[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Acum cateva zile m-am "capatat" cu o astfel de cichlida abandonata
I-am amenajat un bazin pentru ea, ce-i drept are doar 70 de litri, dar este lung. VReau sa ii cumpar perche.
As vrea sa ma ajutati sa identific daca este mascul sau femela. Momentan nu am o poza cu ea, dar daca puteti sa-mi dati un link ceva cu poze male - female. Nu am gasit decat descrieri in engleza..dar din descrierile alea nu-mi pot da seama
Orice alte info de la cei care au crescut cichlasoma nigrofasciatum sunt binevenite.
Si inca ceva..de ce-i spune "Male Convict Cichlid" ?
Multam`

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca tot am pus titlul threadului "Despre Cichlasoma Nigrofsaciatum"... ma simt dator cu o scurta descriere :

Este cunoscut sub denumirea Cichlasoma nigrofasciatus, Cryptoheros nigrofasciatus, Archocentrus nigrofasciatus, sau popular Convict sau Convict Cichlid (in America), Nigro pe la noi.
Destul de raspandita este si denumirea Cichlasoma nigrofasciatum, Cryptoheros nigrofasciatum, Archocentrus nigrofasciatum denumire considerata eronata. Apropo "nigrofasciatus" inseamna linii negre.
Il gasim sub o varietate de culori:
*Black Convict - o varietate cu linii vargate negre si gri (de unde i se trage si numele de Convict Cichlid, "convict" in engleza insemnand "condamnat, ocnas" )
*Pink ? o varietate albino (considerata ceva mai putin agresiva decat Black Convict)
*Long Fin Pink? o varianta de albino cu aripioare mult mai mari
*Gold ? o varietate descoperita recent, care seamana cu cea black, doar ca are abdomenul colorat cu galben-auriu

DIMENSIUNI LA MATURITATE : 13- 15 la mascul, 12 cm femela
ORIGINE : America Centrala, din lacul Atitlan si Lacul Amatitlan din Guatemala la sud de Panama. Lacul, unul dintre cele mai adanci din lume, este craterul unui mare vulcan, care acum 85.000 ani a explodat.
HABITAT : Este intalnit intr-o varietate de habitaturi, de la rauri,lacuri pana la piscine si iazuri amenajate artificial. Prefera zonele cu stanci, trunchiuri de copaci, care le ofera adapost. In acvarii este de preferat sa folosim pietris foarte fin sau nisip, deoarece are obiceiul de a muta intr-una pietrisul, dupa bunul plac.De aici si porecla de "excavator"
DURATA DE VIATA : 10 ani
VOLUMUL ACVARIULUI : Pentru o singura pereche pot fi suficienti 80 de litri de apa daca bazinul este amenajat corespunzator. Bineinteles si aici se aplica regula "cu cat mai mare cu atat mai bine"...mai ales daca vrem sa-i tinem impreuna cu alti pesti...
Nu sunt pretentiosi la calitatea apei, fiind niste pesti care se adapteaza foarte usor la diferite conditii. Oricum un schimb de 30% apa /saptamana este recomandat, deoarece fac destul de multa mizerie.
CALITATILE APEI : Temperatura intre 23 - 28 grade C; Ph 7 -8.5 ; Gh si Kh nefiind prea importante
HRANA : Pesti omnivori, mananca aproape orice, cu exceptia propriilor icre :- ) Prefera hrana vie.
TEMPERAMENT: Teritoriali si extrem de agresivi (mai ales in perioada depunerii). Varietatea albino pare a fi un pic mai docila. Nu este o specie pentru crescatorii care apreciaza un acvariu cu pesti comunitari pasnici. Trebuiesc tinuti cu pesti de dimensiuni mari care le pot tine piept, deoarece sunt in stare sa hartuiasca un peste pana il omoara. Se stiu cazuri in care in lupte cu Oscari de 3 ori mai mari au castigat. Daca i se ofera conditiile minime este un peste de care nu te poti plictisi niciodata. Un adevarat supravietuitor, un peste cu personalitate, recomandat incepatorilor care vor sa creasca cichlide.

