[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The other story  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Salut!

Dupa cum probabil unii stiti deja, am incheiat acum ceva timp fostul meu jurnal din simplul motiv ca acel bazin nu mai exista in configuratia lui trecuta. Tin sa le multumesc din capul locului colegilor Gyuszi, Brawn si Clau Truta care m-au ajutat cu sfaturi, pareri, imbolduri si trageri ferme de urechi in decizia mea de a-mi schimba stilul si de a renunta la gradinaritul subacvatic. Acestea fiind premizele sa trecem la prezentarea partilor hardware:

Bazin: 125*55*55, 380 litri, sticla de 10 mm, home made, lipit cu silicon negru Den Braven
Filtrare: JBL Cristal Profi e 900+ Eheim 2073. In ambele filtre am lasat doar primul cos plin cu buretii originali, restul materialului filtrant fiind inlocuit cu Seachem Matrix. Inainte de a da reset fostului setup m-am gindit sa imi fac hatirul si sa construiesc un filtru de substrat care sa impinga apa prin substrat. Deci ca si filtrare suplimentare exista o serpentina din tub pvc de 16 cu vreo 55 de gauri in ea. Apa este pompata de un powerhead Eheim 1001 care mi se pare cam insuficient pentru ce-mi doresc.
Iluminare: Giesemann T5 powerchrome 54 w- 2 buc Tropic, 2 buc SuperAquaflora
Substrat: 50 litri Dupla Ground
Incalzitor Juwel 250 wati setat la 24 grade Celsius.
Sistem co2 presurizat: Butelie de 12 kg, reactor extern DIY din filtru de apa montat pe returul filtrului JBL
PH controler made by Liviu cu sonda de sticla Hanna setat la 6.4
Fertilizare: Macro: Vimi All in red
Schimb de apa la picatura setat la 1 litru/ora.
Flora: Blyxa japonica, Althernathera reinicki mini,Proserpinaca palustris, Amania bonsai, Staurogyne repens, Tonina fluviatilis, Rotala buterfly, HC, Coral moss (riccardia).

Decor: bolovani de la Tarnita.

Fauna: 25 neoni rosii, 3 creveti Amano

Cam astea sunt prezentarile. Poze pun zilele viitoare cind se mai stabilizeaza treaba, mai ales daca vor fi doritori curiosi

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Materiale de calitate sunt, felicitari!
Eu sunt curios si de poze si le astept cu mare interes

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Multumesc de incurajari si aprecieri. Nu am postat inca poze din simplul motiv ca nu am reusit sa il plantez asa cum imi doresc de la inceput, nu mi-a ajuns HC, dar promit ca remediem situatia in zilele care urmeaza. Tineti aproape, nu schimbati frecventa!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ceva noutati?
Au mai venit plantele pe care le asteptai?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Salut Stefan! Au ajuns plantele pe care le asteptam, dar intr-o cantitate mult mai mica decit ma asteptam si imi doream. Asta n-ar fi o problema de nerezolvat. Ma confrunt in schimb cu o alga maro, pe care o pun seama tineretii setupului. Am achizitionat 4 otocinclusi pe care i-am pus la treaba si rezultatele se vad in cele 2 zile de cind ii am. Sper sa trec cu bine peste ciclare si sa pot face niste poze de calitate. Multumesc pentru interes!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru diatomee as recomanda si SAE.
La mine au halit diatomeele de inceput intr-un mod fulgerator

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Am ezitat pina acum in a posta poze cu acvariul pentru ca am efectuat niste schimbari de hardware fata de setupul trecut si nu stiam daca ele sunt de bun augur sau nu. Am renuntat la incalzitorul de substrat si am confectionat ajutat de colegul Gyuszi caruia ii multumesc inca o data un filtru de substrat de a carui utilitate incep sa ma conving incet, incet. Va arat si o poza cu produsul finit, urmind ca in zilele urmatoare sa va arat si cum arata acvariul momentan:

image

Am scapat de toata alga maron, cu o metoda veche si arhicunoscuta: schimbul de apa. Asa cum se poate observa din jurnal, in urma cu aproximativ 1 luna ma confruntam cu o alga maro care s-a depus pe hardscape si pe plante. Am inceput sa schimb aproximativ 40% din apa din 2 in 2 zile timp de 2 saptamini. Am observat un regres vizibil al algei, ajutat fiind de mama natura prin procesul de ciclare si de 4 otocinclusi foarte harnici. Dar bucuria mea, recunosc ca am strigat : Evrica!!, este alta. Am mostenit din setupul trecut citeva smocuri de BBA pe ventuza si pe incalzitor. In urma tratamentului cu schimbul de apa aplicat algei maro am dat cu mina intimplator prin apa pe linga incalzitor si am constatat cu bucurie ca BBA s-a desprins si imprastiat in tot acvariul. Deci sa fie oare asta arma naturala de lupta impotriva acestei alge spurcate?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Greu, greu cu update-urile.
Eu astept sa vedem cum arata bazinul acum

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Daca tot ati vrut poze, va arat ce am produs in ultimele 2 luni. Mentionez ca actualul aranjament al pietrelor va fi radical modificat, am folosit acest setup pentru a testa diferite lucruri de care sunt in mare parte multumit si voi continua sa merg pe mina lor. Reactorul din poza precedenta si skimerul montat pe turul filtrului jbl e 900 au prostul obicei de a reduce drastic debitul lui. In consecinta m-am gindit sa modific vechiul meu filtru din teava PVC caruia sa-i atasez o pompa externa, asa ca am achizitionat 2 buc JBL Proflow 1100 de la un coleg forumist, despre care am constatat cu "bucurie" ca folosite extern ambele curg...... dar nu ne dam batuti, asteptam zile mai bune. Si pentru ca nu vreau sa va plicitisesc prea mult, pun citeva poze, realizate cu sapuniera din dotare:

image

image

image

image

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sunt curios cum vei modifica hardscape-ul.
Mi se par un pic cu taieturi cam drepte pietrele.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Hai ca spun ceva ce n0ar trebui sa spun inca: o sa-l modific cu alte pietre.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aaaaa
Pai mai spune-ne ceva ce nu ar trebui sa ne spui inca Cu ce fel de pietre?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Dragon stone.. as vrea.. sa vad cum le procur, cite, ce dimensiuni, etc..etc

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca ai drum in Budapesta, vezi la Green Aqua...au acolo de te doare mintea...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

La Nevertebrate iti fac poze daca le trimiti mail cu ce pietre au pe stoc si poti sa-ti alegi
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Ma gindesc mai intai sa vorbesc cu Marius de la nevertebrate si sa vad ce-mi poate aduce el si in ce conditii, si abia mai apoi sa ma duc pina la Budapesta. Sunt totusi 400 km....

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

800 dus - intors ))))
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

bobiciupe wrote:Ma gindesc mai intai sa vorbesc cu Marius de la nevertebrate si sa vad ce-mi poate aduce el si in ce conditii, si abia mai apoi sa ma duc pina la Budapesta. Sunt totusi 400 km....


Da, e just ca-i departe...doar daca ai drum
Avantajul e ca nu vezi in poza ce se aduce...e ditamai maldarul de bolovani si poti alege si invarti pietre cate si cum vrei.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

stefanp wrote:Daca ai drum in Budapesta, vezi la Green Aqua...au acolo de te doare mintea...


Salut. eu am vrut sa merg la Green Aqua, dar preturile m-au dat pe spate. Au preturi foarte mari.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Bobi Brasov
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 12:31:17
Messages: 139
Location: BRASOV
IP:
Offline

Subscriu,cam scumpute !

Sa auzim de bine !
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com