine de aceasta filozofie, care transpusa in aquascaping de acelasi Takashi Amano, de care vrem nu vrem trebuie sa tinem cont, a insemnat aparitia acvariilor iwagumi, in forma lor cea mai simpla "sanzon iwagumi", adica trei roci grupate.

Hardscape-ul = cea mai mare roca - "big Buddha" si doua mai mici, a caror axa prelungita formeaza un triunghi ce are ca varf piatra cea mare, varful rocii mari fiind de obicei plasat strategic, intr-unul din punctele ce se produc conform "proportiei de aur", sau macar dupa regula treimilor din fotografie.

Substratul la aceste acvarii este puternic terasat (in amfiteatru) pentru a da perspectiva chiar in acvarii mici, - ai un exemplu aici, iar pe de alta parte trebuie sa asigure un start fulminant pentru plante covor, gen Hemianthus "Cuba", altfel apar algele pana faci covorul, deci un substrat ADA Aquasoil ar fi cea mai buna alegere, mai ales ca nu iti trebuie mult ptr un acvariu de 30-40 litri.

Vei gasi aici cateva principii de aranjare a rocilor si plantelor in aceste acvarii, iar o animatie haioasa aici.

Un mic sfat- din tot ce am citit (pana acum nu am incercat un iwagumi, dar cine stie - am si eu pe cel de 30 litri....) vei duce lupte grele cu algele din motivele din primul reply- ai nevoie de lumina multa pentru covorul de plante - la 40 litri mai indicat ar fi cum spuneam Hemianthus callitrichoides decat Glosso, - iar masa de plante e mica, de aceea pana la maturarea acvariului mai lasa intr-un colt in spate ceva Ludwigii repens sa mai blocheze algele si le scoti progresiv, pe masura ce avanseaza covorul.

Ai nevoie sigur de CO2 la lumina multa care iti trebuie la 40 litri. Daca era mare acvariul, faceai covorul cu Eleocharis parvula si nu aveai nevoie de multa lumina.

Doua exemple clasice

exemplul 1 - acvariu mare
exemplul 2- unul mic cam cum ar trebui sa iasa al tau, doar ca aici sunt mai mult de 3 roci.
Cauta cu rabdare rocile ideale, cum spuneam sunt esenta acestui tip de acvariu.

Mult succes, asteptam rezultatele aici!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Foarte ajutatoare link-urile, multumesc frumos

Acum dupa ce am citit si am vazut , inca ma mai gindesc la tipul de roci si cum sa le asez.
Cit de curind o sa vin cu niste poze.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Uitasem cele mai proaspete exemple - de la AGA 2007:
ex 1
ex 2
Sper sa fie in timp util!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ambele aveau instalaite de CO2, iar cel din linkul 2 chiar una de la JBL (Profi 3).

Sunt de parere ca este mai usor de realizat cel cu riccia. La cel cu HC o dai in balbaiala cu algele pana faci un covor complet, in comparatie cu ricia care se intinde imediat.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Dupa cum am mai spus as vrea incerc Utricularia graminifolia pentru foreground si Eleocharis parvula for background.
Am fost surprins sa vad ca tipul din ex 1 foloseste PPS Pro. Si eu folosesc acest sistem la toate acvariile si ma gindeam sa-l folosesc si aici dar ceva de genul 1/2 cel putin la inceput.

D
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

canadezu wrote:Dupa cum am mai spus as vrea incerc Utricularia graminifolia pentru foreground si Eleocharis parvula for background.
Am fost surprins sa vad ca tipul din ex 1 foloseste PPS Pro. Si eu folosesc acest sistem la toate acvariile si ma gindeam sa-l folosesc si aici dar ceva de genul 1/2 cel putin la inceput.

D


Mi se par bune ambele intentii. Succes !

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Dupa o "expeditie" pe muntele din fata casei am venit acasa cu o galeata de pietre.
Dupa o sticla de vin am inceput sa asez pietrele in acvariu.