Despre inmultire, sper sa va pot spune mai multe in cateva saptamani, timp in care astept ca natura sa-si faca jocul

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

acum am aflat Convict = Condamnat .
Probabil se refera la felul in care arata cu liniile alea vargate care seamana cu tinuta puscariasilor :jajaja:

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:Acum cateva zile m-am "capatat" cu o astfel de cichlida abandonata

Sa-ti traiasca!
BLeeD wrote:As vrea sa ma ajutati sa identific daca este mascul sau femela. Momentan nu am o poza cu ea, dar daca puteti sa-mi dati un link ceva cu poze male - female. Nu am gasit decat descrieri in engleza..dar din descrierile alea nu-mi pot da seama

Uite aici o poza cu un mascul si una cu o femela. Poate iti este de ajutor. :-)
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Cred ca in pozele alea sunt varainte salbatice, au un colorit mai intens si forma mi se pare putin altfel. Cichlida pe care am adoptat-o are o forma ceva mai lunguiata parca.
Chestia e ca inca nu s-a adaptat, o am in acvariu abia de aseara. Are un colorit f sters si e foarte sperioasa. Sper sa nu fie bolnava, a avut parte de conditii nasoale in ultimele saptamani, acolo de unde am luat-o
Diseara poate reusesc sa pun o poza.,

image
[Email]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Ca sa te orientezi un pic uite poza aici
Acum uita-te la aripioare ca alea sunt importante, nu la culorile exemplarului din poza (oricum e desenat). Cam asa arata un mascul, iar femela e cu abdomenul ceva mai mare (mai ales daca nu a depus de mult), si are aripioarele mia mici.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Mda, cred ca am un mascul, are aripioara dorsala mult prelungita...
Si-a revenit, este mai intens colorat, mananca ...si a inceput sa construiasca deja un cuib
Zilele astea am sa trec prin Obor...sa vad daca gasesc o femela de nigrofasciatum. Din ce am citit despre ei, faptul ca sta acum singur nu este deloc bun. Se acomodeaza cu acvariul si pune stapanire pe el. Am inteles ca dupa o saptamana- doua, este foarte greu sa introduci o femela intr-un bazin unde a stat singur un mascul de C .nigrofasciatum, deoarece o va omora

image
[Email]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Poti sa faci o schimbare majora de decor in acvariu inainte sa introduci femela.
In felul asta poate il pacalesti .... :-P
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Am fost azi in Obor. Am gasit Numai xipho, guppy , molly ,scalari si carasi :aaa:
Am fost si la animax din orhideea...nici o cichlida in afara de discusi.
Am fost si la un petshop de pe strada covaci, undeva pe la Unirii....aveau doar discusi si lombardoi
Unde gasesc o femela de C. nigrofasciatum??

image
[Email]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

In Brasov serios acum, pe aici se gasesc. dar nu stiu cat te intereseaza.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Am luat o femela de nigrofasciatum, deocamdata este in punga, in acvariu.
Masculul care a fost pana acum in acvariu este dublu ca marime, cand am bagat punga in acvariu a reactionat extrem de violent, ataca punga aia zici ca era turbat
Dupa cateva secunde s-a potolit, acum este foarte curios si ii da tarcoale

L-am hranit, am stins lumina in acvariu, acum mai amenajez in repezeala cateva ascunzatori din pietre si am ingramadit intr-un colt niste plante, pe care am de gand sa le pastrez acolo vreo saptamana. (un loc in plus, in care sa se poata ascunde femela in caz ca asta continua sa fie badaran )
Sper sa tina figura...

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Le-am amenajat din pietre o gramada de locuri unde sa se poata ascunde, am intr-un colt al acvariul o gramada de plante, tocmai pt asta...masculul continua sa fie agresiv fata de femela smilie
Atata timp cat sta inghesuita sub sau deasupra filtrului o mai lasa in pace, dar cum iese de acolo dupa hrana o alearga. Nu-i deloc bine.

