[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquael Shrimp set 30  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline


)) ma bucur ca iti place lampa mea "timisoreana"

Super ideea cu intorsul power had'ului...dar la noul filtru din nano nu ai posibilitatea sa faci un reactor=seringa? Sau nu iti place cum arata? Ti'am zis functioneaza de minune (daca vrei sa o pui in practica spune'mi ca i'am facut o modificare ) La mine deja iasa noi "pui" de la cuba verzi si frumosi Legat de difuzorul de JBL imi pare rau sa aud ca e de tot rahatul, deoarece vreoiam sa trec pe un filtru cascada si in loc la seringa sa pun un difuzor ca al tau...Dolly imi recomanda un difuzor care isi face bine treaba, trebuie sa ma uit in acel post sa vad de care este ca nu mai stiu.

P.S.: daca poti modifica lampa actuala sa o faci de 20w anunta'ma te rog ca sunt interesat .

Cele bune!

Acum 2 minute am vazut ca am un viermisor in acvariu (

Colegule Alber aici iar e de tine . Incep prin aceasi descriere plastica cum zici tu: este alb-transparent, subtire ca o ata si lung cam de 0,5 cm...umbla pe geam ca o rama...e grav?

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 21:25:40

vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

zyku83 wrote:

)) ma bucur ca iti place lampa mea "timisoreana"

Super ideea cu intorsul power had'ului...dar la noul filtru din nano nu ai posibilitatea sa faci un reactor=seringa? Sau nu iti place cum arata? Ti'am zis functioneaza de minune (daca vrei sa o pui in practica spune'mi ca i'am facut o modificare ) La mine deja iasa noi "pui" de la cuba verzi si frumosi Legat de difuzorul de JBL imi pare rau sa aud ca e de tot rahatul, deoarece vreoiam sa trec pe un filtru cascada si in loc la seringa sa pun un difuzor ca al tau...Dolly imi recomanda un difuzor care isi face bine treaba, trebuie sa ma uit in acel post sa vad de care este ca nu mai stiu.

P.S.: daca poti modifica lampa actuala sa o faci de 20w anunta'ma te rog ca sunt interesat .

Cele bune!


Nu am cum sa mai fac treaba cu seringa in nano pt ca am pus filtru "cascada" cum ai zis tu http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=131&Itemid=320&lang=en d'asta adica... dar las ca merge bine cu filtru de tigara... Cu seringa o sa fac pt ala mare(unde e acuma powerheadu de la nano)...

probabil miercuri o sa inventez ceva sa schimb becul...

PS Probabil planaria... mancare in exces... redu hrana si scapi si de ei...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 21:32:45


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline



Mancare chiar nu le dau multa, o data la cateva zile, si atunci nu ramane sa se "strice" deoarece imediat dau pomacea de ea si o papa toata...

M'am uitat acum pe google si nu seamna cu planaria...incerc sa ii fac o poza daca il mai gasesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2011 17:08:46

ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

Si eu cred ca sint planarii.seara,dupa ce e complet intuneric in camera unde ai acvariul incearca sa aprinzi lumina brusc dupa vreo jumatate de ora .s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti cu zecile pe geam.sper sa nu fie asa, cu toate ca exista solutii si in cazul acesta.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2011 22:42:56


http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Legat de vierme nu l'am mai vazut, in schimb am reusit sa prind un pearling la marsilia si o cuba "hartuita" de tylomelania


Si ceva puiuti de cuba iesiti de 2 zile.

[Thumb - Image0477.jpg]

[Thumb - Image0478.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2011 21:40:48

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare din nou

M'am gandit sa va mai tin la curent cu ce se intampla in "viitorul meu mic colt de natura" (sper)

De o cam data cuba cred ca merge bine, face pearling intr'o veselie am mai si plantat ceva, a mai si crescut din ce aveam (am inlaturat pomacea cel mare ca manca fiecare pui ce iesea) am adaugat niste staurogyne si de 2 zile am inceput fertilizarea cu micro si macro.

Azi am observat ca m'am umplut de alge pe toate suprafetele ( geamuri, pietre, incalzitor, filtru etc) pe plante nu vad sa fie. Mie sincer chiar imi plance cum arata aceasta alga pe pietre dar in rest ma deranjeaza. Care sa fie motivul, fertilizez prea mult? (micro 0,7 ml/zi si macro 0,6 ml/zi conform indicatilor "producatorului") sau am prea putine plante?

M'am gandit sa fac un schimb masiv de apa, sa nu mai fertilizez sau sa injumatatesc doza si sa maresc doza de easy carbo...ce parere aveti e ok sa fac asa?

Nu fac nimic pana nu va dati cu parerea.

P.S.: algele au aparut de ieri pana azi, prima poza e de aseara iar a doua de azi.

Multumesc!
[Thumb - Image0491.jpg]

[Thumb - Image0493.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2011 19:08:49

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare,

Deoarece nu mai ziceti nimic, m'am gandit sa pun o poza cu acvariul sa vedeti cum a evoluat...acum ma pregatesc sa fac niste schimbari si sa renunt la unele plante pt unele mai de "rasa"

P.S.: multumesc tuturor colegilor pt toate sfaturile utile primite!

Cele bune!

[Thumb - Image0509.jpg]

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare dragi colegi!

Intre timp am mai adaugat una alta la micul meu acvariu si anume: inca o lampa duoboy de 13w, acum fiind 3 la numar si 35 w, niste microrasbora-galaxy si o modificare a peisajului de care inca tot nu sunt multumit...in mare bazinul merge bine, HC creste destul de frumos, staurogynele la fel dar au ceva alge pe ele, iar viviparia creste cam greu nu stiu de ce...
[Thumb - Image0580.jpg]

[Thumb - Image0584.jpg]

[Thumb - Image0581.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2011 11:05:38

AngelTudorache
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/07/2010 15:35:09
Messages: 71
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mie imi place mult ce a iesit. felicitari

vlad.a wrote:
am pus filtru "cascada" cum ai zis tu http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=131&Itemid=320&lang=en d'asta adica...


vroiam sa te intreb de filtrul tau cascada cat de silentios este. sunt in cautarea unui filtru cascada mic si foarte silentios. planuiesc sa il folosesc la un acvariu mic si sunt cam sensibil la zgomote. caut ceva mic si silentios.
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

AngelTudorache wrote:Mie imi place mult ce a iesit. felicitari

vlad.a wrote:
am pus filtru "cascada" cum ai zis tu http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=131&Itemid=320&lang=en d'asta adica...


vroiam sa te intreb de filtrul tau cascada cat de silentios este. sunt in cautarea unui filtru cascada mic si foarte silentios. planuiesc sa il folosesc la un acvariu mic si sunt cam sensibil la zgomote. caut ceva mic si silentios.


Salut, eu nu am filtrul din acel link, am un aqua clear 50 la care i'am facut o "modificare" ca sa nu imi miste apa pt a pastra co2'ul in acvariu...de silentios este silentios daca ii scoti capacul de sus si nu lasi distanta de la cascada pana la, luciul apei. In rest eu sunt foarte multumit de el.

Cele bune!
[Thumb - Image0585.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2011 14:44:56

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com