image
image
image

D
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Trage un ciocan :hammer: in "cartoful" ala din spate stanga, ca e prea globulos ptr iwagumi (poate iti iese mai ascutit), sau cel mai bine mai cauta una un pic mai mare decat "cartoful", dar mai ascutita, mai coltoasa. Pe cea rotunda din stanga fata (mijlocie) as pune-o spre mijloc, usor in dreapta si spate fata de cea mica din fata ei, dar fara a fi pe linia de mijloc a acvariului, iar cea mica din stanga fata foarte putin mai la stanga, pentru a crea un triunghi cu cele doua din spate. Daca cea din spate va fi mai mare si mai ascutita, nu conteza ca se suprapun putin vazute din fata , ptr ca se vor separa prin plante si se vede profunzimea (arunci cateva fire de E. parvula mai la final intre ele, dupa ce a crescut cat de cat Utricularia , daca ramane ea ptr covor). Cele din dreapta mi se par bine, cea din spate are varful bine orientat, ar trebui sa "tinteasca" spre "viitorul varf" al big Buddha. Oricum esti clar pe drumul cel bun.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Ma gindisem la cartoful ala pentru ca intradevar aducea a burta lui Buddha
Ok am schimbat cartoful cu o alta barabula, este ultima din seria pietre intregi, dupa asta va trebui sa folosesc ciocanul.
Am mutat si cele 2 roci din stinga.

image

image

D
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Ar mai fi o varianta si cred ca asta da cel mai bine.
Am inlocuit roca mai mare, din dreapta, iar ea a trecut pe post de Buddha.

image
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

E OK, mai subtiaza substratul putin in fata sa fie mai in panta, de altfel Utricularia nu are nevoie de cine stie ce grosime de substrat. Sper sa iti iasa cum doresti, eu cred ca va fi frumos. Sa bagi CO2 de la inceput! Bafta!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
uisanata
Junior member

Joined: 09/10/2007 20:05:32
Messages: 24
Location: Bucuresti - Tei
IP:
Offline

acvariu tau si felul in care ai inceput seamana foarte mult cu acesta: acvariu de 10 litri, iar aici gasesti si jurnalul acestui acvariu.

image
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

acvariu tau si felul in care ai inceput seamana foarte mult cu acesta: acvariu de 10 litri, iar aici gasesti si jurnalul acestui acvariu.

Multumesc,
Dece ti se pare ca al meu seamana cu asta?


L-am umplut cu apa, plantele sunt in locul lor urmeaza poze si detalii.


D


PS:
@INTROS: multumesc pentru follow up
uisanata
Junior member

Joined: 09/10/2007 20:05:32
Messages: 24
Location: Bucuresti - Tei
IP:
Offline

citeste linkul. ma refer la asezarea pietrelor. si tipul celalalt tot cam asa a inceput, doar ca a schimbat de mai multe ori setup-ul pana sa ajunga la varianta de la AGA.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

citeste linkul. ma refer la asezarea pietrelor. si tipul celalalt tot cam asa a inceput, doar ca a schimbat de mai multe ori setup-ul pana sa ajunga la varianta de la AGA.


Foarte interesant linkul, inca mai citesc la el , multumesc frumos .


Cite ceva despre hardware.

Filtru: TopFin 10 cu bio balls pentru material filtrant

Lumina:
image

Lampa este mesterita de mine ca sa incapa cele 2 twistere florescente.
Becurile sunt Daylight 27W, 6500K, 80 CRI, 1660 lumens.
Pentru inceput or sa fie aprinse 8 ore/zi.

Substratul: Floor Dry

image
image

Va rog sa nu rideti am vazut ca o gramada de baieti l-au folosit cu succes pe aici si am zis hai sa-i dau si eu o incercare. Singura problema este foarte foarte usor si din acest motiv e foarte greu de plantat in el.

Carbon:
Glutaraldehyde - este substanta folosita de Seachem in Excel.

Fertilzare:
PPS Pro ½ de doza in fiecare zi
Glutaraldehyde 2.5% 2ml pe zi
CaSO4 doar sa ridic GH la 4-5

Prima zi Duminica 6 Ianuarie

image
Apa este cam tulbure cred ca este de la substrat si de la CaSO4

Apa:
pH 6
GH 1.12
KH 0.56
NH3/NH4 0ppm
NO2 0ppm
NO3 0ppm
PO4 0.25ppm
Ca < 10ppm

Asta este facuta in seara asta:
image
Vad ca a inceput sa se mai limpezeasca, Doamne ajuta

D
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut !

... hai ca incepe sa se vaza luminita de la capatu' tunelului ... cred ca o sa arate bine cam in 3-4 saptamani, bravo ! ... din punctul meu de vedere, piatra din dreapta-fata e cam in plus, da' e doar o opinie personala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

koala wrote: din punctul meu de vedere, piatra din dreapta-fata e cam in plus, da' e doar o opinie personala ...

Nu este chiar in plus, daca ar scoate-o ar fi dezechilibrat, toate pietrele ar fi in triunghiul din stanga-spate, daca trasezi mental o diagonala a bazei acvariului din stanga fata in dreapta spate.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com