In momentul asta vad 2 solutii dar cam drastice :
1) scot masculul din acvariu si il tin separat de femela vreo 7 zile, timp in care femela sa ajunga sa cunoasca mai bine teritoriul din acvariu, sa capete incredere, sa se inzdraveneasca ca e cam subtirica, sa o hranesc cu hrana vie...etc...iar dupa 7 zile cand il bag inapoi poate se schimba nitel situatia.... (Partea proasta e ca astea 7 zile va sta intr-un bazin de maxim 8 litri, va supravietui cu siguranta dar va fi cam chinuit....din pacate alt bazin mai mare n-am la dispozitie)

2) Bag in acvariu pentru o perioada un peste mai rezistent, un sanitar hoplo mare , ceva de genul asta, astefel sa ii distrag atentia de la femela...Suna cinic, dar vreau cu orice pret sa cresc pestii astia!!! :aaa:

Ce ati face in locul meu? Solutia 1, 2 , alta??

image
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

desparte-i cu un perete de sticla.. un acvariu de 8 litri e nasol.

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

...

poate un admin sa mute postul asta la inceputul threadului?

... s-a rezolvat ! ...

edited by koala

image
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... eu as reface total decorul bazinului, ca sa fie o noutate pentru amandoi pestii ... cateva ghivece de flori, rasturnate astfel incat sa poata fi folosite pe post de "pesteri", n-ar strica ... uita-te dupa niste plante de suprafata [ Ceratopteris sau Pistia ] ...
... masculul ala o alearga ca sa depuna cu ea, nu vrea sa o omoare ! ...


PS : ... n-ai sa vezi vreodata femela de nigro la 12 cm ... in rest, e ok ce ai scris ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Intr-adevar refac calculele, de data asta cu ajutorul calculatorului : :sic:
4 inch * 2.54 cm = ~10 cm dimensiunea maxima pentru femela adulta de nigro

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Cichlidutele melee, am fost plecat cateva zile si imi era dor de ele Au stat fara lumina si mancare 4 zile. Se inteleg mult mai bine.
Masculul continua sa fie tartorul acvariului, patruleaza de colo-colo, pregateste de zor un cuib, a scos tot pietrisul de sub un ghiveci, si a dezradacinat cateva plante care nu-i conveneau femela , ceva mai timida, sta mai mult printre pietre, iese din cand in cand si mananca, mai impinge o piatra, mai lucreaza la cuib, apoi se retrage. Masculul nu o bate, o fugareste doar asa...la modul "sa se stie cine-i seful"
Uff imi era teama sa nu o gasesc moarta

*cand am plecat am bagat in acvariu 2 melci pomacea bridgesi, ca sa-mi curetze un anubias plin de alge...pe care la fel...ma asteptam sa-i omoare, dar traiesc bine-mersi, si-au terminat treaba cu anubiasul, si acum se ocupa de gemauri, fara sa fie bagati in seama de cichlide.

image
[Email]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

ia ziceti, fratilor, cum va descurcati cu ciclidele voastre? reusiti s a tineti ceva plante in acvariu? si nu v-ar placea?

