[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Liv wrote:
Nu mai cumpara nimic fara sa intrebi inainte.


->>>>pentru ca vei cheltui bani aiurea plus ca poti face mai mult rau decat bine.

Dupa cum vezi,ascultand de simplii vanzatori nu acvaristi pasionati,ai cheltuit pe ceva ce nu vei folosii prea curand,asta fiind partea buna. o parte si mai buna este ca ai intrebat inainte de a folosii acele substante/operatiuni drastice si te.am oprit la timp(speram noi).
Nu ne.ai spus daca ai pus apa din petshop la tine in acvariu si cum ai aclimatizat pestii inainte de a ii baga in acvariu(mai precis,ce ai facut de cand ai ajuns cu pestii acasa pana cand au ajuns in acvariu). Insist pe aceste lucruri deoarece pot face diferenta intre un acvariu stabil si un haos pe cale sa se intample

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2019 07:50:22


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si nici nu ne-ai spus ce ai in filtru?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Multumesc Mult pentru informatii. Atunci nu le fac niciun tratament nici in acvariul mare si nici separat. Nu as putea asigura intr un recipient mic temperatura si oxigenarea corecta pt guppyta bolnava si oricum e ff slabita, nu cred ca ar suporta tratamentul.
Parerea ta este sa fac aceste schimburi de 20-30% din apa la cateva zile?
Referitor la analize, as vrea sa fac analize la apa din acvariu, sa vad exact cum stau lucrurile acolo, caci testele mele 5 in 1 nu sunt f relevante. Ce teste ar trebui sa cumpar care sa am ajute sa imi dau seama de calitatea apei pestilor mei?
Saptamana frumoasa si fara probleme tuturor!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 08:51:10

RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Pestii noi au fost aclimatizati in cca 2-3 ore, am spalat la exterior punga in care erau si am introdus o in acvariu pt a ajunge la temperatura egala cu cea din acvariu. Apoi la cca jumatate de ora am pus cate o ceasca de apa din acvariu in punga lor si la sfarsit I am luat doar pe ei si I am transferat in acvariu. Poate doar cateva picaturi de apa din punga sa fi ajuns in acvariu.
Despre filtru va rog sa gasiti in foto atasat informatii.
[Thumb - 60A0C65B-50F9-49B9-BC50-3ED16D19F44D.jpeg]

RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Deocamdata am doar acvariul rio 180 de la juwel cu dotarea lui standard. Mai jos link catre descrierea producatorului.

https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-Juwel-Rio-180-LED-cu-sistem-de-iluminat-pompa-filtru-incalzitor-fara-dulap-inferior-alb/6271368/produs.html

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 09:09:36

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ai depasit perioada de cilcare deci poti sa faci schimburile regulate de apa (30-50% din volum) la 2 saptamini. In general e bine sa ai al 2-lea acvariu mic fie pt. tratamente (toti ajungem la asa ceva), fie pt. carantina - toti pestii nou adusi ar trebuie tinuti separat 2-3 saptamini ca sa fie observati atent sa nu aibe probleme.

Pai pH si GH le ai de la Apanova (sa amini schimburile de apa cind ploua prin Prahova inainte cu 2-3 zile, baga sulfat de aluminiu - desi zic ca nu o fac - si au fost multe pierderi din cauza tratamentului apei facut de Apanova). Daca nu ai pietre calcaroase nu te mai intereseaza pH si GH (sint interesante daca o sa vrei pesti si plante deosebite). kH te intereseaza doar daca o sa vrei sa bagi CO2. NO3 (nitratii) se elimina la schimburile de apa si sint consumati si de plante deci e cam neinteresant. Fe, K si Mg (fier, potasiu, magneziu) sint interesante pentru cine vrea sa creasca plante pretentioase si in cazul asta o sa trebuiasca si CO2. Cl (clor) si metalele grele sint eliminate la conditionarea apei deci nu ai nevoie de teste pt. ele. Mai ramin amoniacul (NH3) si nitritii (NO2). NO2 poate sa apara doar daca ai NH3, deci nu prea ai nevoie de test de NO2. Daca ai filtrare buna sau suprafiltrare de testul de NH3 ai nevoie doar daca o sa cada curentul peste 3-4 ore (si nu mai functioneaza filtrul). L-am folosit doar de 3-4 ori in ultimii 2 ani.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Wow, inteleg ca Nu prea am nevoie de teste specifice! asta e bine, pt ca am gasit pe la 400 lei.
Altfel, inteleg ca ar trebui la fiecare schimb de apa sa adaug aqua safe sau / si easy balance pt eliminarea Cl si a metalelor grele? Am crezut ca doar in primele saptamani trebuie sa pun, cumva ca ar ajuta la ciclare. Apa de schimb folosita in ultima perioada era doar declorinata prin trecerea timpului.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 09:44:06

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Deci ai filtrare slabuta spre slaba. Toate kiturile complete au 2 lucruri in comun: filtrare slaba si lumina cam putina.

