[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika - "The Sound Of Silence"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Mda... ma gandeam eu, invatam din mers...

Cea de-a doua specie de tropheus din bazin este chiar Black Bemba, exista deja acolo si nu mai am ce-i face... deocamdata Am cautat mult si citit inainte de a ma hotari, tot felul de autori si articole. Ba ca-s moorii, ba ca-s gen separat cei "black" de moorii, etc... tot felul de pareri. N-apucasem sa ma lamuresc pe deplin si m-a intrebat omul de la crescatorie, unde-i rezervasem de ceva vreme, daca mi-i mai tine, sau nu. Atunci m-am dus dupa ei si am zis, fie ce-o fi, ii iau si vad eu dupa aia. Sunt de vreo 2 saptamani in bazin, colonie de 23 bucati, mai mici decat kazumba. Partea buna e ca kazumbele ii ignora total. Bembele au dominantii lor, toti colorati frumos si-si vad de treaba ei intre ei. Inca n-am observat vreo interactiune.

Acum, daca tot ii am, pun si niste poze iar despre Petrochromisi vorbim cand mai imi trece supararea...

image

image

image

image


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Fain impactul vizual la bembele astea ,is zero la africani si in mod special la cei din Marele Rift, din cei de vest din rauri mai sunt care imi plac si vad ca Tanganika are oferte interesante, celelalte doua mari lacuri inca nu au reusit sa ma atraga
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Superb,superb totul !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
GEBELEXIS
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/12/2015 01:53:59
Messages: 23
IP:
Offline

PERFECT ....... ca de obicei!!!

- important e ca nu te-ai indepartat de ideea principala ....... perspectiva reala cred ca e si mai si!

“ Rift Lake Nyasa ” - Depths of my african mbuna kingdom
[WWW]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

felicitari si din partea mea Adi! totul la superlativ (decorul, pestii) asa cum am fost obinuiti, sa te bucuri de ei.

dj.mitu 0722591999
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

foarte fain totul!!!!!
inca o lectie adevarata de acvaristica si pasiune
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase.

Mai jos e o imagine recenta cu bazinul meu, in prag de seara.

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cind vezi decorul asta pestii nici nu mai conteaza .. sint doar un accesoriu . Superb .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cine gindeste si proiecteaza astfel de decoruri e artist in adevaratu sens .
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Superb sau mai bine spuns "ca la carte"

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2016 19:42:22

adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

As vrea sa ma intorc putin la problema mixarii tropheusilor cu alte specii, mai precis cu Petrochromis. Asa cum bine intuia Calin, am adus cu ceva vreme in urma de la o crescatorie din Slovacia si 8 exemplare F1 de Petrochromis Red Bulu Point, 3M+5F. Nu stiam exact la momentul ala daca raman cu tropheusii sau cu petro. Sau si cu unii si cu altii. Oscilam... Dar am zis ca-i o ocazie unica, daca tot am acces la ei la un pret relativ ok fata de piata, sa-i iau si oi vedea dupa aia ce fac. Ma gandeam ca daca in bazinul mare raman cu tropheusii voi construi un alt bazin de 5-600 litri pentru petro si gata, problema e rezolvata. Intre timp ultima varianta cu inca un bazin nou a cazut iar la momentul asta cele 2 specii impart bazinul mare.

Si nu-i bine, adica nu va fi bine pe masura ce timpul trece.

calin_gherman wrote:sper ca nu vei face greseala asocierii cu Petrochromisi...

Mare adevar, doar ca "mutarea" era deja facuta la momentul ala . O sa povestesc cum vad eu problema si o sa-l rog si pe Calin sa ma completeze, macar sa-mi treaca de tot...
Petrochromisii sunt tot ciclide ierbivore, la fel ca tropheusii. Aici au o insusire comuna si aparent, faptul ca au aceeasi dieta, e un punct in plus in mixarea lor. La momentul asta, la mine, pestii au cam aceeasi dimensiune deci se hranesc la fel, inoata impreuna, n-au "probleme" unii cu ceilalti. DAR: in timp, petrochromis e un peste care atinge 25-30 cm, de doua ori mai mare ca un tropheus. Va necesita tot mai multa hrana iar tropheus, care e si el un mancacios, va incepe sa aiba probleme din cauza excesului de mancare. Asta e una din probleme... Am vazut pe forumuri de dincolo ca sunt indivizi care mixeaza speciile astea si problema hranirii diferentiate o rezolva prin tot felul de "artificii". Nu cred ca e o solutie si n-as vrea sa fac compromisuri.
O alta problema pe care o vad este problema teritorialitatii. Din cauza dimensiunii lor mari, petro vor tinde sa domine si sa ocupe zonele preferate de kazumbe. In acest fel, odata cu altercatiile inerente ce vor aparea, tropheusii se vor inmulti din ce in ce mai putin. Deci tot probleme.

Deci: e chestie de timp...
Si, probabil ca daca in scurta vreme nu voi rezolva problema construirii unui nou bazin special pentru ei, va trebui sa le gasesc o alta casa.

Pentru cine nu stie, asta e Petrochromis Red Bulu Point:

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
GEBELEXIS
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/12/2015 01:53:59
Messages: 23
IP:
Offline

Daca ar fi fost dupa mine ......Petrochromis ....clar...pentru ca seamana cu varianta lui malawiana....Petrotilapia....