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

atata tot...de ce s-a termintat povestea ta cu nigro????
au murit, i-ai dat, au facut pui...e asa de nasol c-ai lasat totul in aer din senic, acuma m-ai facut curios!!! :p
vrem continuarea!!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Intr-adevar au trecut aproape 2 luni de cand n-am mai scris nimic despre ei, dar asta nu inseamna ca pasiunea mea pentru nigro a disparut subit
Am avut o perioada f aglomerata, ajungeam seara acasa obosit si nu mai aveam chef de nimic.
Eu nu am avut acelasi noroc ca tine, nu am nimerit o pereche care sa se inteleaga desi sunt convins 100 % ca sunt mascul si femela. Pur si simplu nu se plac Masculul s-a dublat ca marime in timp ce femela care a stat mai mult ascunsa printre pietre a ramas cam la fel. Au fost ceva semne ca femela vroia sa depuna...ii aparuse o pata galbena pe abdomen si avea un colorit mult mai intens, dar n-a fost sa fie...cum iesea din ascunzatori masculul devenea f violent.
Am apelat la fel de fel de trucuri care n-au dat rezultate, am marit cu cateva grade temperatura apei.... am izolat masculului intr-un alt acvariu pt 4-5 zile...am incercat si cu reamenajarea decorului, ba chiar am bagat in acvariu si 2 sanitari hoplo, mari, in ideea ca ii va distrage atentia cat de cat de la femela. N-avea nici o treaba cu ei, nici nu-i baga in seama :o , toata atentia ii era concentrata asupra femelei Cred ca_cateodata oricat te-ai stradui sunt anumite lucruri care ne depasesc si nu le putem schimba.
Acum stau separati femela in bazinul de 70 litri iar masculul in unul de 50.
Sambata ma duc in Obor unde sper sa gasesc pui. Am de gand sa iau 3-4 in ideea ca o sa se aleaga o pereche. Mai departe vad eu...

Intr-adevar ai o pereche cu un colorit superb, dar cred ca asa sunt in perioada de reproducere. Sunt curios cum vor arata peste cateva zile, eu cred ca le vor disparea acele irizatii metalizate si culorile de pe abdomen.
Oricum nu-i bai, vor aparea din nou peste o saptamana doua ))
Spune-mi si mie te rog ce temeratura ai in acvariu, dimensiunile, schimburi de apa in ce cantitati etc.

image
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

acuma inteleg de ce n-ai vrut sa continui.
pacat de perechea ta, pt sa sunt niste pesti superbi, eu am avut noroc imens ca i-am luat gata cuplati. oricum s-au ciondanit ei in prima saptamana destul de bine, ba masculu pe femela de credeam c-o omoara pe saraca, apoi brusc femela pe mascul de eram sigur ca nu mai are nici o sansa de scapare!!! chiar am mers la pet-shop si am luat 2 zebre danio ca sa-i distrag femelei atentia. ziceam ca sunt rapide si o s-o tina ocupata cateva zile pana-si revine masculu, care era palid si cu aripioarele franjuri. dar culmea, au mancat o zebra in prima noapte si apoi s-au potolit, celalata zebra inca traieste prin acvariu. na, si din ziua aia amandoi nigro se inteleg de minune, si o duc perfect, masculul s-a vindecat miraculos de repede, mai are doar o mica urma de codita lipsa si au prins amandoi culori puternice!!! au depus icrele dupa vreo 2 zile, si azi au iesit puii!!! sunt minuscului rau de tot, seamana cu niste purici care se zbat incontinuu.
am 26-27 grade la apa, acvariu de 70 de litri, 5 plante, o buturuga, un pleco si 3 pomancea (poti vedea si in poza de la albumul meu).....deci n-am nimic special si deosebit. ii hranesc cu fulgi TETRA MIN pt pesti tropicali, cu TERTA CICHLID mini granules,cu fulgi NUTRAFIN pt pesti tropicali (toate astea 3 le adora) si mai incerc din cand in cand cu NUTRAFIN - Cichlid Spirulina Sticks, dar pe alea le cam scuipa inapoi , habar n-am de ce, eu le-as manca de-as fi ciclida.
dar le mai dau cam o data pe zi si larve rosii de tantar congelate!!! incerc sa le variez cat mai mult astea 3-4 mancaruri, adica sa le dau de toate intr-o zi, dar fiecare pe rand sau chiar 2 deodata.
in rest nu mai am nici un secret....aaaa, s-ar putea sa ajute sa le pui nume !!! eu cel putin i-am botezat pe ai mei, dar ma abtin sa zic cum... :18:
ai putea sa faci o ultima incercare cu nigro tai inainte sa mergi asa de hotarat in piata si sa cumeperi altii. n-ai nimica de pierdut, iar daca nu merge, ii separi la loc, poate ii dai altcuiva in nevoie, si incepi FRESH cu altii, inca de pui!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com