[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

si ce legatura are tanti aia cu puii de nigro????

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

ozi wrote:si ce legatura are tanti aia cu puii de nigro????

Pai ceea ce faceati voi mai sus discutand despre comportamentul puilor de nigro...eventual daca ar fi mai amanuntit si mai bazat, macar pana la nivel de studiu ar putea purta numele de etologie .

Ca sa zic asa ea studia cimpanzeii si comportamentul lor iar voi puii de nigro si comportamentul parintilor fata de ei

Firesc, e o difernta ca de la cer la pamant, dar cand cineva rosteste cuvantul etologie un automatism launtru te duce cu gandul la tanti Goodall si la cartile ei.

Ca venii vorba exista studii de etologie bazate pe observarea amanuntita a comportamentului la mai multe specii de pesti. Imi aduc aminte ceva filmat despre comportamentul reproductiv al rosioarei un reportaj de fro` ora dat la TV-u pe vremuri
Chiar directorul Gradinii Zoo din Bucuresti dintr-o perioada, era etolog de profesie-Profesorul Cociu. Un tip foarte pasionat de meserie, din pacate lipsit de fonduri si nesprijinit politic pentru a face mai mult.
Bun accept ca ne-am luat cu vorba si am divagat prea mult pe tema si ca ar fi cazul sa revenim la puii vostri de nigro...asa ca dati bataie la povesti

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
_Dragos_
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2004 14:04:37
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puii mei au in jur de 1cm acum.Sunt vreo 40.In curand trebuie sa le gasesc noi stapani.Cred ca genele tatalui au fost destul de puternice pentru ca sunt 50% albi,50% negrii.

Interesant este ca acum 10 zile au mai despus o data,dar la o zi distanta icrele au disparut.Banuiesc ca le-au mancat ei.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

@Sandu- Am citit articolul tau despre Betta splendens , despre betta melano...forma aripioarelor etc. Se vede ca te pricepi la genetica
Am si eu o intrebare (probabil cam stupida ) pt. toti cei care pot sa ma lamureasca : Cum fac sa obtin dupa mai multe selectii , o pereche de nigro ceva mai "speciala". Si cand spun speciala ma refer la colorit ceva mai pronuntat, forma a corpului "ca la carte" (de exemplu masculul meu nu prezinta umflatura aceea la cap specifica lor....sau poate este inca prea mic).
Nu am cunostinte de genetica prea multe si nici nu dispun de un "laborator" cu zeci de acvarii. Am ca tot omu` normal 2-3 acvarii la dispozitie Se poate realiza acest lucru in aceste conditii? Cu ce ar trebui sa incep? Dintr-o pereche de nigro "banala" sunt sanse sa pot obtine 2-3 pui "speciali"? Sunt anumiti factori care influenteaza asta, sau totul tine doar de "plezneala"
Sper ca ati inteles ce vreau eu, chiar daca nu m-am exprimat prea academic

image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

BLeeD wrote:@Sandu


Genetica unei specii, cu atat mai mult la nigro din pacate nu face obiectul unei expuneri in cateva randuri. Toata lumea cauta raspunsuri simple de genul da/nu din care sa se lumineze brusc intr-un domeniu sau altul.
Daca ar fi sa iti raspund simplist...asa cum apreciaza multi de pe aici...ti-as zice NU...nu ai cum sa faci tot ce mi-ai enuntat tu in doar 2 acvarii fie ele si dedicate doar cresterii de nigro.
Genetica nu e cum zicea cineva p`acilea doar 50%/50% sau 75%/25% astea sunt simple cifre raport de gene transmise...dar sec, asta-i genetica de clasa a XI a cand cu aflam si noi cum inaintasi din randul calugarilor precum Mendel a obsevat si el ca daca polenizeaza plante cuflori albe cu cele cu flori rosii...paradoxal nu este vorba despre clubul Dinamo ci despre o planta cu flori roz .
Fiecare specie insa in functie de complexitatea si specificul ei are alte hachite...de pilda schemele de reproducere la betta nu corespund cu cele de la platy. Schemele respective nu sunt descoperite de mine ci de oameni care au lucrat cu ele sau de cei care in crescatorii venind cu un background fundamentat in facultaturi au descoperit cum se transmit caracterele de la parinti la urmasi
In principiu in cazul enuntat trebuie sa te bazezi pe mutatia genelor...pe aparitia variabilitatii si astfel sa speri in a obtine un caracter anume care din punctul tau de vedere este cel dorit.
Una din caile aparitiei acestei variabilitati este si hibridarea...la plante e mai simplu mai tragi o polenizare incrucisata,mai combini una cu alta mai ales in zilele noastre ...dar cand vorbim de pesti treburile se imput.

