[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquael Shrimp set 30  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acum am vazut ca la baie de unde iau eu apa pt acvariu exista o portine de conducta de aproximativ 1,5m din cupru...acum poate suna a intrebare de 10 puncte
Chiar nu ma pricep dar poate sa influenteze aceasta conducta concentratia de Cu din apa astfel incat sa le vina de hac crevetilor?

O Duminica placuta tuturor colegilor!
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare tuturor!

Vreau sa va anunt ca am rezolvat problema, nu stiu sigur daca e de la conducta de cupru din baie sau contine apa de aici o concentratie mare de cupru dar am adaugat Biotopol C in acvariu si in jumatate de zi crevetii si'au revenit Minunata "licoarea" asta...crevetii aveau un comportament ca si cand ar fi paralizati, dar acum toti inoata (doar 6 au scapat din 10) mananca, "croseteaza" si toate alea .

P.S.: de acum inainte la fiecare schimb de apa o sa folosesc licoarea minuntata, am citit ca elimina si clorul (pot renunta la Aqua Safe) cica are si vitamine pt creveti si ceva Fe pt plante. Recomand!

O zi buna va doresc!
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare,

Daca tot au revenit lucrurile la normal azi am construit un reactor de co2 dintr'o seringa (arata cam urat dar cred ca face treaba), cum l'am facut si principiul de functionare nu cred ca e necesar sa'l insirui aici ca stiti voi mai bine ca mine ce si cum

Cateva poze:
[Thumb - Image0441.jpg]

[Thumb - Image0445.jpg]

zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

.
[Thumb - Image0448.jpg]

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Melcii nu se inteleg bine cu CO2-ul. Ei au nevoie de o apa alcalina.
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

La cat bag eu acum din bomba cam o bula la 7 sec, 10 uneori (nu imi iasa bomba cum trebuie) nu cred ca au nimic. Dar vreau sa imi iau o instalatie presurizata ca vreau gazonul asta cu orice pret atunci ce e de facut? Sa ii scot afara? Mie mi's f dragi mai ales "elefantul" dar am fost cam suparat pe el ca din clipa cand l'am bagat direct pe cuba s'a pus si, si'a delectat papilele gustative din el...acum il hranesc bine si se pare ca nu mai are treaba cu el.
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare, m'am saturat de bomba asta care deja imi da batai de cap si am comandat butelie co2, am reductor industrial pt ea dar nu cred ca, cu el pot regla atat de fin debitul cat am eu nevoie...spuneti'mi va rog unde pot gasi un robinet cu reglaj fin eventual ceva recomandari marca etc...

P.S.: sper ca, cu co2 si cu inca o lampa sa am si eu gazon de cuba, care din pacate pana una alta se tot imputineaza deoarece melcul meu "elefant" a facut o pasiune pt el...

O zi buna va doresc!
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare, de vre'o 2 sapt aveam un otto f dragalas care din pacate in aceasta dimineata l'am gasit mort...restul vietuitoarelor (rcs, pomacea si melcul elefant) nu par sa aiba ceva... oare sa fie din cauza variatilor de ph, deoarece bomba mea este destul de instabila cand baga de mama focului cand deloc? Sper ca zilele astea sa montez instalatia de co2 presurizata si sa nu mai am astfel de prb...va tin la curent.

O zi buna tuturor!
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acum am montat instalatia de co2 presurizat

Butlie JBL Proflora 0,5
Reductor industrial care spre surprindera mea am reusit sa il reglez la 1bula/7sec...l'am lasat asa sa nu fac soc de PH si sa vad daca se mentine pana maine (in cazul in care nu pot mentine intr'un final 1bula/sec o sa pun robinet de reglaj fin)
Numarator de bule din sticla 0,5 (temporar)
Reactor aceasi seringa de mai sus (temporar)
Urmeaza inca o lampa de 11w 6500k, avand in total 22w
Furtun normal (am furtun special urmeaza sa il montez dupa achizitionarea celorlalte componente numarator bule si difuzor)


P.S.: vreau cu orice pret sa arunc acea buturuga urata si sa am gazon de cuba

Va las sa fac schimbul de apa... Astept in continuare sfaturile voastre

Ape limpezi!
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Dragi colegi in sfarsti cuba scoate bule!!! Deja sunt cu berea in fata la acvariu le numar

Ne mai avand rabdare sa gasesc o lampa ca si a mea am inpovizat o "carpeala" ca romanul adica am montat un bec de 11w 6400k ( 9 lei) pe o lampa de birou...dupa nici jumatate de ora surpriza cuba (ce a mai ramas din ea) face pearling.

Pana aici toate bune si frumose, ca de cateva zile a aparut o alga verde mica pe geamurile acvariului . Arata exact ca niste muste zdrobite pe parbrizul masinii numai ca sunt verzi...ce e de facut? Sa iau un magnet curatator sa le dau jos?

Multumesc, si hai noroc pt "pearling cuba"


[Thumb - Image0464.jpg]

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zyku83 wrote:Pana aici toate bune si frumose, ca de cateva zile a aparut o alga verde mica pe geamurile acvariului . Arata exact ca niste muste zdrobite pe parbrizul masinii numai ca sunt verzi...ce e de facut? Sa iau un magnet curatator sa le dau jos?

