[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu e scoarta - mai degraba e bogwood. Poti sa il pui linistita in acvariu. Il speli bine si poti sa il pui in acvariu. Daca nu pluteste legi pietre de el si il scufunzi in apa pina cind nu o sa mai pluteasca - daca nu esti norocoasa e posibil sa dureze 2-3 luni.

Pe pietroaie torni putin otet. Daca nu sfiriie si nu scot bule se pot folosi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Liv wrote:

Eu am un E900 (3 litri) la care am adaogat pt. ciclare un Ecoo pro 200 (luat pt. un cub de 27litri). Vezi ca am depasit de departe orice recomandare a producatorilor - fiecare e declarat ca fiind bun pt. acvarii de 200 litri (al meu are 180 litri brut - brut inseamna tot volumul interior). Dupa 3-4 zile de la montarea celui de al 2-lea filtru am vazut imbunatatiri majore la claritatea apei.



Cu scuzele de rigoare ca ma bag peste topicul colegei, eu am un ecco pro 200 folosit cu spray bar tot de la eheim pentru un acvariu de 60 litri si neavand posibilitatea de reglaj al debitului, acesta mi se pare cam puternic pentru acvariul meu. Imi inchipui ca intr-un acvariu de 27 litri face furtuna. As vrea sa te intreb daca exista vreun regulator de debit pentru acest filtru sau ai gasit tu vreo modalitate cum sa il reduci?

This message was edited 2 times. Last update was at 03/12/2019 10:28:44

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu vreau sa il reduc, desi e posibil din robinetul de OUT sau mai degraba strangulezi putin furtunul de pe OUT. O sa folosesc un filtru de substrat DYI din tevi de pvc. Asa ca fluxul de apa va fi imprastiat pe toata suprafata substratului.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@Raluca - pina reusesti sa iei un filtru trebuie sa maresti filtrarea. Poti sa o faci foarte usor.

Iei 2 litri de Matrix sau Siporax (preferabil Matrix - e dublu ca pret, dar mult mai eficient; Siporax e 30-35lei/litru) il pui intr-o plasa de plastic - sau o bucata dintr-o perdea, un sac de spalat haine - si il plasezi linga intrarea din filtrul care il ai (sint niste fante sau gauri in partea de jos a filtrului). Apa circula prin sac si prin materialul filtrant biologic fara probleme, doar ca o sa arate cam urit.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2019 22:38:09


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Wow! Super idee! Asa voi face, pana iau ce mi ai recomandat initial.
Multumesc si seara placuta sa avem, noi si pestiucii nostri
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ii multumesti lui Koala care a confirmat-o.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
FLORIN_UPS
Junior member

Joined: 13/11/2019 21:37:29
Messages: 14
Location: Timisoara
IP:
Offline

incearca asta.la mine merge perfect... https://www.youtube.com/watch?v=aFXsFNApU-U
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Buretii nu poate sa ii schimbe - inca. Nu are nimic altceva ciclat pe acolo.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Liv wrote:Deci ai filtrare slabuta spre slaba. Toate kiturile complete au 2 lucruri in comun: filtrare slaba si lumina cam putina.

Ai cam 15lumeni/litru deci te incadrezi la iluminat slab. Nu cred ca Eleocharis (iarba care o ai in fata) o sa reziste. Lasa lumina pe mai tirziu - e mult mai greu de modificat.

Important e filtrul. Ai deja cam prea multi pesti pt. filtru. Ai burete si burete combinat cu carbune activ. Adica ai filtrare chimica si mecanica. Aproape deloc filtrare biologica care e cea mai importanta.

Ai 2 variante:

1. Filtru extern:

https://abc-zoo.ro/16540-eheim-classic-600-2217010-1000-l-h-fara-medii-filtrante.html

Sau chiar un Eheim Classic 1000

Sau daca poti (cred ca e preferabil):

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-oase-biomaster-thermo-600-18045

Ambele vin doar cu bureti deci va trebui sa cumperi si Seachem Matrix, Sera Siporax sau in cel mai rau caz piatra ponce (preferabil e primul , dar e mult mai scump). E posibil sa fie nevoie sa faci niste decupaje in capac ca sa intre furtunele. Oricum varianta cu filtru extern e cea mai buna.

2. Modifici filtrul care il ai. Pastrezi un burete la intrarea apei in filtru (pe care o sa il speli cam des), iar restul spatiului (din care o sa scoti buretii) o sa il umpli cu Matrix sau Siporax.

