[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika - "The Sound Of Silence"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Adi !!!!!!!!!

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sper ca face background-uri si pentru marine , tre vizitat nenea`
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Felicitari si din partea mea, Adi, sigur va fi cel mai frumos acvariu de Tanganika din tara, asa cum a fost si cel de Malawi.
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

adiradu wrote:
calin_gherman wrote:Ce-o fost usor o trecut.
Vine greul: PESTII ! Asta-i partea ce-o astept eu.


Pai de ce crezi ca trag atat de timp cu lipiturile astea siliconice?

Imi iau inima in dinti mai la noapte, ca acum ma calaresc astia micii si n-am sanse...
pana la 4 dimineata am verificat topicul apoi am cedat

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Pestii

Am cautat multe variante de populare a bazinului de la momentul in care m-am decis sa merg spre Tanganyika. Dar, din diverse motive, pana la urma am abandonat toate ideile si am ramas la ce-mi doream de mai multi ani: un bazin de tropheusi. M-a ajutat faptul ca a ajuns la mine in drum spre o posibila vanzare o colonie matura de Tropheus Golden Kazumbe F1. Este o specie care are originea undeva in sudul lacului, langa coasta Zambiei iar "Kazumbe" vine de la numele scufundatorului care i-a descoperit. Mai poate fi gasit, sper sa nu ma insel , sub numele de "Tropheus Yellow Kachese". Pare a fi foarte apropiat, daca nu identic, cu "Tropheus Sumbu".

Stiam pestii, ii luasem cu un an jumatate in urma pui, de la o crescatorie din Serbia. Pana la urma n-au mai plecat de la mine, asa ca iata-ma stapanul unei colonii mature de 37 de tropheusi moorii Golden Kazumbe. Exact cu o luna in urma, in 16 decembrie 2015, ei aveau sa fie primii locatari ai noului bazin.

Cu ocazia inaugurarii n-am facut poze dar am reusit un mic filmulet.

P.S. Azi, dupa o luna de la inaugurare, am observat in bazin primii 3-4 pui. Relativ mari fata de ce stiam eu de la mbune, simpatici, agitati si dungati. Si in permanenta infometati


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Am facut in dimineata asta si o mini-sedinta foto:

image

image

image

image

image

image

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Wow wow wow!

Foarte frumos!

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
gabriel91
Member
[Avatar]

Joined: 23/10/2011 12:23:23
Messages: 235
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da domnule !!! Asa ceva rar mai vezi! In ochii mei, cel mai reusit bazin Tanganyika !!! smilie

Spunem 1% din tot ce gandim, din 1% jumate mintim!
[WWW]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

frumosi rau

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

cred ca renunt la discusi
foarte fain si natural
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata superb, felicitarile mele!
Am o singura intrebare: Pestii aia, asa se misca ei de obicei?... ala e felul lor?
N-am avut Tanganikani niciodata, asa ca nu-mi dau seama daca e normal sa umble asa, in card adunat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Arata foarte bine pestii, dar decorul face diferenta smilie
[Email]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Absolut superb! Felicitari!

Totul la superlativ"marca adiradu"! Acesti tropheusi sunt si printre speciile mele preferate, relativ mici, iuti (ca majoritatea tropheusilor de altfel), sociabili si temperamentali in aceasi masura. Sper ca acesti pesti sa prinda la cati mai multi conationali, startul fiind dat de ceva vreme de o mana de pasionati, care zic eu, au fost cuceriti de farmecul aparte a acestor mici bijuterii de apa dulce.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2016 14:37:37

[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Superb!, imi place la nebunie cardul foarte dinamic
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Acu cativa ani am vazut intr-un pet-shop niste africani misto de care am ramad fascinat. Ulterior am aflat ca se numesc tropheus. Deci, big like

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase. Si ca sa-i raspund lui koala:

koala wrote:Pestii aia, asa se misca ei de obicei?... ala e felul lor?

Da, ala e comportamentul dar nu numai Ce-am surprins in filmuletul de mai sus au fost primele ore dupa introducerea lor in bazin. Perioada de explorare a necunoscutului in care s-au trezit dupa 2 zile de stat intr-un... butoi La inceput n-am avut stanci decat in cele 2 extremitati ale bazinului, in mijloc era un urias spatiu liber. "Traversarea" acestui spatiu se facea astfel: unul, probabil unul dintre conducatori, isi lua inima in dinti si incepea sa se indrepte spre capatul celalalt stancos, trecand prin no-mans landul din mijloc. Imediat toata gasca il urma. Si tot asa, cu curaj tot mai mare.
Dupa cateva zile au trecut la un altfel de "joc": unul dintre "sefi" lua inca 4-5 confrati, nu stiu dupa ce criterii, si-i ducea prin zona din mijloc pana in partea cealalta a bazinului unde stateau in cerc timp de cateva minute, parca discutau ceva Restul gloatei ramanea pe loc, langa bolovanul ala mare din stanga, paziti de un fel de "paznic" sa nu cumva sa se desprinda si sa mearga sa-i deranjeze pe cei 5 plecati. Apoi, unul cate unul, la interval de 10-15 secunde, cate unul din cei 4-5 revenea la grupul mare.
Acum, in zona centrala este si ea plina de bolovani si comportamentul lor s-a "complicat" si mai mult: au perioade ale zilei cand stau aliniati si rascheteaza algele de pe pietre. Seara, cand lumina este mai estompata, o parte din ei se aduna in zona de mijloc si inoata cu tot felul de figuri, parca s-ar juca. Binenteles ca exista si mici lupte, "mouth fighting", probabil pretendentii la un rang social mai inalt in ierarhiile lor incearca sa-i faca simtita prezenta. Si, binenteles ca se si imperecheaza , ca dovada stau cei cativa pui pe care i-am vazut deja prin bazin.


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Superbi!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Mie nu-mi place, dom'le. Nu-mi place.


Stiti vorba aia, vulpea daca nu ajunge la struguri, zice ca-s acrii.


Si nu va luati de ce am scris eu la postul 47. E de la bere )

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2016 18:17:28


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Legat de filmulet-se vedea pe ei ca-s putin morcoviti si erau neobisnuiti cu noua resedinta, abia astept o filmare dupa ce se obisnuiesc, sa vedem atunci comportamentul lor
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Stiam de ceva vreme de tropheusii tai. Adica stiam de colonia respectiva. Nu stiam ca-i tii intr-un butoi si ca i-ai luat pe toti, dar stiam ca kazumbele vor urma la populat . Dar no...n-am vrut sa stric surpriza .
Stiu insa si de asocierile la care te-ai gandit la un moment dat...sper ca nu vei face greseala asocierii cu Petrochromisi...nu merg din "n" motive pe care nu le voi insira decat in caz de forta majora.
Nici asocierea cu pemba (bemba dupa unii autori) nu as indica-o...desi extrem de discutata sistematica genului Tropheus, se pare ca si kazumbele, asemanator lui pemba sunt din grupul moori. Desi au ochii albastri si teoretic cei din grupul brichardi sunt tropheusii cu ochi albastri. Altfel spus exista un risc de incrucisare interspecifica si kazumba si pemba fiind moori. Daca vrei sa mai adaugi o colonie, poti incerca cu un brichardi, annectens sau polii.
Desi nu-s printre preferatele mele, ca specii, pestii arata bine, sanatosi, usor stresati, lucru confirmat de prezenta dungilor. La tropheus aparitia dungilor inseamna stres.
In ansamblu, bazinul si pestii arata foarte bine. Felicitari!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com