Acum strict la intrebarea ta legata de cei 2-3 pui "speciali"...exista sansa asta...caci se poate ca in bagajul lor genetic acei pui sa vina cu niste gene de la stramosii lor pe care sa le manifeste in mod dominant...cum la fel de bine se poate sa arate toti puii la fel.

Cand iei pesti de afara sansele sa iti apara astfel de pui sunt mult mai mari...caci pestii ce provin din crescatorii din Asia sau State sunt pesti la care inmultirile nu se fac anapoda ci in vederea propagarii unui anumit caracter fenotipic sau genotipic. La noi insa e greu de presupus sa apara astfel de surprize. Nigro este un peste care se reproduce usor...nu vad de ce careva si-ar fi batut capul cu vreun import si in aceste conditii probabil ca ne bazam tot pe niste linii stramosesti in care ne mai intervenind cu nimic proaspat au inceput sa apara fenomene de degenerescenta.
Posibila curbura nepronuntata a capului la mascul este un astfel de semn...cum la fel de bine poate fi doar un semn de tinerete...acum tu stii de cand il ai si cat are...
Nu vreau sa ma pun insa pe scris...dupa cum iti spuneam la inceput lumea vrea sa afle raspunsuri simple ...da sau nu. Lumea nu are rabdare sa citeasca, traim in secolul vitezei si asta ne impinge sa luam informatia de pe net...caci lumea nu mai are rabdare sa citeasca o carte...prefera o schema pe net. Genetica in schimb nu e schematica...ci poate doar cu atat ramane un privitor profan cand se uita la boabele de mazare cu invelis neted si cele cu invelis incretit din manualele scolii.
Nu vreau sa crezi ca raspunsul meu este rezultatul unei "intrebari stupide"cum ai scris...intrebare stupida este aia pe care o citesc din ce in ce mai frecvent pe forum...am voie sa combin 2 carasi cu 4 scalari 3 sanitari si un neon in 20 de litrii...

Ce ai intrebat tu nu e stupid de loc...dar ce ar trebui sa iti raspund eu in mod corect ar face subiectul unei discutii luuuungi si nu cred ca ar avea nimeni rabdarea necesara sa ne urmareasca, iar tu nu ai avea probabil spatiul, timpul si banii ca sa pui in practica ceea ce am discuta noi .

La scara la care se discuta majoritatea lucrurilor aici pe forum ar trebui sa retii doar atat: ai sanse teoretice in a obtine niste urmasi poate chiar mai frumosi decat parintii daca puii sunt rezultatul unor parinti neconsangvinizati si daca le oferi conditii optime de spatiu, hrana, temp etc...daca mai apoi faci si o selectie a viitorilor reproducatorilor iesiti din pui samd.
Sanse sunt dar toata lumea o sa ma intrebe...da dddaaa ce...ca nigro gasesc in piata cu 15 lei fara sa imi bat capu` si oricum nu-i cumpara nici dracu`.
E findca toti au gandit asa, ozi are azi unii frumosi in Toronto si noi avem unii de kkt in Romania .
Findca toti au intrebat da dddaaa sa ne batem capul exita o singura varietate de betta in tara, renumitul betta mixt care are toate culorile pamantului suprapuse una peste alta iesind o culoare terna ca si cum ai amesteca toate acuarelele dintr-o cutie... iar daca vrei un exemplar de calitate el a venit probabil din Singapre de pppaaa dreapta
smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns, apreciez.
Am inteles cum stau lucrurile. nu e deloc simplu, nici nu ma asteptam. Deocamdata o sa ma rezum la ce m-ai sfatuit. Pestii i-am cumparat din locuri diferite, deci nu sunt din aceiasi parinti. O sa incerc sa le asigur conditii optime, iar puii ii voi selecta dupa criteriile mele Probabil ca n-o sa reusesc mai nimic...e foarte clar ca nu poti obtine rezultate bune fara sa te implici suficient de mult, dar din pacate am realizat ca cel putin deocamdata nu am timpul, spatiul si cunostintele necesare.
Mai am o intrebare care ma macina : )
De ce am sanse mai mari daca parintii nu sunt consancvini?

image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

BLeeD wrote:De ce am sanse mai mari daca parintii nu sunt consancvini?