Din cite am citit la acvariile Juwel filtrul e lipit de geam cu silicon si e cam greu de scos, deci poti lua in considerare si sa nu faci nici o modificare la filtru si sa adaogi un Eheim classic 300 sau un Eheim Ecco Pro 300 (in care sa pui Matrix sau Siporax.

Indiferent ce varianta alegi, Matrix sau Siporax va trebui sa stea in acvariu (intr-o plasa de material sintetic) timp de 2-3 saptamini ca sa fie colonizat de bacteriile nitrificatoare.


Buna seara, ma gandeam sa combin eheim classic 600 si mai mult sa fac si modificarile recomandate la filtrul existent. E ok asa?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cr1st1an wrote:
Liv wrote:

Eu am un E900 (3 litri) la care am adaogat pt. ciclare un Ecoo pro 200 (luat pt. un cub de 27litri). Vezi ca am depasit de departe orice recomandare a producatorilor - fiecare e declarat ca fiind bun pt. acvarii de 200 litri (al meu are 180 litri brut - brut inseamna tot volumul interior). Dupa 3-4 zile de la montarea celui de al 2-lea filtru am vazut imbunatatiri majore la claritatea apei.



Cu scuzele de rigoare ca ma bag peste topicul colegei, eu am un ecco pro 200 folosit cu spray bar tot de la eheim pentru un acvariu de 60 litri si neavand posibilitatea de reglaj al debitului, acesta mi se pare cam puternic pentru acvariul meu. Imi inchipui ca intr-un acvariu de 27 litri face furtuna. As vrea sa te intreb daca exista vreun regulator de debit pentru acest filtru sau ai gasit tu vreo modalitate cum sa il reduci?


sunt mai multe modalitati printre care reducerea debitului prin strangulare sau montezi un robunet pe AUT_ul filtrului si reglezi de acolo sau cum am facut eu la fluval, autul e in 2 directii si pompa e cam puternica, poate pentru ca este prevazut si pentru marine...Eu am facut doua spray-baruri, cu cate 2 randuri de gauri, aproximativ la 45°asa poti evita presiunea la iesirea din spraybar, ori maresti gaurile la spreybar... dar sa au grija sa nu le faci perea mari


Raluca, cand e vorba de filtrare, niciodata nu este prea multa...cu cat mai mare volumul de filtrare, cu atat mai repede este tratata apa din bazin

This message was edited 2 times. Last update was at 10/12/2019 04:25:55


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

RalucaCristina wrote:

Buna seara, ma gandeam sa combin eheim classic 600 si mai mult sa fac si modificarile recomandate la filtrul existent. E ok asa?


E bine, dar pina cind iei filtrul pune material filtrant biologic in acvariu, sa inceapa sa se cicleze.

Vezi sa iei si robineti pt. filtru (se cumpara separat). Am impresia ca iti trebuie robinetii dubli. Daca nu ai robineti ca sa decuplezi furtunele de la filtru cind vrei sa il cureti e mult mai dificil.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Liv, zici ca: “Ai burete si burete combinat cu carbune activ. Adica ai filtrare chimica si mecanica.“
Daca scot buretii din filtrul actual si pun Matrix e ok? Adica mi e ca daca raman fara buretele cu carbune sa nu aiba impact negativ. O fi avand si el rolul lui. Imi explici si mie te rog ce medii de filtrare imi sunt necesare. Sambata ma duc sa fac cumparaturile (Matrix si Eheim classic 600) si n as vrea sa iau nici in plus, Dar nici in minus.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2019 09:01:28

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

filtrarea chimica (carbune activ) este buna la eliminarea solutiilor din apa,cum ar fi tratamente pt pesti dar nu numai. Faza este ca tot ce absoarbe carbunele in timp,va ajunge sa elimine in apa dupa o perioada si va afecta calitatea apei si pestii. Absoarbe si fertilizantii pt plante.

ia siporax (inele ceramice cat mai poroase) si matrix. cu cat mai multa suprafata de depozitare a bacteriilor bune,cu atat mai bine

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu o sa scoti buretii, inca.