Ai cam 15lumeni/litru deci te incadrezi la iluminat slab. Nu cred ca Eleocharis (iarba care o ai in fata) o sa reziste. Lasa lumina pe mai tirziu - e mult mai greu de modificat.

Important e filtrul. Ai deja cam prea multi pesti pt. filtru. Ai burete si burete combinat cu carbune activ. Adica ai filtrare chimica si mecanica. Aproape deloc filtrare biologica care e cea mai importanta.

Ai 2 variante:

1. Filtru extern:

https://abc-zoo.ro/16540-eheim-classic-600-2217010-1000-l-h-fara-medii-filtrante.html

Sau chiar un Eheim Classic 1000

Sau daca poti (cred ca e preferabil):

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-oase-biomaster-thermo-600-18045

Ambele vin doar cu bureti deci va trebui sa cumperi si Seachem Matrix, Sera Siporax sau in cel mai rau caz piatra ponce (preferabil e primul , dar e mult mai scump). E posibil sa fie nevoie sa faci niste decupaje in capac ca sa intre furtunele. Oricum varianta cu filtru extern e cea mai buna.

2. Modifici filtrul care il ai. Pastrezi un burete la intrarea apei in filtru (pe care o sa il speli cam des), iar restul spatiului (din care o sa scoti buretii) o sa il umpli cu Matrix sau Siporax.

Din cite am citit la acvariile Juwel filtrul e lipit de geam cu silicon si e cam greu de scos, deci poti lua in considerare si sa nu faci nici o modificare la filtru si sa adaogi un Eheim classic 300 sau un Eheim Ecco Pro 300 (in care sa pui Matrix sau Siporax.

Indiferent ce varianta alegi, Matrix sau Siporax va trebui sa stea in acvariu (intr-o plasa de material sintetic) timp de 2-3 saptamini ca sa fie colonizat de bacteriile nitrificatoare.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/12/2019 10:08:51


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

RalucaCristina wrote:Wow, inteleg ca Nu prea am nevoie de teste specifice! asta e bine, pt ca am gasit pe la 400 lei.
Altfel, inteleg ca ar trebui la fiecare schimb de apa sa adaug aqua safe sau / si easy balance pt eliminarea Cl si a metalelor grele? Am crezut ca doar in primele saptamani trebuie sa pun, cumva ca ar ajuta la ciclare. Apa de schimb folosita in ultima perioada era doar declorinata prin trecerea timpului.


Se folosesc la fiecare schimb de apa. Totusi decit sa le folosesti pe amindoua ia Seachem Prime.

testele de apa sint bune daca vrei pesti sau plante pretentioase.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 10:46:46


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Scurta mi a fost bucuria ca am scapat de cheltuit banii pe teste! ))
Inteleg sa cumpar filtru extern, insa cu montajul... chiar nu am idee cum s ar face atat timp cat capsula care detine si filtrul si incalzitorul este intr adevar lipita de peretii de sticla ai acvariului.
In alta ordine de idei, ultima guppyta care pare ok face pui; avem deja 8 mititei.
Credeam ca viata cu acvariu e liniara, cand ea de fapt te duce la senzatii extreme: unii mor, altii se nasc.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La punerea in functiune a unui acvariu cheltuielile initiale sint mari. Ar fi fost bine sa intrebi inainte sa il cumperi.

Lasi filtrul intern acolo unde e cu tot ce e in el. Iei un Eheim Ecco Pro 300 si 3 litri Matrix sau Siporax. Ecco Pro 300 deoarece vine cu robineti - la Eheim classic se cumpara separat. O sa dai 2 gauri in capac (daca nu are locasuri pt. filtre) si o gaura in capacul filtrului. Furtunul de intrare al filtrului cred ca intra cu tot cu tevi in locasul filtrului unde ai incalzitorul doar ca va trebui sa gauresti si capacul de la filtru. Futunul si tevile de iesire din filtrul nou le pui pe latura opusa filtrului actual (in stinga cum ai pus ultima poza la acvariu). Ai de dat 3 gauri in material plastic pt. furtune. Daca sectiunea de intrare a apei din noul filtru intra in filtrul Juwel o sa ai filtrul Juwel ca prefiltru. Cu cit filtrarea biologica e mai buna (mai mult material filtrant, nu viteza apei) conditiile pt. animale sint mai bune, iar apa va deveni mai clara. Eu am un E900 (3 litri) la care am adaogat pt. ciclare un Ecoo pro 200 (luat pt. un cub de 27litri). Vezi ca am depasit de departe orice recomandare a producatorilor - fiecare e declarat ca fiind bun pt. acvarii de 200 litri (al meu are 180 litri brut - brut inseamna tot volumul interior). Dupa 3-4 zile de la montarea celui de al 2-lea filtru am vazut imbunatatiri majore la claritatea apei.