Din acelas motiv pentru care mai de toate monarhiile Europei era sa se aleaga prafu`pana cand nu s-au prins ca e cazul sa bage in patul regelui si altceva decat surori, verisoare, matusi etc

La pesti consangvinizarea intr-un lant de producere pe mai multe generatii nu se foloseste decat o data la (de obicei la o generatia x-(Fx)) pentru a intarii un anume caracter si al transforma in dominant FX astfel ramanand amprentat pe generatii in bagajul genetic al indivizilor respectivi.
Daca se abuzeaza de astfel de incrucisari, asta duce la degenerscenta prin faptul ca in timp produsii (in cazul nostru puii) devine neviabili sau infertili sau amandoua... smilie

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Sandu wrote:
La pesti consangvinizarea intr-un lant de producere pe mai multe generatii nu se foloseste decat o data la (de obicei la o generatia x-(Fx)) pentru a intarii un anume caracter si al transforma in dominant FX astfel ramanand amprentat pe generatii in bagajul genetic al indivizilor respectivi.

De asta am si intrebat, imi aduceam aminte foarte vag ca ori am auzit pe la scoala ori citisem undeva ca totusi se fac incrucisari intre consangvini, dar nu mai stiam in ce scop.

Sandu wrote:Daca se abuzeaza de astfel de incrucisari, asta duce la degenerscenta prin faptul ca in timp produsii (in cazul nostru puii) devine neviabili sau infertili sau amandoua...

Pe forum se dicuta despre inmultirea diverselor specii de pesti, dar nu se discuta deloc despre acest aspect, care pare destul de grav

image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

BLeeD wrote: Pe forum se dicuta despre inmultirea diverselor specii de pesti, dar nu se discuta deloc despre acest aspect, care pare destul de grav

Pe forum nu se discuta despre multe...
Pe forum cand am apucat sa scriu ca e cazul sa se faca selectie atenta la ce iese dintr-o incrucisare au aparut oameni care m-au aburit cum ca pun la indoiala relizarea lor, adica faptul ca au reusit sa inmulteasca pestii.
Judecata simplista...macar de ar fi fost vorba de te miri ce specie greu de reprodus.

Ma rog in principiu nu e grav, caci informatia reala si de calitate nu o iei dupa un forum...din pacate pe un forum scrie orisicine dupa cat il taie capu`. Apar toti tampitii pamantului care nu au avut acvariu in viata lor si care dupa 2 ani de "calatorii" pe net se cred brusc geniali si iti vorbesc despre principii morale in acvaristica...
Acum ce sa zic pe un forum se impune ala care e mai tarte`n gura...asta nu-i similar cu a invinge cine-i mai priceput, mai scolit, mai experimentat...d`aia nu o sa vezi decat rar materiale de calitate. Cu atat mai rar o sa iti scrie cineva ceva despre genetica. Majoritatea nu stiu iar cei 2,3 care or fi auzit ceva nu vor sa se lege la cap.

Vrei sa stii genetica la pesti...fa o facultate, chiar doua in domeniu si poate o sa ajungi dupa cum scrii si tu sa vinzi ziare dar cu siguranta o sa lasi cu gura deschisa pe unii dupa forum iar cealalta jumatate o sa te injure si o sa te arate cu degetu`a elitism smilie

Apoi o sa apara un bou care-i mai tare in plamani decat tine si o sa-ti zica ca el stie, ca are pesti de 5 ani si ca el ii inmulteste altfel, eventual ca i-a si vandut in piata si ca nu a avut niciodata probleme...te saturi sa explici lumii. Nu mai ai motivatie. Ii lasi pe toti sa se descurce cum vor.

P.S.Cred ca o sa ne dea cat de curand ozi :ycard: pentru deviere de la subiect

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Sandu wrote:P.S.Cred ca o sa ne dea cat de curand ozi :ycard: pentru deviere de la subiect