Bacteriile care asigura nitrificarea (NH3->NO2->NO3 - ciclul azotului foarte pe scurt) se "agata/traiesc" pe orice suprafata solida (inclusiv pe geam, pietre, nisip,...) . Lasa buretii asa cum sint si adaoga filtrul nou sa functioneze simultan cu cel pe care il ai - 2-3 saptamini. Ciclarea presupune dezvoltarea bacteriilor pe mediile filtrante. Daca scoti singurele medii filtrante care le ai - buretii - reiei ciclarea de la zero, cu exact aceleasi probleme initiale. Mediile filtrante biologice au suprafete desfasurate foarte mari. Ce inseamna suprafata desfasurata (adu-ti aminte ca bacteriile se fixeaza pe surafete solide)? Iau 1 metru cub de stanca. Are suprafata desfasurata de 6 metri patrati. Tai cubul initial la fiecare 10 cm pe fiecare latura. Rezulta 1000 (de cuburi)x6dm patrati= 6000 dm patrati=60 metri patrati - suprafata desfasurata a crescut de 10 ori. Daca tai in continuare cubul in bucatele si mai mici suprafata desfasurata (pe care se pot fixa bacteriile) creste de 10 ori cu fiecare taietura - deci am suprafete din ce in ce mai mari pe care se pot fixa bacteriile. Materialele filtrante biologice au suprafete desfasurate de sute de metri patrati /litru. Marimea "granulelor" - e de ordinul zecilor de microni (1 micron = a milioana parte dintr-un metru). Cum au fost obtinute si masurate e o alta discutie. Din punct de vedere pratic Matrix si Siporax au suprafete desfasurate de sute de metri patrati/litru si si-au demonstrat eficienta in timp. Tot din punct de vedere practic se pastreaza un burete inaintea materialelor filtrante biologice (cu pori mai mari - la intrarea apei - sau un prefiltru) si alt burete inaintea pompei (cu pori mai fini) - ambele ca sa elimine particolele mari care sint antrenate de apa. Carbunele activ e eficient 1saptamina-2 luni dupa care trebuie inlocuit. Daca e lasat prea mult timp risti sa dea inapoi in apa poluantii care i-a adsorbit (nu absorbit - e o mare diferenta).

This message was edited 3 times. Last update was at 10/12/2019 16:59:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmmm ..

La capitolul filtre eu m-as baga sa recomand un filtru sun sun:

Argumentele sunt vs eheim:
-volum dublu (12L vs 6L - efectiv bagi dublu cantitatea de matrix si conteaza f f mult)
- lampa UV (mica de 9w dar f benefica).
- pret mai mic, 450 vs 550
- robineti de inchidere inclusi (parca la eheim nu erau dotare standard)

Eu am unul de vreo 3-4 ani, montat pe un acv de 200L si face fata cu brio (cred ca trebuie sa ii schimb becul UV, este un consumabil ce se schimba la ceva timp, asa's becurile uv ca si neoanele, isi pierd calitatile dupa x ore)

Si pot sa zic ca este suficient de silentios, am dormit un an cu el si nu il auzeam.

Daca am inteles eu bine locuiti in zona militari, magazinul online din link este din zona moghioros si il ridicati direct, nu mai platiti si curierul.

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=200

MSI Reef
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:.... poluantii care i-a adsorbit (nu absorbit - e o mare diferenta).


smilie smilie smilie

Hahaha, mi-a placut remarca!

MSI Reef
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si eu recomand SUN SUN... eu filisesc si sunt foarte multumit ... mai ales ca preturile sunt aproape la jumatate fata de eheim la aceeasi capacitate
nu sunt la fel de silentioase ca eheim dar nu atat de zgomotoase pe cat sa nu poti dormi..

la sun sun, pe langa filtrarea bio, si cea mecanica finctioneaza foarte bine...eu am doar un perlon in canistra si in paharelul de la in un burete...Am apa limpede...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2019 15:45:28


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

;;;
[Thumb - 20191211_142948.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

,,,
[Thumb - 20191211_143008.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MSI wrote:Hmmm ..
La capitolul filtre eu m-as baga sa recomand un filtru sun sun:

Daca am inteles eu bine locuiti in zona militari, magazinul online din link este din zona moghioros si il ridicati direct, nu mai platiti si curierul.

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=200

Iar daca mai ai 80-100 RON disponibili, iti sugerez sa cumperi si un prefiltru (HW 602A sau HW 603A) tot Sun-Sun si tot de la acelasi magazin.
Pe langa faptul ca iti rezolva filtrarea mecanica, o sa te scuteasca si de multa munca la intretinerea filtrului mare.

Mesajul este pentru Raluca, nu pentru adrian, cu toate ca si pe el l-ar ajuta un prefiltru

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2019 16:48:28


Festina lente !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com