This message was edited 2 times. Last update was at 20/01/2016 23:27:16


“ Rift Lake Nyasa ” - Depths of my african mbuna kingdom
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mie sa-mi spui cand e deschisa expozitia publicului larg
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, baboii aia rosii sunt foarte misto!
Da', pe termen lung, sa stii ca eu l-as asculta pe nentoo Calin... nu i-as lasa cu tropheusii, chit ca bazinul e mare si spatiul e generos.

Chiar daca nu se pune problema de agresiune directa, tropheusii vor fi stresati de prezenta unor ciortani de 20 de cm.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Buuun.
Deci, argumentele

1. Ai spus foarte clar: ierbivore, dar muuult mai mancaciosi. Tropheusii in schimb sunt mult mai rapizi. Daca raman impreuna, vei avea Petro normali si Tropheusi grasi de tot. Iar Tropheusii nu e bine sa-i ingrasi ptr ca apar tulburari de reproductie si digestie, posibil bloat in final.

2. Culmea e ca tot Petro ar avea de suportat in urma convietuirii cu Tropheusi d.p.d.v. comportamental. Sunt pesti mari, dar extrem de sfiosi, sensibili. Mai mult ca sigur ca ei ar fi cei inhibati de teritorialitatea si numarul mai mare a tropheusilor.

3. Sunt sigur ca nu ai facut bazinul ala minunat cu scopul reproducerii comerciale. Coloniile de tropheusi vor creste numeric treptat. Cand se va ajunge la o oarecare supra-aglomerare tu-ti vei pune problema vanzarii / donatiei unor pesti. Aspect total contra-indicat. Orice tropheus scos din colonie va fi un factor potential perturbator al echilibrului acesteia, chiar si tineret fiind. Daca din 50 de tropheusi donezi 12 (sa zicem), automat ceilalti vor declansa lupte teritoriale. Eu am avut experienta unei colonii de 20 de red moliro din care, din cauze independente de mine (pana curent, defectare pompe valuri, lipsa valuri/aerare, deces 8 pesti), tineret la 7-9 cm. Ei, restul de 12 nu a mai fost niciodata o colonie adevarata. S-au batut pana aproape la decimare. Am donat-o unui prieten care a mai adaugat niste moliro ca sa completeze efectivul si a populat deodata tot bazinul cu cele 2 trupe de pestisori. Degeaba...colonia aia s-a tot batut pana la disparitie. Au insa avantajul auto-reglarii...adica, la supra-aglomerare, inceteaza pontele. Eu nu am mai avut pui de vreo 2 ani la chaitika, in conditiile a vreo 60 de pesti in 600 l...daca mai dispare cate unul din cauza imbatranirii, atunci cate o femela mai ramane "groasa" si mai scapa 2-3 pui prin bazin. Altfel nu! Ei, convietuind in bazin tropheusi cu petro, cu siguranta reproductia la una din cele 2 specii va avea de suferit...eu zic petro ca-s mai timizi iar tropheusii sigur ar deranja cuplul in dans nuptial.

Insa, is foarte frumosi petro. Daca vrei sa-i pastrezi ti-ar trebui un al 2-lea bazin asemanator. Dar atentie...bazinul tau e spectaculos, superb...insa ambele specii au nevoie de mult spatiu, suprafata...decorul ia cam mult din spatiu. Daca ar fi sa-mi fac acum un bazin, ori i-as pune un decor plat, sa las cat mai multa suprafata libera, ori l-as face lat de 1 metru, ptr specii ca Petro, sau Cyphotilapia frontosa...sigur, eu personal as merge pe frontose

Inchei insa exprimandu-mi placerea fata de bazinutul cu lamprologine care ti-e in lucru, pesti foarte spectaculosi!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Multumesc de precizari, lucrurile sunt extrem de clare la momentul asta.

Bazinul va ramane de tropheusi exclusiv pentru urmatoarea perioada, sper cat mai lunga. Ca rezumat, am in el cele 2 colonii, kazumba 37 exemplare si black bemba 23 bucati. Aici as mai avea o dilema: cu 60 de pesti in cei 1300 litri bazinul pare relativ golas, plus ca din cauza spatiilor relativ mari de "manevra" am inceput sa vad anumite lupte pentru ocuparea de teritorii. Teoria cu auto-reglarea in functie de spatiu e valabila intrucat am deja pui de kazumba dar parca n-a vrea sa astept ca bazinul sa se "umple" pe cale naturala. Si aici vine intrebarea: oare ar mai fi loc de inca o specie? N-am nimic in plan nici n-as stii de unde sa-i iau, just checking... Sau ideal ar fi s-o las asa cum e si sa astept natura sa-si urmeze cursul?

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde cata rabdare ai...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Depinde cata rabdare ai...

Pai deja am "1 month 1 week since new start" dupa cum zice semnatura si nici nu mi-am dat seama ca a trecut atat, deci timpul trece rapid, pot astepta...
Dar nici nu m-as supara sa "grabesc" putin lucrurile daca mi-ar pica vreo pleasca, s-o iau pe scurtatura cum ar veni...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cum te simt din vorbe, sunt convins ca vei gasi tu o cale sa scurtezi asteptarea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Dupa cum te simt din vorbe, sunt convins ca vei gasi tu o cale sa scurtezi asteptarea.

Scurtarea asteptarii e o variabila direct proportionala cu viteza cu care voi reusi sa vand Petrochromisii.
Ca m-am hotarat sa-i dau totusi, gata...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com