[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The other story  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Salutare. Scuze ca ma bag si eu pe aici. Sunt un incepator. Dar mi-a placut topicul si aa vrea sa vad si eu o poza cu acel capac. Cred ca e din pvc dar vreau sa stiu cum sunt prinse neoanele si sa intreb daca fac condens sau intre caapac si luciul apei mai aveti un geam ceva pus. Eu am ca si capac doar un geam care are pe margini banda de se pune la geamuri pt izolare si ca lumina am pus peste o banda de leduri. Multumesc frumos si daca se o poza fara neoane aprinse.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

benzile de lambriu pvc sunt prinse intre ele cu o bagheta de aluminiu folosit la tamplaria pvc. neoanele sunt prinse de bagheta cu cite 2 cleme speciale pentru neoane t5. cred ca gasesti la toate magazinele on line cu profil acvaristic. nu am nimic intre neoane si luciul apei, nu fac condens aproape deloc.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Sa nu credeti ca m-am lasat:

image

image

image

POzele au fost facute pe nepregatite de catre un prieten venit in vizita cu un aparat DSLR. Promit ca inainte de urmatoarea sedinta foto dau lustru pietrelor )

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mie personal imi plac pietrele cu genu asta de alge. Arata mult mai natural.Eu zic sa le lasi asa .
Nu ti ar placea sa ai si citeva fire de o plantuta mai inalta in zona centrala ?
Cred ca ar da bine.
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Gabi C wrote:Mie personal imi plac pietrele cu genu asta de alge. Arata mult mai natural.Eu zic sa le lasi asa .
Nu ti ar placea sa ai si citeva fire de o plantuta mai inalta in zona centrala ?
Cred ca ar da bine.


nu cred ca s-ar incadra in stilul abordat:iwagumi

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai nu cred castilul asta limiteaza atit de drastic numarul de specii de plante din acvariu.
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Gabi C wrote:Pai nu cred castilul asta limiteaza atit de drastic numarul de specii de plante din acvariu.


Din pacate stilul Iwagumi limiteaza numarul si tipul de plante ce pot fi folosite in setup...de exemplu nu poti folosi plante ce ar putea acoperi si masca cu timpul rocile.

Uite ceva gasit pe net care explica ce si cum:

"Plants in the Iwagumi style are limited in an effort to maintain the balance of simplicity with the rock formations. However, it is common for aquascapers to use the benefits of carpet flora and open space.

Glossostigma elatinoides, Dwarf hairgrass (Eleocharis acicularis), and Hemianthus callitrichoides are among the most popular selections"

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu zic ca merge genu asta de eleocharis in zona pietrelor

http://2.bp.blogspot.com/-wZBHfusgCUE/TyNkyHb8XwI/AAAAAAAAAYY/e5r1WGeK0xE/s1600/IwagumiStyle_PlantedAquarium1.jpg
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

nu va certati )))) oricum nu schimb nimic, mie imi place asa cum e, mai ales ca HC nu acopera decit 80-85 % din suprafata acvariului. dupa ce va ajunge la maturitate, si dau resest o sa ma gindesc ce sa fac, si atunci poate o sa mai adaug eleocharis parvula sau mini. la pietre nu cred ca renunt, dar exista posibiliatatea aparitiei unei cioate si atunci ne transformam in nature. dar pina atunci sa fim sanatosi si sa ne creasca plantele!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Update:

image

This message was edited 2 times. Last update was at 30/11/2016 19:01:12


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce imi place...imi plac acvariile de genul acesta..cu mult spatiu lasat liber....dar ce as mai adauga la el... ar fi sa am 2 sau 3 specii de neon...nu doar una...e parerea mea..

Imi place bazinul

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=ywM2CWs862k

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos. Felicitari! Are o simplitate ... foarte complexa, daca ma pot exprima asa.
Nu stiu de ce dar imi aminteste de Stonehenge!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Filmarea de fata are ca si scop principal prezentarea unor rezultate care se pot obtine cu ajutorul unei retete de amenajarea a unui astfel de acvariu. Scapeul in sine este perfectibil, nu am pretentia de a fi un maestru al acestui lucru.

Multumesc Silviu!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru mine este o buna sursa de inspiratie, ca si alte doua proiecte de acest fel pe care le urmaresc, pentru ca la proiectul la care lucrez,
"What Dreams May Come", sunt nevoit sa folosesc aproape exclusiv plante de talie joasa, cel mult Alternanthera si Staurogyne. In rest
doar gazon, moss, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Daca filmul reprezinta pentru tine un model inseamna ca munca noastra nu a fost in zadar. Te urmaresc din umbra

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Avantajul mentenantei aplicate de tine : "Nu ma doare spatele" .
Ps: foarte simplu si placut ochiului acvariul tau smilie



bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

[quote=bulan77]Avantajul mentenantei aplicate de tine : "Nu ma doare spatele" .
Ps: foarte simplu si placut ochiului acvariul tau smilie [/quote]

Chiar si tehnica executarii mentenantei sufera imbunatari, de-a lungul timpului. Cum zicea si Claudiu, stiu multi acvaristi care au renuntat datorita esecurilor produse de "lenea" de a schimba apa cu galeata. Anul trecut in seara de revelion, de plictiseala, mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe ToM Barr, care este, dupa parerea lui cel mai important factor care provoaca alge? Raspunsul lui a fost : "Neglect is the main thing that causes algae".

Multumesc de aprecieri!


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

super.. si bazinul si filmul.....
Nu stiu daca am inteles bine...
Daca ai o lumina mai slaba trebuie sa maresti aditia de CO2 si fotosinteza va fii "normala"?
Deci ,cum ar veni, ai suplimentat cu CO2 deficitul de lumina.. asta am ainteles

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2017 22:28:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

adrian09 wrote:super.. si bazinul si filmul.....
Nu stiu daca am inteles bine...
Daca ai o lumina mai slaba trebuie sa maresti aditia de CO2 si fotosinteza va fii "normala"?
Deci ,cum ar veni, ai suplimentat cu CO2 deficitul de lumina.. asta am ainteles


Nu ai inteles bine. Cantitatea de co2 folosita este independenta de cantitatea de lumina. Daca lumina este prea puternica si co2 prea putin, rezulta alge (probleme), daca co2 este prea mult si lumina prea putina, alte probleme (mor pestii si crevetii). Ideea e sa gasesti un echilibru, cu ajutorul unui drop checker, a unui ph metru sau a experientei. In lumea civilizata a acvaristicii, nimeni nu foloseste ph controler, de aceea nu iti recomand nici eu. Perlarea unor plante, nu inseamna fotosinteza normala, inseamna doar un stres mai mare pentru planta, care daca nu are ce-si doreste in apa (nutrienti si co2) va putrezi, putrefactia eliminand NH4 si de aici problemele. Plantele oricum putrezesc sub actiunea unei radiatii (lumina), iar acest fenomen este cu atit mai puternic cu cit lumina este mai puternica si temperatura mai ridicata. De aceea nu folosesc incalzitor...iar vara ma chinui zilnic cu sticle de plastic pline cu gheata pe care le arunc in acvariu sa racesc apa.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com