[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu. Pastrezi si buretele 2-3 saptamini.
Si calmeaza-te. Ai dat peste problemele inceputului.

Pare gris (doar la microscop poti sa fii sigur) si inotatoarele par cam roase. Daca nu mai are puncte albe e posibil ca ca parazitul (ichthyophthirius multifiliis) sa fi efectuat deja transformarea si sa il ai in continuare in acvariu (uita-te putin la ciclul de viata al parazitului). Mareste temperatura la 29 grade Celsius. Pui toate plantele intr-un borcan mai mare (o galeata, un borcan de muraturi, ca exemplu) sau le imprumuti cuiva pt. 3-6 saptamini (cit dureaza tratamentul contra grisului cu sare). Plantele si sarea sint aproape incompatibile. Vorbim miine sau poimiine. Se foloseste doar sare fara iod - o gasesti in piata ca sare pt. muraturi. Iodul care se adaoga in sarea de masa din magazine provoaca alte probleme in acvarii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

RalucaCristina wrote:Facem tratamentul de la jbl... in acvariul mortii......
Sub ochii mei a murit un cory, F xipho e in agonie, niciun peste nu pare fericit. Sapt trecuta au murit 2 guppy si 2 neoni. Imi cam vine sa ma las decat sa ii cumpar si sa ii bag in ce apa o fi asta....
Oricum, inteleg ca tb sa scot filtrele de burete, dar nu scot siporax. Corect?


problema nu este apa...asta inseamna sa faci ciclare cu pestii in bazin... indiferent de solutia propusa, schimburi dese de apa si stiu eu ce solutiu chimice... etc...nimic nu poate garanta supravietuirea pestilor in aceasta perioada sau dupa aceasta. pestii sunt afectati de variatiile chimiei apei care le slabeste sistemul imunitar. E foarte dificil sa grabesti un proces natural... cand te pui contra naturii,,nu exista sa nu apara complicatii

scoti , daca ai , doar carbunele activ, daca lasi carbunele activ si faci tratament cu Punctol, tratamentul nu va avea efect, carbunele activ va anihila solutia de Punctol
si pune o pompa de aer sa oxigeneziapa, pestii stau la suprafata pentru ca au nevoue de mai mult oxigen

This message was edited 3 times. Last update was at 16/12/2019 12:00:58


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com