Nici un acvariu nu e liniar si nici unul nu seamana cu altul. Cresc plantele, cresc pestii si se inmultesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Ok, o sa ne mobilizam sa completam filtrarea. Oare e tarziu daca o amanam pana pe la jumatatea lunii ianuarie? Multumesc pentru toate clarificarile.
Altfel, un pui de guppy de 1 luna tocmai a fost masacrat de un tetra. Sa ii mut pe supravietuitori (10) intr o maternitate cu cei 9 nascuti astazi?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 12:30:29

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca vrei sa ii cresti, da. Dar gupy se inmultesc foarte repede si nu o sa ai ce sa faci cu ei. Daca ar avea unde sa se ascunda ar scapa multi din ei. Adica mai multe plante.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am sa adaug putin la ce a spus Liv, adica, daca vrei sa ti,puii de guppy, scoate-i dar, sfatul meu este sa ai lasi acolo, legea naturii sa asi spuna cuvintul... adica supravietuieste cine poate si care e mai puternic...Nu o spun cu rautate dar, in primul rand, cu o filtrare insuficienta, este foarte greu sa intretii un bazin ...iar guppy, cum a spus si <Liv, se inmultesc foarte repede si vei ajunge, foarte curand, sa suprapopulezi bazinul. Cind zic de suprapopulare, spun de capacitatea bazinului, adica, la volumul de apa al acestuia , ai o limita maxima , pe care o sa o depasesti curand , cu guppy.
deci cum am spus, cu o filtrare insuficienta pentru bazin, sa il ai si supra populat... nu poti sa nu ai probleme
De aceea am spus sa lasi legea naturii sa asi spuna cuvantul..>

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Vad ca pot fi donati la pet shop sau pe olx, asa ca nu I as condamna.
In alta ordine de idei, as putea sa adaug o scoarta de copac si 2 pietre mici in acvariu (de la coralis)?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Ai depasit perioada de cilcare deci poti sa faci schimburile regulate de apa (30-50% din volum) la 2 saptamini.


Colegul, cu tot respectul, acvariul s-a ciclat cu 6 pesti iar pe 30.11 au fost achizitionati 24 alti pesti, trebuie schimburi de apa la 2-3 zile, macar doua saptamani.

MSI Reef
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@MSI - Atunci era valabila observatia - multumesc (sa stii ca eu nu o sa ma supar pe nimeni , niciodata, daca imi corecteaza o greseala, deci lasa respectul si spune-mi bine mersi ca gresesc). Acum nu mai este valabila observatia aia si ar trebui sa urmeze sfatul tau. Schimburi de apa la 2-3 zile. Si sa foloseasca in continuare cele 2 solutii de la EasyLife.

@RalucaCristina
Scoarta de copac sa nu adaogi in nici un caz. Se descompune in timp. Lemne da, mai ales radacini sau lemne care au stat mult timp in apa - ocoleste orice lemn sau radacina de rasinoase. La toate lemnele care nu le iei din magazin vei sta ore intregi ca sa elimi scoarta (cu perii, smirghel, Dremel sau surubelnita electrica - daca ai asa ceva). Pietroaiele daca nu sint calcaroase sint bune la tine, dar cele mai interesante (ca forma) sint calcaroase. Calcarul (sau marmura) ridica pHul si GH-ul si momentan nu prea ar fi nevoie de asa ceva. Mai degraba ai putea folosi pietre de rau.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna seara, am terminat schimbul de apa, pestii par mai fericti, se zbenguie prin acvariu. E clar ca ne trebuie extrafiltrare, geamul acvariului la doar 2 zile de la schimbul de apa de sambata, deja e jigarit si nu e perfect clar.
Pun mai jos si o poza cu scoarta si pietrele de la coralis. Sper sa fie bune; le pun in acvariu doar daca primesc OKul vostru. Toate bune si un mare Multumesc pentru timpul si sprijinul acordat.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

lemul
[Thumb - 40589F7F-32E1-4313-A594-D8FC6307E1C8.jpeg]

RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Si piatra
[Thumb - 82E469E4-9B21-4A08-9AC0-914A6C90101C.jpeg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com