Sunt convins ca nu se supara, discutia este foarte interesanta si cred ca si el si altii sunt interesati de asta. Si in plus e threadul meu :-P .Pacat ca nu participa mai multi, nu neaparat aici, ci in general la discutiile putin mai serioase despre acvaristica. Cine stie poate de anul viitoar o sa ridicam putin stacheta, pentru ca oameni priceputi sunt, sunt si doritori care vor sa invete cate ceva, exista si o asociatie (pare cam adormita momentan)...acum depinde de cat de dispus sunt cei priceputi sa "shareuiasca" cunostintele cu novicii. Intr-adevar ar fi mai simplu si probabil mult mai eficient sa te duci intr-o biblioteca si sa citesti, dar asa cum spuneai si tu traim in secolul vitezei, pt multi acvaristica este o pasiune pusa undeva pe un loc mai in spate printre multe alte griji, belele sau succese pe care ti le ofera viata. Nu toti au pregatire in domeniu, unii sunt strungari, altii avocati, asa ca foarte putini mai au timpul de a citit carti si a invata notiuni de genetica etc.
Oricum pacat ca unii cedeaza micilor dispute si neintelegeri si aleg sa paraseasca forumul. Pacat mare, eu sunt nou pe aici dar pot da exemplu de minim 5 persoane care aveau un cuvant de spus, dar care au disparut sau nu mai posteaza din cauza ca s-au suparat. Avem cu totii de pierdut. Sper ca lucrurile sa se intrepte odata.

image
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

cam offtopic daca stau sa ma uit la ce s-a discutat in ultimul timp ...

puii mei de nigro in numar de vreo 30 au ajuns spre la 1 cm, sunt cam juma albino jumatate normali, parintii au pus din nou stapanire pe nuca de cocos, deci cred ca se pregatesc de inca o serie.

ce fac oscarii ... oscarii inoata bine mersii cu cardul de nigro. nu ii gusta nici macar de curiozitate.

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Si eu din vreo 40 de pui am mai ramas cu vreo 15-20...cred ca ii omoara pe cei mai slabi sau cine stie poate au murit ei Oricum si astia 15 sunt multi, sper sa se mai rareasca in mod natural, sa nu ma puna in situatii delicate Cred ca la urmatoarea depunere am sa scot piatra cu icre ca sa nu mai apuce sa eclozeze.

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Sandu wrote:Na ca ne-am adunat p`acilea mai multi, un soi de Jane Godall in varianta masculina...oare despre noi era vorba in titlul :When Animals Talk

Nu ca nu mi-ar place tipa, dar eu sunt mai degraba "fan" Konrad Lorenz... Prietenii stiu de ce !
[Yahoo!]
Gambino
Junior member

Joined: 11/10/2010 10:28:24
Messages: 6
IP:
Offline

Intreb si eu aici ca sa nu deschid alt topic ... pana la urma , un acvariu de 120 litri e suficient pentru o pereche de nigro ?
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Din cate am inteles e nevoie de minim 80 litri pt o pereche nigro deja formata.

PS ce iti mai fac pestisorii ?

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Gambino
Junior member

Joined: 11/10/2010 10:28:24
Messages: 6
IP:
Offline

elven wrote:Din cate am inteles e nevoie de minim 80 litri pt o pereche nigro deja formata.

PS ce iti mai fac pestisorii ?
Fac bine pestisorii , au pofta de mancare , murdaresc apa de nu-ti vine sa crezi , am mai scapat de vreo 20 din ei , deja incep sa se ciondaneasca , sa aiba pretentii teritoriale . Planul meu este sa dau si masculul ( il pedepsesc pentru ca si-a omorat consoarta ) si sa opresc in acvariu doar vreo 5 femele din seria asta de puisori .
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Salutare! Ma bucur foarte mult de reusitele voastre in reproducerea nigro... in vreo 3 ore imi ajung si mie cativa pui prin curierat (sunt din Madrid) si in seara asta incep aclimatizarea lor. Foarte interesante discutiile despre genetica si mult succes in continuare
antikaaliv
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 10:05:31
Messages: 38
Location: Brasov
IP:
Offline

salut,
ma poate ajuta cineva sa aproximez varsta unor exemplare de cca 3,5 cm?!
multumesc anticipat.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara poza e mai greu, da' ma rog:

- daca proportia ochi/corp = normala... atunci puii aia au undeva intre 4-6 luni,
- daca ochii sunt foarte mari, in comparatie cu restul corpului... atunci e vorba de niste adulti crescuti in conditii nasoale (ramasi in urma cu cresterea).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
antikaaliv
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2012 10:05:31
Messages: 38
Location: Brasov
IP:
Offline

Abia i-am cumparat dintr-un petshop pe care-l frecventez si ei ii au de aprox 1 luna, 1 luna jumatate. Cu siguranta sunt pui si am ales cei mai rotunjori,colorati si robusti pestisori.
Sper sa fi nimerit o pereche...
multumesc koala.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com