Exact. Si, daca mai ai probleme cu algele, nu ezita sa consulti mai intii Album alge. Aici vei gasi cu siguranta raspunsurile de care ai nevoie.
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline



Dolly, m'am uitat peste acel topic de asta am zis de indepartarea meacanica, scopul intrebarii mele era sa gasesc cauza aparitii lor, in ideea sa fac ceva sa moara singure si sa nu mai apara...folosesc si easy carbo, dar am inteles ca parerile sunt impartite despre acest produs si anume unii zic ca indeparteaza si previne aparitia tuturor algelor, altii ca doar unele feluri...multumesc de raspuns
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cauzele aparitiei lor se regasesc in articol. Easy Carbo e un produs destul de bun, dar nu te scuteste de schimburile de apa, de curatatul geamurilor, a substratului - operatiuni necesare pentru bunul mers al unui acvariu. Poti sa mai incerci si achizitionarea unui nou Otocinclus. Dar daca tu cauti o metoda minune care sa te fereasca de aparitia oricarui tip de alga, nu pot decit sa-ti urez succes.
Si tine minte ca acesta nu e decit inceputul, nu e cazul sa intri in panica. Sunt cazuri mult mai grave, in care nici mama lui Easy Carbo nu mai face fata. Nu ti-as dori sa-ti vezi frumusetea de covor de Cuba invadat de Spirogyra sau Cladophora.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai intai si mai intai alga trebuie identificata corect, pentru a putea sti cauza aparitiei si pentru a putea corecta ce-i de corectat.
Din plastica descriere facuta de tine, nu ma pot duce cu gandul decat la GDA-Green Dust Algae, mai ales daca se si indeparteaza usor de pe sticla acvariului. Daca trebuie razuita, atunci se schimba situatia, discutam de GSA-Green Spot Algae.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

zyku83 wrote:Dragi colegi in sfarsti cuba scoate bule!!! Deja sunt cu berea in fata la acvariu le numar

Ne mai avand rabdare sa gasesc o lampa ca si a mea am inpovizat o "carpeala" ca romanul adica am montat un bec de 11w 6400k ( 9 lei) pe o lampa de birou...dupa nici jumatate de ora surpriza cuba (ce a mai ramas din ea) face pearling.

Pana aici toate bune si frumose, ca de cateva zile a aparut o alga verde mica pe geamurile acvariului . Arata exact ca niste muste zdrobite pe parbrizul masinii numai ca sunt verzi...ce e de facut? Sa iau un magnet curatator sa le dau jos?

Multumesc, si hai noroc pt "pearling cuba"



Salutare colegu, se pare ca suntem cam pe acelasi drum... vrem HC cu orice pret am sa incerc si eu sa mai pun o lampa de 8W max. pt ca eu am ~13l net , bag si co2 din bomba prin difuzor ceramic jbl, feropol saptamanal doza zilnica si easy carbo... dar n-am vazut nici o bula pe plantele astea... ba din contra am vazut frunze care se ofilesc incet,incet...
nu stiu ce nu-i convine, tu ce parametrii la apa ai!?

Cred ca asta cauti:
http://www.shopmania.ro/magazin~online-acvaristica~produs-lampa-aquael-decolight-11w~p-8893679.html


PS. eu am inceput cu fertilizarea din prima zi, chiar putin peste doza recomandata si acum dupa 2 saptamani nici urma de alga... nu mai inteleg nimic

This message was edited 2 times. Last update was at 28/03/2011 23:35:19


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
zyku83
Member
[Avatar]

Joined: 06/02/2010 16:27:00
Messages: 199
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare Vlad, si la toata lumea

Am zis mai sus, la mine a inceput sa scoata bule dupa jumatate de ora dupa ce am mai adaugat o "lampa" (daca vo' arat radeti si cu fesele ) berea ce o beam ieri uitandu'ma la pearling a ajuns lampa (acum beau un pahar de vin sper sa nu imi vina idei )

Nu stiu Vlad ce sa zic de ce nu ii merge bine, la mine e pur noroc recunosc, iar parametrii apei crede'ma ca nu ii stiu, ce pot sa iti zic este ca reactorul-seringa face o treaba de minune (poate difuzorul tau nu face echipa buna cu bomba). Legat de fertilizare si eu adaug zilnic Easy Carbo, iar saptamanal Sera Florena si la schimb de apa pun Biotopol C de la jbl care printre altele cica mai are Fe si nu mai stiu ce...

P.S.:am inteles colegule Alber, cred ca este prima varianta ca se "demonteaza" usor. Multumesc frumos!

[Thumb - Image0472.jpg]

[Thumb - Image0471.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/03/2011 20:05:44

vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

E dementiala lampa master of diy
Apropo de diy uite o idee:
din filtru de la nano mi-a iesit un surface skimmer si "dizolvator" de co2... Am infipt peste burete capatul de la aspiratorul de substrat i-am pus o cutie (cum ai pus tu seringa) si asta a fost .


Am facut si eu un test cu o lampa de 23w (de birou) cu bec economic osram 860 si in nici jumate de ora hc-ul era plin de bule... deci 11w/~13l cam putin...sper sa nu ma umplu de alge dupa modificare...
PS. ca difuzor m-am intors la filtrul de tigara (scoate bule mult mai fine decat difuzoru ceramic jbl care costa si nesimtit de mult pt cat de ineficient e).
[Thumb - IMG_0544.JPG]

[Thumb - IMG_0543.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 20:57:54


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa stii vlad ca aceeasi problema o am si eu cu difuzorul ceramic jbl taifun , este foarte ineficient si costa si 50 de ron si scoate ditamai bulele nusj de ce, am si curatat si nimik.testat si cu bomba si cu butelie.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Andrei Panaite wrote:difuzorul ceramic jbl taifun

Cred ca undeva este o greseala. JBL taifun este reactor, nu difuzor ceramic. Trebuie lasat cateva zile, pentru ca CO2-ul sa formeze o pelicula pe care bulele sa alunece.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Este difuzor ceramic proflora taifun P , am si postat poza cu el chiar la inceputul topicului meu , si il am in folosinta de circa 4 luni si degeaba nu sunt fine fine bulele.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 21:14:13


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com